323
309
317
305

Ogrzewanie elektryczne mieszkania

Kiedy myślisz o ogrzewaniu elektrycznym mieszkania, to z pewnością pojawiają się w Twojej głowie wątpliwości co do opłacalności takiego rozwiązania. W tym artykule podpowiemy Ci, jakie są zalety i wady takiego systemu. Przeanalizujemy też, w jakich przypadkach koszty instalacji i eksploatacji mogą być atrakcyjne.

mężczyzna ogrzewanie dlonie nad elektrycznym grzejnikiem w mieszkaniu

Jakie są zalety i wady ogrzewania elektrycznego mieszkania?

Zwolennicy ogrzewania elektrycznego w mieszkaniu z pewnością wskażą jego największą zaletę, jaką jest korzystny wpływ na środowisko. Urządzenia nie emitują do atmosfery żadnych szkodliwych związków w porównaniu np. z kotłami na paliwo stałe.

Do tego trzeba wspomnieć o wygodzie i bezpieczeństwie użytkowania, możliwości zaprogramowania działania grzejników, a także korzystaniu z wielu nowoczesnych technologii. Wszystko to bez obaw o składowanie paliwa oraz kontrolę częstotliwości dokładania do pieca. Wiąże się to też z czystością działania całego systemu i ograniczenia konserwacji do niezbędnego minimum. Na bezobsługowym ogrzewaniu elektrycznym mieszkania oszczędzisz wiele czasu.

Większość rozwiązań na rynku nie wymaga też przystosowywania budynku pod kątem technicznym, dlatego sama instalacja jest stosunkowo prosta, tania i szybka. Nie ma konieczności budowy kotłowni, opracowywania systemu odprowadzania spalin, a jedyne co trzeba zrobić, to podłączyć urządzenie do sieci energetycznej. Jeśli nawet konieczne będzie przygotowanie zasilania albo wykonanie przyłącza elektrycznego, prace są małoinwazyjne w porównaniu z innymi rodzajami ogrzewania.

Niestety ogrzewanie elektryczne mieszkania ma też swoje wady. Przy braku dobrego projektu i szacunkowych obliczeń kosztów eksploatacji, inwestycja może okazać się bardzo uciążliwa dla domowego budżetu. Nawet drobna strata ciepła wpływa na opłacalność całej inwestycji. Poza tym system może generować spore koszty w przypadku ogrzewania dużych przestrzeni przez cały sezon grzewczy, a ceny za stawki u operatorów często ulegają zmianie. Właśnie dlatego to rozwiązanie wymaga rozsądnej analizy, a także dostosowanie odpowiedniego systemu do konkretnego mieszkania.

Tanie ogrzewanie elektryczne mieszkania – czy to możliwe?

Tanie ogrzewanie elektryczne mieszkania jest możliwe, o ile dobrze oszacujesz koszty samego urządzenia, całkowitej instalacji oraz eksploatacji. Jak to zrobić? Najlepiej wykonać projekt całego systemu, biorąc pod uwagę różne ważne czynniki wpływające na odpowiednią ilość ciepła do zapewnienia komfortu termicznego domowników. Do tego warto przemyśleć kwestie techniczne (np. czy konieczny jest remont) oraz poznać taryfy energii elektrycznej operatora.

Obliczając zapotrzebowanie na ciepło, warto przeanalizować między innymi:

  • izolację budynku – dobrze przygotowane technicznie ściany, drzwi i okna, pozwalają na maksymalne wykorzystanie wygenerowanego ciepła,
  • całkowitą powierzchnię do ogrzania, biorąc pod uwagę zarówno metraż, jak i wysokość przestrzeni,
  • położenie mieszkania względem innych lokali – ma to wpływ na rozprowadzenie się ciepła,
  • kondygnację mieszkania.

Jeśli nie masz wiedzy technicznej i doświadczenia w tej dziedzinie, zaufaj fachowcowi. Wystarczy, że dostarczysz mu podstawowe dane techniczne, na podstawie których wyliczy zapotrzebowanie na ciepło, a także podpowie, jakie ogrzewanie elektryczne do mieszkania wybrać. Projekty uwzględniają wszystkie materiały instalacyjne, co może też przydać się np. podczas ewentualnej awarii. Gdzie się sprawdzi elektryczne ogrzewanie mieszkania?

Niestety nie możemy założyć, że w każdym przypadku ogrzewanie elektryczne w mieszkaniu będzie opłacalne. Na pewno nie sprawdzi się na dużych przestrzeniach oraz w budynkach, które mają słabą izolację cieplną. Każda, nawet drobna strata ciepła, przekłada się na ogromne koszty. Poza tym wiele zależy od indywidualnych preferencji domowników. Jeśli lubią oni mocno dogrzane pomieszczenia i często korzystają z grzejników nawet poza sezonem – takie rozwiązanie po prostu nie będzie opłacalne.

Najtańsze ogrzewanie elektryczne mieszkania jest możliwe, jeśli dotyczy na przykład:

  • ogrzewania uzupełniającego główne źródło ciepła,
  • niewielkich przestrzeni,
  • dogrzewania pomieszczeń poza sezonem grzewczym,
  • wykorzystywania tańszej taryfy energii elektrycznej u operatora (G12) w nocy,
  • budynków energooszczędnych z zamontowanymi panelami fotowoltaicznymi.

Ponadto w wielu przypadkach nie jest możliwe zastosowanie innego rodzaju ogrzewania niż właśnie elektryczne. Wtedy bardzo ważny jest dobór takiego rozwiązania, które będzie najlepiej opłacalne.

Jakie ogrzewanie elektryczne do mieszkania wybrać?

Na rynku jest wiele rozwiązań, które warto wziąć pod uwagę, planując tanie ogrzewanie elektryczne mieszkania. Po dokładnej analizie zapotrzebowania na ciepło Twojego budynku, indywidualnych preferencji co do obsługi, a także szacunkowych kosztów eksploatacyjnych, możesz wybierać spośród m.in.: ogrzewania podłogowego (przewody, maty lub folie grzewcze), kotłów konwekcyjnych czy pieców akumulacyjnych. Wiele zależy też od tego, czy mieszkanie jest już przystosowane do konkretnego systemu grzewczego. Wtedy znacznie łatwiej wybrać konkretne rozwiązanie i nie tracić czasu i pieniędzy na instalację. Jeśli budynek nie jest przygotowany technicznie, do kosztów instalacji trzeba będzie doliczyć renowację.

Poniżej przeanalizujemy zalety i wady kilku najpopularniejszych systemów. Dzięki temu dowiesz się, jakie ogrzewanie elektryczne do mieszkania możesz wybrać.

Ogrzewanie konwekcyjne

Najłatwiejsze w montażu są grzejniki konwekcyjne, które umieszcza się w każdym pomieszczeniu wymagającego źródła ciepła – najczęściej pod oknem. Nie trzeba ingerować mocno w instalację, a z mocowaniem urządzeń poradzi sobie nawet osoba bez większego doświadczenia. Grzejniki mają prosty w obsłudze termostat do sterowania temperaturą i występują w wielu wariantach, więc łatwo je dopasować zarówno do małych, jak i większych przestrzeni.

Sam koszt urządzeń wydaje się dość atrakcyjny, porównując go z innymi rozwiązaniami na rynku. Dodatkowo przyciągają klientów ze względu na szybkość działania i równomierne rozprowadzanie ciepła, co jest ich głównymi zaletami. Poza tym praca grzejników jest właściwie bezobsługowa.

Pod względem kosztów ogrzewania mieszkania grzejnikami konwekcyjnymi, wiele zależy od częstotliwości użytkowania, wielkości pomieszczenia oraz izolacji. Ten system jest najbardziej opłacalny podczas dogrzewania niewielkich przestrzeni albo w sytuacjach awaryjnych, kiedy temperatura poza sezonem grzewczym gwałtownie spada. W przypadku użytkowania ich bez przerwy, koszty eksploatacji mogą być bardzo wysokie. Poza tym trzeba zamontować grzejnik w każdym pomieszczeniu, które potrzebuje ciepła, bo działa on na ograniczonej przestrzeni.

Ogrzewanie akumulacyjne

Alternatywą dla grzejnika konwekcyjnego jest ogrzewanie akumulacyjne. Dlaczego? Takie rozwiązanie wykorzystuje tańszą taryfę energii elektrycznej do wytwarzania ciepła i gromadzenia go w takim stopniu, aby wystarczyło na cały dzień użytkowania. Większość urządzeń na rynku ma konstrukcję stojącą, a do ich instalacji nie potrzeba przystosowywania budynku pod kątem technicznym. Niestety sama ich cena jest wysoka, ale w dłuższej perspektywie czasu, koszty ogrzewania elektrycznego mieszkania mogą być stosunkowo niskie.

Kotły elektryczne

W budownictwie energooszczędnym i pasywnym popularne są kotły elektryczne. Często stosuje się w budynkach, w których nie można zastosować pieców gazowych ze względu np. na brak podłączenia do sieci. Sama instalacja nie wymaga specjalnych przyłączeń, komina czy budowy kotłowni, ale za to potrzebne jest odpowiednie zasilanie przystosowane do dużej mocy i pracy pod sporym obciążeniem. Nie trzeba jednak składować opału ani martwić się o emisję spalin, co jest bardzo komfortowe w praktyce.

A jak z opłacalnością? Koszt instalacji jest atrakcyjny cenowo, ale eksploatacja może pozostawiać wiele do życzenia ze względu na wysokie opłaty za prąd. Warto jednak dodać, że piece elektryczne mogą pracować samodzielnie albo z innymi kotłami (np. na paliwo stałe), a do tego mają bardzo wysoką sprawność. Dzięki temu można stworzyć z nimi opłacalną instalację, łącząc kilka rozwiązań w jednym mieszkaniu, ale trzeba przeanalizować indywidualne potrzeby budynku.

Ogrzewanie podłogowe

Przewody grzejne, maty czy folie grzewcze to tylko niektóre z rodzajów ogrzewania podłogowego. Ten system może być mniej lub bardziej rozbudowany, a wszystko zależy od potrzeb mieszkania. Wśród jego zalet jest na pewno łatwe sterowanie, brak konserwacji i możliwość zaprogramowania działania, co obniża koszty eksploatacji. Do tego łatwo można ogrzać nawet dużą powierzchnię jednocześnie.

Tego typu ogrzewanie elektryczne mieszkania wymaga jednak przystosowania przestrzeni pod kątem technicznym oraz zapewnienia odpowiedniego zasilania, dlatego trzeba je zaprojektować najlepiej przed remontem. Podobnie jak kocioł elektryczny, najbardziej opłacalnym rozwiązaniem jest zastosowanie ogrzewania podłogowego jako wsparcie dla głównego źródła ciepła, ze względu na duże opłaty za prąd.

Pozostałe rozwiązania na rynku

Jeśli chcesz rozważyć elektryczne ogrzewanie mieszkania, to możesz jeszcze przeanalizować inne rozwiązania. Wśród nich są: grzejniki promiennikowe, promienniki podczerwieni czy też piece indukcyjne. Na rynku pojawia się coraz więcej nowoczesnych technologii, które możesz połączyć z dotychczasową instalacją albo zaprojektować ją od nowa, biorąc pod uwagę wszystkie czynniki wpływające na komfort cieplny.

,

Jakie są zalety i wady ogrzewania elektrycznego mieszkania?

Zwolennicy ogrzewania elektrycznego w mieszkaniu z pewnością wskażą jego największą zaletę, jaką jest korzystny wpływ na środowisko. Urządzenia nie emitują do atmosfery żadnych szkodliwych związków w porównaniu np. z kotłami na paliwo stałe.

Do tego trzeba wspomnieć o wygodzie i bezpieczeństwie użytkowania, możliwości zaprogramowania działania grzejników, a także korzystaniu z wielu nowoczesnych technologii. Wszystko to bez obaw o składowanie paliwa oraz kontrolę częstotliwości dokładania do pieca. Wiąże się to też z czystością działania całego systemu i ograniczenia konserwacji do niezbędnego minimum. Na bezobsługowym ogrzewaniu elektrycznym mieszkania oszczędzisz wiele czasu.

Większość rozwiązań na rynku nie wymaga też przystosowywania budynku pod kątem technicznym, dlatego sama instalacja jest stosunkowo prosta, tania i szybka. Nie ma konieczności budowy kotłowni, opracowywania systemu odprowadzania spalin, a jedyne co trzeba zrobić, to podłączyć urządzenie do sieci energetycznej. Jeśli nawet konieczne będzie przygotowanie zasilania albo wykonanie przyłącza elektrycznego, prace są małoinwazyjne w porównaniu z innymi rodzajami ogrzewania.

Niestety ogrzewanie elektryczne mieszkania ma też swoje wady. Przy braku dobrego projektu i szacunkowych obliczeń kosztów eksploatacji, inwestycja może okazać się bardzo uciążliwa dla domowego budżetu. Nawet drobna strata ciepła wpływa na opłacalność całej inwestycji. Poza tym system może generować spore koszty w przypadku ogrzewania dużych przestrzeni przez cały sezon grzewczy, a ceny za stawki u operatorów często ulegają zmianie. Właśnie dlatego to rozwiązanie wymaga rozsądnej analizy, a także dostosowanie odpowiedniego systemu do konkretnego mieszkania.

Tanie ogrzewanie elektryczne mieszkania – czy to możliwe?

Tanie ogrzewanie elektryczne mieszkania jest możliwe, o ile dobrze oszacujesz koszty samego urządzenia, całkowitej instalacji oraz eksploatacji. Jak to zrobić? Najlepiej wykonać projekt całego systemu, biorąc pod uwagę różne ważne czynniki wpływające na odpowiednią ilość ciepła do zapewnienia komfortu termicznego domowników. Do tego warto przemyśleć kwestie techniczne (np. czy konieczny jest remont) oraz poznać taryfy energii elektrycznej operatora.

Obliczając zapotrzebowanie na ciepło, warto przeanalizować między innymi:

  • izolację budynku – dobrze przygotowane technicznie ściany, drzwi i okna, pozwalają na maksymalne wykorzystanie wygenerowanego ciepła,
  • całkowitą powierzchnię do ogrzania, biorąc pod uwagę zarówno metraż, jak i wysokość przestrzeni,
  • położenie mieszkania względem innych lokali – ma to wpływ na rozprowadzenie się ciepła,
  • kondygnację mieszkania.

Jeśli nie masz wiedzy technicznej i doświadczenia w tej dziedzinie, zaufaj fachowcowi. Wystarczy, że dostarczysz mu podstawowe dane techniczne, na podstawie których wyliczy zapotrzebowanie na ciepło, a także podpowie, jakie ogrzewanie elektryczne do mieszkania wybrać. Projekty uwzględniają wszystkie materiały instalacyjne, co może też przydać się np. podczas ewentualnej awarii. Gdzie się sprawdzi elektryczne ogrzewanie mieszkania?

Niestety nie możemy założyć, że w każdym przypadku ogrzewanie elektryczne w mieszkaniu będzie opłacalne. Na pewno nie sprawdzi się na dużych przestrzeniach oraz w budynkach, które mają słabą izolację cieplną. Każda, nawet drobna strata ciepła, przekłada się na ogromne koszty. Poza tym wiele zależy od indywidualnych preferencji domowników. Jeśli lubią oni mocno dogrzane pomieszczenia i często korzystają z grzejników nawet poza sezonem – takie rozwiązanie po prostu nie będzie opłacalne.

Najtańsze ogrzewanie elektryczne mieszkania jest możliwe, jeśli dotyczy na przykład:

  • ogrzewania uzupełniającego główne źródło ciepła,
  • niewielkich przestrzeni,
  • dogrzewania pomieszczeń poza sezonem grzewczym,
  • wykorzystywania tańszej taryfy energii elektrycznej u operatora (G12) w nocy,
  • budynków energooszczędnych z zamontowanymi panelami fotowoltaicznymi.

Ponadto w wielu przypadkach nie jest możliwe zastosowanie innego rodzaju ogrzewania niż właśnie elektryczne. Wtedy bardzo ważny jest dobór takiego rozwiązania, które będzie najlepiej opłacalne.

Jakie ogrzewanie elektryczne do mieszkania wybrać?

Na rynku jest wiele rozwiązań, które warto wziąć pod uwagę, planując tanie ogrzewanie elektryczne mieszkania. Po dokładnej analizie zapotrzebowania na ciepło Twojego budynku, indywidualnych preferencji co do obsługi, a także szacunkowych kosztów eksploatacyjnych, możesz wybierać spośród m.in.: ogrzewania podłogowego (przewody, maty lub folie grzewcze), kotłów konwekcyjnych czy pieców akumulacyjnych. Wiele zależy też od tego, czy mieszkanie jest już przystosowane do konkretnego systemu grzewczego. Wtedy znacznie łatwiej wybrać konkretne rozwiązanie i nie tracić czasu i pieniędzy na instalację. Jeśli budynek nie jest przygotowany technicznie, do kosztów instalacji trzeba będzie doliczyć renowację.

Poniżej przeanalizujemy zalety i wady kilku najpopularniejszych systemów. Dzięki temu dowiesz się, jakie ogrzewanie elektryczne do mieszkania możesz wybrać.

Ogrzewanie konwekcyjne

Najłatwiejsze w montażu są grzejniki konwekcyjne, które umieszcza się w każdym pomieszczeniu wymagającego źródła ciepła – najczęściej pod oknem. Nie trzeba ingerować mocno w instalację, a z mocowaniem urządzeń poradzi sobie nawet osoba bez większego doświadczenia. Grzejniki mają prosty w obsłudze termostat do sterowania temperaturą i występują w wielu wariantach, więc łatwo je dopasować zarówno do małych, jak i większych przestrzeni.

Sam koszt urządzeń wydaje się dość atrakcyjny, porównując go z innymi rozwiązaniami na rynku. Dodatkowo przyciągają klientów ze względu na szybkość działania i równomierne rozprowadzanie ciepła, co jest ich głównymi zaletami. Poza tym praca grzejników jest właściwie bezobsługowa.

Pod względem kosztów ogrzewania mieszkania grzejnikami konwekcyjnymi, wiele zależy od częstotliwości użytkowania, wielkości pomieszczenia oraz izolacji. Ten system jest najbardziej opłacalny podczas dogrzewania niewielkich przestrzeni albo w sytuacjach awaryjnych, kiedy temperatura poza sezonem grzewczym gwałtownie spada. W przypadku użytkowania ich bez przerwy, koszty eksploatacji mogą być bardzo wysokie. Poza tym trzeba zamontować grzejnik w każdym pomieszczeniu, które potrzebuje ciepła, bo działa on na ograniczonej przestrzeni.

Ogrzewanie akumulacyjne

Alternatywą dla grzejnika konwekcyjnego jest ogrzewanie akumulacyjne. Dlaczego? Takie rozwiązanie wykorzystuje tańszą taryfę energii elektrycznej do wytwarzania ciepła i gromadzenia go w takim stopniu, aby wystarczyło na cały dzień użytkowania. Większość urządzeń na rynku ma konstrukcję stojącą, a do ich instalacji nie potrzeba przystosowywania budynku pod kątem technicznym. Niestety sama ich cena jest wysoka, ale w dłuższej perspektywie czasu, koszty ogrzewania elektrycznego mieszkania mogą być stosunkowo niskie.

Kotły elektryczne

W budownictwie energooszczędnym i pasywnym popularne są kotły elektryczne. Często stosuje się w budynkach, w których nie można zastosować pieców gazowych ze względu np. na brak podłączenia do sieci. Sama instalacja nie wymaga specjalnych przyłączeń, komina czy budowy kotłowni, ale za to potrzebne jest odpowiednie zasilanie przystosowane do dużej mocy i pracy pod sporym obciążeniem. Nie trzeba jednak składować opału ani martwić się o emisję spalin, co jest bardzo komfortowe w praktyce.

A jak z opłacalnością? Koszt instalacji jest atrakcyjny cenowo, ale eksploatacja może pozostawiać wiele do życzenia ze względu na wysokie opłaty za prąd. Warto jednak dodać, że piece elektryczne mogą pracować samodzielnie albo z innymi kotłami (np. na paliwo stałe), a do tego mają bardzo wysoką sprawność. Dzięki temu można stworzyć z nimi opłacalną instalację, łącząc kilka rozwiązań w jednym mieszkaniu, ale trzeba przeanalizować indywidualne potrzeby budynku.

Ogrzewanie podłogowe

Przewody grzejne, maty czy folie grzewcze to tylko niektóre z rodzajów ogrzewania podłogowego. Ten system może być mniej lub bardziej rozbudowany, a wszystko zależy od potrzeb mieszkania. Wśród jego zalet jest na pewno łatwe sterowanie, brak konserwacji i możliwość zaprogramowania działania, co obniża koszty eksploatacji. Do tego łatwo można ogrzać nawet dużą powierzchnię jednocześnie.

Tego typu ogrzewanie elektryczne mieszkania wymaga jednak przystosowania przestrzeni pod kątem technicznym oraz zapewnienia odpowiedniego zasilania, dlatego trzeba je zaprojektować najlepiej przed remontem. Podobnie jak kocioł elektryczny, najbardziej opłacalnym rozwiązaniem jest zastosowanie ogrzewania podłogowego jako wsparcie dla głównego źródła ciepła, ze względu na duże opłaty za prąd.

Pozostałe rozwiązania na rynku

Jeśli chcesz rozważyć elektryczne ogrzewanie mieszkania, to możesz jeszcze przeanalizować inne rozwiązania. Wśród nich są: grzejniki promiennikowe, promienniki podczerwieni czy też piece indukcyjne. Na rynku pojawia się coraz więcej nowoczesnych technologii, które możesz połączyć z dotychczasową instalacją albo zaprojektować ją od nowa, biorąc pod uwagę wszystkie czynniki wpływające na komfort cieplny.

Komentarze

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.