Praca klimatyzatora split w warunkach wysokich temperatur
Wybór systemu klimatyzacji zależy od bardzo wielu czynników. Przytoczenie ich wszystkich wykracza poza ramy krótkiej wypowiedzi w związku z tym skupimy się jedynie na omówieniu parametrów najbardziej popularnego urządzenia klimatyzacyjnego - klimatyzatora typu split.
Dobór systemu klimatyzacji do sklepu spożyczego
Na jakie parametry należy zwrócić uwagę przy wyborze systemów klimatyzacji do sklepu spożywczego w warunkach pracy w naszym klimacie?
Najważniejszym parametrem jest moc chłodnicza klimatyzatora. W przypadku sklepów spożywczych zależy ona w głównym stopniu od:
- wielkości witryn sklepowych i pozostałych okien, a także ich orientacji względem stron świata
- ilości lad i szaf chłodniczych zainstalowanych w sklepie
- oświetlenia
- przewidywanej ilości klientów
- zamontowanego systemu wentylacji
Następnym parametrem jest przewidywany zakres temperatur pracy. Część urządzeń pracuje w zakresie temperatur od +21oC. Przy wyborze klimatyzatora należy zwrócić uwagę na to, aby pracował on, co najmniej od 0oC. Jeżeli jest taka potrzeba klimatyzatory mogą pracować nawet w temperaturach od -20oC.Dlatego ważną sprawą jest wybór funkcji pracy.
Klimatyzatory mogą też pełnić funkcje grzewcze i ogrzewać pomieszczenia. Aby to było możliwe muszą mieć dostępną funkcję pracy w trybie pompy ciepła. Przydatnymi funkcjami są np. czujniki obecności, nastawa obniżeń nocnych, programatory czy możliwość zarządzania urządzeniem przez np. telefon komórkowy.
Istotną sprawą jest określenie lokalizacji jednostki wewnętrznej i zewnętrznej, a także związanej z tym odległości pomiędzy nimi. Najprostsze urządzenia pozwalają odsunąć urządzenia na odległość ok. 15 m przy różnicy wysokości ok. 8 m. Jeżeli nie możemy się "zmieścić" w tych odległościach należy poszukać urządzenia bardziej zaawansowanego technologicznie. Najlepsze pozwalają na 70 metrowe długości przy 30 metrowej różnicy poziomów.
Nie bez znaczenia jest wysokość pomieszczeń i związana z tym wysokość montażu jednostek wewnętrznych. Urządzenie powinno być tak zainstalowane, aby nie nawiewało chłodnego powietrza bezpośrednio na klientów sklepu. Nowoczesne urządzenia są wyposażone w szereg udogodnień, które również warto wziąć pod uwagę przy wyborze. Należą do nich: możliwość sterowania z pilota lub sterownika ściennego, możliwość programowania czasu pracy urządzenia, dodatkowa filtracja powietrza pozwalająca usuwać np. nieprzyjemne zapachy, bakterie czy szkodliwe grzyby, funkcja automatycznego czyszczenia filtra, czy automatyczne kierownice powietrza nawiewanego.
Na koniec trzeba rozważyć aspekt ekonomiczny, czyli koszty eksploatacji urządzenia. Warto zwrócić uwagę na to, czy urządzenie jest w klasie energetycznej "A+++" którą znakuje się urządzenia najbardziej energooszczędne. Są to urządzenia w technologii Inwerter, oparte o ekologiczny czynnik chłodniczy R410A. Urządzenia najwyższej klasy jak np. klimatyzator ścienny Fujitsu ASYG osiąga z jednego kW mocy elektrycznej średnio w sezonie nawet ponad 8 kW mocy chłodniczej. Jest to miarą możliwej do uzyskania korzyści ekonomicznej.
Konserwacja urządzenia w trakcie pracy w trudnych warunkach
Jak dbać o systemy klimatyzacji w okresie podwyższonych temperatur, jak konserwować urządzenia oraz jakie są podstawowe zasady eksploatacji?
Okresy podwyższonych temperatur to okresy najcięższej pracy dla klimatyzatorów. Wiąże się to przede wszystkim z czasem pracy urządzenia. Nowoczesne klimatyzatory są wyposażone w odpowiednie zabezpieczenia przed nieprawidłową pracą, bądź stanami awaryjnymi i wyłączają się wtedy, kiedy taki stan występuje. Dbałość użytkownika o urządzenie klimatyzacyjne musi się przejawiać przede wszystkim w dbałości o czystość filtrów. W okresie wzmożonej pracy częstotliwość czyszczenia filtrów powietrza musi być zdecydowanie większa niż w okresach pozostałych. Zbyt zabrudzone filtry powodują: zmniejszoną wydajność urządzenia i niemożliwość osiągnięcia przez nie zadanych temperatur, stwarza to również warunki do oblodzenia jednostki wewnętrznej i wycieku wody z urządzenia, zwiększa się niebezpieczeństwo pojawienia się bakterii i grzybów w powietrzu, niebezpieczeństwo uszkodzenia wentylatorów, czy zwiększony hałas.
Użytkownik powinien również zwracać uwagę na ogólny stan urządzenia, a w przypadku zauważenia nieprawidłowej pracy (nienormalnych odgłosów dochodzących z urządzenia, czy nadmiernego zabrudzenia jednostki zewnętrznej, braku reakcji na polecenia sterownika) wezwać wyspecjalizowany serwis, który dokona ewentualnych szczegółowych napraw. Najlepszym sposobem uniknięcia takich kłopotów jest zapewnienie regularnych przeglądów- w okresie letnim nawet raz na miesiąc. Serwis taki dokonuje sprawdzenia stanu pracy i szczelności układu chłodniczego, najważniejszych podzespołów, połączeń elektrycznych, niezwykle ważnej dla prawidłowej pracy drożności instalacji odprowadzenia skroplin, czy czystości jednostki zewnętrznej narażonej na zabrudzenia ptasimi odchodami czy liśćmi.
Sprawdź polecane środki do czyszczenia klimatyzacji
Prawidłowe ustawienie pracy klimatyzatora
Jakie błędy popełniane są najczęściej przy użytkowaniu systemów klimatyzacji podczas miesięcy wakacyjnych?
Najczęstszym błędem przy użytkowaniu klimatyzatorów jest zadanie niewłaściwych temperatur. Należy zdawać sobie sprawę, że najbardziej optymalną i komfortową temperaturą wewnętrzną jest temperatura ok. 6oC niższa niż temperatura zewnętrzna. Pozwala to uniknąć zjawiska tzw. szoku termicznego, kiedy wchodząc z rozgrzanej ulicy do pomieszczenia odczuwamy przenikliwe zimno mimo, że temperatura wewnętrzna wynosi np. 22oC. Wyjaśniając, kiedy na zewnątrz jest 30oC, to w środku powinno być nie mniej niż 24oC. Trzymanie się tej zasady pozwoli na uniknięcie przeziębień.
Warto wiedzieć, że kiedy załączamy klimatyzator nie ma sensu nastawianie na temperatury np. 18oC w nadziei, że szybciej schłodzimy pomieszczenie. Jeżeli różnica temperatur jest większa niż 4oC klimatyzator i tak pracuje z pełną mocą i dopiero przy dochodzeniu do temperatur zadanych zmniejsza swoją wydajność. Spokojnie zadawajmy temperatury odpowiednie i czekajmy na efekty pracy urządzenia. Ich obniżenie nie przyspieszy procesu schłodzenia, a może spowodować nadmierne wyziębienie pomieszczenia, jeżeli w odpowiednim momencie nie zmienimy nastawy. Należy sobie zdawać sprawę, że niewłaściwa temperatura powietrza wewnętrznego powoduje znaczne zwiększenie zużycia prądu przez klimatyzator, czyli niefrasobliwość w tym względzie może odbić nam się na zdrowiu i na kieszeni. Bardzo szkodliwym błędem, ale niestety często spotykanym jest oczywiście zaniedbanie czyszczenia filtrów i ogólne zaniedbanie urządzenia. Ponadto warto korzystać z programów pracy dostępnych w sterownikach pozwalają one na zmniejszenie czasu pracy urządzeń przez co możemy je dłużej bezawaryjnie użytkować.
Autor:
Michał Zalewski
Kierownik Sekcji Szkoleń w Grupie Klima- Therm