Szanowna Pani. Jeżeli mamy na tym zacnym forum bawić się w dawanie rad to proponuję szanownym Kolegom dokładniejsze zapoznanie sie z przepisami zanim coś napiszą.
Zgodnie z przywołanym rozporządzeniem MI przywołany paragraf 150 nie załatwia sprawy. Mianowicie, ów rozporzadzenie w § 93 dość jasno określa jaką wentylację winien posiadać wykonany przez Panią tzw. aneks kuchenny. I tak:
§ 93.1.Pomieszczenie mieszkalne i kuchenne powinno miec bezposrednie oswietlenie
swiatłem dziennym.
2. W mieszkaniu jednopokojowym dopuszcza sie pomieszczenie kuchenne bez okien lub
wneke kuchenna połaczona z przedpokojem, pod warunkiem zastosowania co najmniej
wentylacji:
1) grawitacyjnej - w przypadku kuchni elektrycznej,
2) mechanicznej wywiewnej - w przypadku kuchni gazowej.
3. W mieszkaniu wielopokojowym kuchnia może stanowic czesc pokoju przeznaczonego na
pobyt dzienny, pod warunkiem zastosowania w tym pomieszczeniu wentylacji grawitacyjnej lub
mechanicznej z podłaczeniem do niej okapu wywiewnego nad trzonem kuchennym, a także z
zapewnieniem odprowadzenia powietrza z pomieszczenia dodatkowym otworem wywiewnym,
usytuowanym nie wiecej niż 0,15 m poniżej płaszczyzny sufitu.
Reasumując jeśli dobże analizuję pani wypowiedź (i domniemam, że mieszkanie jest wielopokojowe), to zastosowanie w przypadku Pani mieszkania będzie miał punkt 3 z w/w paragrafu.
Teraz pozostaje doakładna interpretacja zapisu " ... pod warunkiem zastosowania w tym pomieszczeniu wentylacji grawitacyjnej lub
mechanicznej z podłaczeniem do niej okapu wywiewnego nad trzonem kuchennym, a tak4e z
zapewnieniem odprowadzenia powietrza z pomieszczenia dodatkowym otworem wywiewnym,
usytuowanym nie wiecej ni4 0,15 m poni4ej płaszczyzny sufitu". Z Pani wypowiedzi rozumiem, że ścianka działowa pomiędzy aneksem a najbliższym małym pokojem, w którym znajduje się oględnie mówiąc kratka wentylacyjna (zakładam, że w projekcie ów mały pokój był kuchnią, stąd kratka wentylacyjna) jest "obniżona" czyli między ścianką a stropem jst np. 30 czy 50 cm wolna przestrzeń. Tak więc możnaby przyjąć, że pomieszczenia w pewnym sensie stanowia całość i w gruncie rzeczy aneks posiada grawitacyjną wentylację wywiewną.
Taka interpretacja punktu 3 niejako załatwia kwestję wentylacji wywiewnej aneksu kuchennego.
P.S. Sprawa zmian funkcjonalnego układu mieszkania sprowadzajaca się najczęściej do wykorzystania - przekształcenie "oryginalnej" kuchni na pokój, a w jednym z pokoji (najczęsciej w tzw. "duzym pokoju") wykonaniu aneksu kuchennego.
Przeważnie przy takich zmianach wykonanie prawidłowej wentylacji aneksu kuchennego (w rozumieniu przepisów jaśnie panującego nam prawa) jest nie możliwe.
jednak jak wiadomo przepisy przepisami a życie życiem, najczęściej zaleca się wykonanie nad trzonem kuchemmym okapu mechanicznego z wykonanym przyłączeniem do przewodu wentylacyji grawitacyjnej w "oryginalnym" - pierwotnym pomieszczeniu kuchni oraz wykonanie kratki wentylacyjnej dla wentylacji grawitacyjnej również przyłączonej poziomym tzw. "leżakiem" do w/w przewodu wentylacyjnego (co w więjkszości przypadków wiąże się zwykonaniem poziomego "leżaka" o długości 2-3 metrów - o zgrozo! jakaś masakra jeśli mamy poważnie mówić o wentylacji opartej wyłącznie na siłach natury).
Tak czy siak pomijając zdrowy rozsądek, odnosząc sie literalnie do przepisów prawa przeważnie wykonanie aaneksów kuchennych w wybudowanych budynkach jest niemożliwe. Co nie oznacza że takie nie mają miejsca:)
pozdrawiam gorąco.