273
278
226
276
Strefa ekspertów HVACR

wentylatorki ciągnące czy pchające

Mam taki problem są 2 łazienki obok siebie i nie ma komina wentyalcyjnego. Wiec sobie wymyśliłem tak ze pocągne przewód z rur fi 100 do jednej i do drugiej łazienki ( są obok siebie) a potem cały czas poziomo na dwór - około 6 metrów i jak wiadomo powietrze w poziomie sie same nie wyciągnie , w związku z tym mam pytanie :
Czy lepiej
1) Dac 1 wentylator wyciągowy na końcu przewodu wentylacyjnego ( na dworze)
2) Czy lepiej dac po 1 wentylatorku w każdej z łazienek a na końcu nie
Wybierając 1 rozwiązanie nie wiem zabardzi jak by sie miał załączac wentylatorek?
Bo w drugim przypadku to w każdej z łazienek jakby ktos wchodził do łazienki to by załączał sobie swój wentylatorek i po wyjściu ( zgaszeniu światła) go wyłączał
Co mam zrobic??

A skąd chcesz brać powitrze?

jako regula w powaznych projektach, to wentylatory sie instaluje przy ujsciu. Jest to dlatego, ze gdyby instalacja kanalu nie byla szczelna to przy pchaniu powietrza moze uciec przez te nieszczelnosci. W przypadku twoich lazienek i malego dystansu to proponuje zainstalowac po wentylatorku pod sufitem, do wspolnego kanalu. 100 fi jest troche malo na dwa wentylatorki. Rozmiar powinien byc na dwa (oba wentylatorki wlaczone)
Pan T.B juz znalazl problem, szkoda ze przynajmniej podal odpowiedzi na pytanie. W zaleznosci od szczelnosci pomieszczenia, tak, byc moze trzeba bedzie skas wziac powietrze.

Dla człowika jest ważniejsze skąd bierze nie gdzie wyrzuca powietrze, regułą jest więc wentylator nadmuchowy, jezeli nie można zrobić wyciągowo nadmuchowego systemu. Może dosyć gościu alergików, no chyba,że pracujesz dla przemysłu farmaceutycznego.

Widze ze panowie nie odpowiedzieli wyczerpujaco na pytanie....
Jesli chodzi o średnice przewodu to kwestia czy ona wystarczy czy nie jest uzalezniona od tego ile tego powietrza bedziemy usuwac (czyli od kubatury łazienki), przyjmuje sie 1wymiane na godzine i nie mniej niz 50m3/h. Zakladajac 50 m3/h na lazienke to srednica 100mm wystarczy w zupelnosci v=3,5m/s. Oczywiscie zakladam ze nawiew jest poprzez otwory w drzwiach wejsciowych do lazienki. Jesli chodzi o lokalizacje wentylatorka to proponuje go umiescic na wylocie (wentylator bedzie uruchamiany wyłącznikiem w bedzie wciagal powoetrze z ubu lazienek (zastosowanie dwoch wentylatorkow moze spowodowac przetlaczanie powietrza z jednej lazienki do drugiej wiec nalkezaloby wtedy zastosowac zawory zwrotne powietrzne) . Aby ilosc powietrxza z kazdej lazienki byla rowna trzeba troche przydlawic przeplyw na przewodzie z lazienki znajdujacej sie blizej wylotu powietrza na zewnatrz.
Pozdrawiam

I to jest pełna odpowiedź? A to, że nie wolno tego montować to kolega Rafał zapomniał?

Cała ta technika "wyciągania" powietrza wentylatorkiem jest mało skuteczna , ponieważnawet otwory w drzwiach nie apewnią pzrepływu powietrza z nikąd. jak nie będzie powietrze nawiewane do pomieszczenia - to na pewno nie wywieje pzrez łazienki.
Wracając do średnicy przewodu ,że jedt d=100. A wiemy ile jeszcze powietrza płynie w pzrewodzie głónym i jakie potzrebujemy ciśnienia aby tam wtłoczyc dodatkową ilość?. Bo może się zdarzyc fakt ,że w przewodzie grawiatcyjnym już mamy transportowane powietrze i wentylatorek może nie dać rady...Czyli wszystko wykonane ze sztuka a powietrza wyciąganego z łazienek nie ma.. !!!Co jak wiemy na tym forum nie był ostatni przypadek.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.