Ogrzewanie elektryczne domu – czy się opłaca?
Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań dotyczących kwestii ogrzewania domu. Różnią się one rodzajem paliwa, kosztami eksploatacyjnymi, wymaganiami technicznymi czy sposobem obsługi. Ostateczny wybór powinien być podyktowany nie tylko ceną instalacji i opłat za paliwo, ale skutecznym zapewnieniem zapotrzebowania na ciepło. W tym artykule podpowiemy Ci, kiedy ogrzewanie elektryczne domu się opłaca oraz co warto przeanalizować, projektując cały system.
Jakie czynniki wpływają na wydajność i opłacalność ogrzewania elektrycznego w domu?
Chcąc obliczyć szacunkowe koszty ogrzewania elektrycznego w domu, musisz wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników, mających wpływ na zapotrzebowanie na ciepło. Ich określenie pozwoli Ci na dostosowanie instalacji w taki sposób, aby była ona maksymalnie efektywna i wydajna, a tym samym zapewniała komfort domownikom. Dzięki temu będzie Ci także łatwiej odpowiedzieć na pytanie, czy ogrzewanie elektryczne domu jest w Twoim przypadku opłacalne, czy może lepiej zainwestować w inne, bardziej korzystne rozwiązanie dostępne na rynku.
Rozważ i zaplanuj instalację zasilaną prądem, biorąc pod uwagę:
- Powierzchnię użytkową – to podstawowa wartość, którą trzeba znać. Do wykonania obliczeń przydają się długość, szerokość oraz wysokość każdego pomieszczenia.
- Izolację termiczną, jej skuteczność to drugi najważniejszy parametr do obliczenia zapotrzebowania na ciepło, pozwalający uwzględnić ewentualne straty.
- Położenie budynku względem strony świata, co ma wpływ na nasłonecznienie i wychładzanie w okresie zimowym.
- Rodzaj pomieszczeń – warto wziąć pod uwagę przeznaczenie danej przestrzeni. Inne wymagania ma np. łazienka, porównując ją do pokoju dziennego.
- Rodzaj wentylacji.
Niestety na obliczenie ogólnego zapotrzebowania na ciepło wpływa również wiele zmiennych czynników, jak np. temperatura zewnętrzna. Oprócz tego, musisz wziąć pod uwagę, ile osób mieszka w domu oraz jak długo w nim przebywają. Od tego zależy z kolei długość działania ogrzewania każdego dnia.
Projekt powinien uwzględniać w sobie sposób rozprowadzania ciepła po budynku – przez podłogę, ściany czy sufit. Ogrzewanie elektryczne domu to bowiem nie tylko grzejniki, ale również maty podłogowe czy piece akumulacyjne. Do wyboru masz wiele rozwiązań, które należy dopasować do możliwości technicznych oraz potrzeb domostwa, a następnie uwzględnić je w projekcie instalacji. Dopiero mając wszystkie niezbędne dane, przejdź do oszacowania opłacalności całego systemu grzewczego.
Jeśli mimo wszystko dalej nie jesteś pewien, czy inwestycja w ogrzewanie elektryczne w domu będzie opłacalna, zawsze możesz skorzystać z pomocy fachowca. Rentowność takiego rozwiązania łatwiej określić za pomocą dobrze wykonanego projektu, który bierze pod uwagę wszystkie wymienione wyżej czynniki.
Koszt ogrzewania elektrycznego – od czego zależy?
Cena urządzeń i instalacji
Pierwszym aspektem jest oczywiście cena urządzeń niezbędnych do stworzenia pełnej instalacji. Do tego trzeba doliczyć wszelkie potrzebne akcesoria oraz usługę montażu, a także przystosowanie budynku pod względem konstrukcyjnym. Porównując ogrzewanie elektryczne z innymi rozwiązaniami na rynku, sama inwestycja nie powinna być kosztowna.
W jaki sposób możesz szukać oszczędności? Już na etapie budowy masz możliwość rezygnacji z niektórych elementów konstrukcyjnych, np. komina czy przyłącza gazowego. Nie musisz również inwestować w kotłownię oraz miejsce do składowania paliwa (np. ekogroszku). Na rynku znajdziesz też specjalne piece akumulacyjne, które wykorzystują energię elektryczną pobieraną z tańszej taryfy, czyli głównie w nocy. Choć takie modele są droższe, to w późniejszym okresie użytkowania zapewniają spore oszczędności. Wybierając z kolei ogrzewanie podłogowe, zaplanuj cały projekt jeszcze na etapie wznoszenia budynku albo w trakcie całkowitej renowacji, aby nie ponosić dodatkowych kosztów.
Koszt energii elektrycznej
Choć ceny za urządzenia mogą wyglądać naprawdę obiecująco, to oczywiście dopiero początek wydatków. Druga kwestia dotyczy samego paliwa niezbędnego do jego zasilania, czyli w tym przypadku prądu. Koszt ogrzewania elektrycznego domu będzie zależał zatem od tego, jaką masz taryfę i stawki u operatora. Opłaty uzależnione są od lokalizacji domu i konkretnego dystrybutora obsługującego dany obszar. Pamiętaj, że mając do dyspozycji kilku operatorów, zawsze możesz porównać cennik i wybrać, z kim najkorzystniej jest podpisać umowę. Znając zapotrzebowanie na ciepło budynku, stawkę za prąd oraz powierzchnię domu – jesteś w stanie obliczyć szacunkowy koszt inwestycji.
Druga kwestia dotyczy samego paliwa niezbędnego do jego zasilania, czyli w tym przypadku prądu. Koszt ogrzewania elektrycznego domu będzie zależał zatem od tego, jaką masz taryfę i stawki u operatora. Opłaty uzależnione są od lokalizacji domu i konkretnego dystrybutora obsługującego dany obszar. Pamiętaj, że mając do dyspozycji kilku operatorów, zawsze możesz porównać cennik i wybrać, z kim najkorzystniej jest podpisać umowę. Znając zapotrzebowanie na ciepło budynku, stawkę za prąd oraz powierzchnię domu – jesteś w stanie obliczyć szacunkowy koszt inwestycji.
Kolejna kwestia to optymalne zarządzanie energią elektryczną, czyli dostosowanie wydajności oraz czasu działania instalacji do konkretnego budynku. Nowoczesne ogrzewanie elektryczne w domu na rynku znacznie ułatwia dopasowanie parametrów do indywidualnych potrzeb, a także komfortową zdalną obsługę. Możesz np. dostosować temperaturę w pomieszczeniach do rytmu dnia domowników. To pozwala na sprawne zarządzanie działaniem pieca oraz kontrolę zużycia prądu.
Koszty eksploatacji
Urządzenia do ogrzewania elektrycznego w domu są na tyle praktyczne i stosunkowo bezawaryjne, że korzystanie z nich nie wiąże się właściwie z żadnymi dodatkowymi kosztami. Nie trzeba ich konserwować, ani robić przeglądów okresowych. Do kosztów eksploatacji wystarczy wliczyć wyłącznie opłatę za energię elektryczną.
Ogrzewanie elektryczne w domu – zalety i wady
Zasilanie urządzeń grzewczych prądem możesz zaprojektować jako niezależny system lub jako dodatkowy element istniejącej instalacji, dzięki czemu ogrzewanie będzie lepiej dostosowane do indywidualnych potrzeb domostwa. Pozwoli to także na większą opłacalność, łatwość montażu oraz minimalizację kosztów inwestycyjnych. Poza tym przeanalizuj pozostałe kwestie, ponieważ jak każde rozwiązanie – ma ono swoje plusy i minusy. Ostateczna decyzja zawsze należy do Ciebie jako inwestora.
Zalety ogrzewania elektrycznego w domu:
- Bezpieczne w użytkowaniu – nie stanowi ryzyka zaczadzenia czy niekontrolowanego wybuchu.
- Ekologiczne – nie emituje zanieczyszczeń, więc jest przyjazne dla środowiska.
- Wygodne dla użytkowników – bezobsługowe i swobodne w regulacji, ten typ ogrzewania uznawany jest za najbardziej komfortowy ze wszystkich rozwiązań na rynku.
- Brak konieczności gromadzenia materiałów opałowych.
- Nie wymaga częstej konserwacji i regularnych przeglądów technicznych.
Wady ogrzewania elektrycznego w domu:
- Wysoki koszt eksploatacji – szczególnie w nieprzemyślanych projektach instalacji oraz w dużych budynkach mieszkalnych.
- W niektórych sytuacjach konieczny będzie dodatkowy nakład finansowy w postaci termoizolacji, bo każda strata ciepła generuje bardzo wysokie koszty.
- Przerwy w ogrzewaniu przy awarii prądu.
- Niska sprawność cieplna urządzeń elektrycznych, szczególnie kotłów niskiej jakości.
Kiedy i gdzie sprawdzi się ogrzewanie elektryczne?
Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe aspekty, tanie ogrzewanie elektryczne domu jest możliwe do osiągnięcia. W jakich przypadkach warto w nie zainwestować? Na pewno będzie dobrą inwestycją w tych budynkach, w których jest zapewniona dobra termoizolacja, a stawki za prąd nie są wygórowane. W większości przypadków dotyczy to nieruchomości energooszczędnych albo niewielkich powierzchniowo, które mają stosunkowo niskie zapotrzebowanie na ciepło. To rozwiązanie może być również opłacalne w pomieszczeniach użytkowanych sezonowo (np. domkach letniskowych). Ponadto niskie koszty ogrzewania elektrycznego domu mogą zapewnić sobie osoby, które korzystają z odnawialnych źródeł energii, czyli np. fotowoltaiki. Wtedy opłaty za prąd znacznie się obniżają, co przekłada się na spore oszczędności w eksploatacji.
Natomiast niewystarczające i kosztowne będzie zastosowanie ogrzewania elektrycznego w starym domu. Spowodowane jest to słabym dociepleniem oraz dużymi stratami energii, co w dłuższej perspektywie jest nieopłacalne. Spore zapotrzebowanie na ciepło generuje wysokie koszty za prąd, co znacznie obciąży Twój domowy budżet.
Ponadto możesz zainwestować w samo elektryczne ogrzewanie wody w domu, bez rozprowadzania ciepła w grzejnikach. Takie rozwiązanie jest znacznie bardziej komfortowe i opłacalne, tym samym dość popularne. Dobrze sprawdza się w okresach przejściowych, kiedy kocioł grzewczy nie jest uruchamiany.
Podsumowując, najważniejsze w wyborze ogrzewania powinny być dwie kwestie: komfort cieplny użytkowników oraz niski koszt eksploatacji. Na szczęście na rynku jest wiele różnych rozwiązań, które możesz dopasować do potrzeb danego budynku, budżetu, a także indywidualnych preferencji co do źródła zasilania czy formy obsługi.