Odpowiednia temperatura pokojowa wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale także wszelkie codzienne czynności. Ustalenie odpowiednich parametrów powietrza w pomieszczeniu nie jest łatwym zadaniem. Klimatyzator zapewni nam odpowiednią temperaturę i wilgotność, a niektóre z nich nie tylko chłodzą, ale i ogrzewają pomieszczenia. Aby jednak zdecydować się na najbardziej optymalne rozwiązanie do swojego mieszkania, skorzystaj z naszego poradnika.

Klimatyzatory do domu i ich rodzaje - poradnik użytkownika

Klimatyzatory typu Split

Jest to jedno z najpopularniejszych rozwiązań klimatyzacji domowej. Urządzenie składa się z dwóch jednostek – skraplacza i parownika. Klimatyzatory Split generują niski poziom hałasu, dzięki temu, że ich duża jednostka znajduje się na zewnątrz budynku. Ponadto takie rozwiązanie jest bardzo wydajne, estetyczne i nie zajmuje zbyt dużo miejsca wewnątrz pokoju. Takie klimatyzatory możemy montować w różnych miejscach mieszkania. Na rynku dużą rolę odgrywa firma KLIMA-THERM. W ich ofercie najdziemy wiele klimatyzatorów typu Split produkowanych przez Fujitsu General Limited.

Wyróżniamy:
- Klimatyzatory ścienne – najczęściej wybierane przez użytkowników. Producenci prześcigają się w formach i kolorystyce tych urządzeń tak, by stały się one dodatkowo ozdobą naszego pomieszczenia. Regulacja takich klimatyzatorów jest bardzo intuicyjna, zazwyczaj używa się do tego pilota.
- Klimatyzatory kasetonowe – montowane są zazwyczaj pod sufitami podwieszanymi, dzięki czemu jednostka jest ukryta i nie rzuca się w oczy. Dzięki umieszczeniu klimatyzatora w tak centralnym punkcie pomieszczenia, dystrybucja powietrza jest równomierna i bardziej wydajna.
- Klimatyzatory przypodłogowe i sufitowe – uniwersalne rozwiązania montowane tuż przy podłodze lub bezpośrednio do sufitu. Istnieje możliwość ukierunkowania strumienia powietrza, dzięki różnym kątom nadmuchu. Klimatyzatory tego typu stosowane są przede wszystkim w pomieszczeniach o dużej powierzchni, jak restauracje, supermarkety czy magazyny.


Klimatyzatory typu MultiSplit

To rozwiązanie zapewnia klimatyzowanie kliku pomieszczeń jednocześnie. Dobrym przykładem będą klimatyzatory kanałowe. Takie rozwiązanie należy jednak wziąć pod uwagę już podczas projektu domu lub mieszkania. Jednostka zewnętrza jest podłączona do kilku części wewnętrznych i rozprowadza powietrze za pomocą specjalnych kanałów do odpowiednich pomieszczeń. Wysokiej jakości klimatyzatory typu MultiSplit znaleźć można w ofercie firmy Wienkra, która jest jednym z większych dystrybutorów urządzeń marki LG.


Klimatyzatory monoblokowe

Urządzenia monoblokowe posiadają tylko jedną jednostkę, w której zlokalizowany jest skraplacz i parownik. Takie rozwiązanie na pewno generuje wyższy poziom hałasu w porównaniu do klimatyzacji typu Split. Praca klimatyzatora monoblokowego polega na wydmuchu z jednej strony zimnego powietrza, a z drugiej, ciepłego. Przeznaczone są przede wszystkim do montażu w dużych budynkach, które nie wymagają absolutnej ciszy.Klimatyzatory przenośneJeśli chcemy zaoszczędzić na montażu i zmieniać ustawienie naszego urządzenia, powinniśmy zdecydować się na klimatyzatory przenośne. W tym przypadku również bierzemy pod uwagę rozwiązanie typu Split i monoblokowe. Firma Klimatop jest jednym z największych dystrybutorów klimatyzatorów przenośnych marki Blaupunkt.

 

Najważniejsze pytania przy wyborze klimatyzatora pokojowego:

- Jaka jest powierzchnia pomieszczenia, w którym klimatyzator będzie pracował?
Od wielkości naszego pomieszczenia zależy to jaką moc klimatyzatora powinniśmy wybrać. Zakłada się, że sprzęt o mocy 1kW wystarcza na ochłodzenie ok. 10m2. Dlatego istotny będzie dobór klimatyzatora pod tym względem, aby jego działanie było bardziej efektywne. 


- Czy klimatyzowane pomieszczenie jest mocno nasłonecznione?
Musimy wiedzieć, że poza standardowym przelicznikiem mocy na powierzchnię pomieszczenia, istotne są także inne czynniki grzewcze. Jeśli nasz pokój jej mocno nasłoneczniony, potrzebny nam będzie klimatyzator o większej mocy.

- Czy chcemy wykorzystać nasz klimatyzator tylko do chłodzenia czy także ogrzewania pomieszczeń?
Decyzja o zakupie i montażu klimatyzacji musi być przez nas dobrze przemyślana. Jeśli instalujemy rozwiązanie typu multisplit warto też pomyśleć o opcji ogrzewania. Klimatyzacja może nie tylko chłodzić nasze pomieszczenie w gorące dni, ale także zastąpić wszelkiego typu grzejniki w pomieszczeniu.


Opracowanie: Redakcja