Gość: MAT
2003-07-14 00:00
#1
wentylator wywiewny & filtr
Witam
Czy ma ktoś doświadczenia eksploatacyjne, albo czytał jakieś mądre opracowania na ten temat czy rzeczywiście warto filtrować powietrze wywiewane w celu ochrony wentylatora wywiewnego?
Czy rzeczywiście przedłuża to bezawaryjny czas pracy urządzenia? Czy warto waszym zdaniem? Bo według sprzedawców central, to oczywiście wiadomo, że trzeba - im więcej elementów cetrali tym lepiej...
Gość: JFK
2003-07-14 00:00
#2
Oczywiście, że warto. Filtr przed wentylatorem oczyszcza powietrze np. z cząstek stałych (kurz, włosy, tłuszcz, itp.) chroniąc wirnik oraz silnik. Zabrudzenia, które odkładają się na wirniku (może to być nawet dość gruba warstwa) powodują drgania (niewyważenie wirnika) a co za tym idzie wybicie łożysk (krótszy czas eksploatacji).
Gość: MAT
2003-07-14 00:00
#3
"Zabrudzenia, które odkładają się na wirniku (może to być nawet dość gruba warstwa) powodują drgania (niewyważenie wirnika) a co za tym idzie wybicie łożysk (krótszy czas eksploatacji)."
No tak. Teoria, teoria, teoria... To wszystko jest oczywiste, ale czy ktoś porównywał, jakie znaczenie ma to w praktyce? O jakiś badaniach może ktoś słyszał, porównawczych np. ???
Gość: Uchi
2003-07-15 00:00
#4
W praktyce: Widziałem wentylator wywiewny w centrali, gdzie klient pozbył się filtra na wywiewie gdy ten sięzabrudził. W efekcie na łopatkach byłu po 1 cm brudu z każdej strony (6 miesięcy pracy ciągłej bez filtra) przez co wentylator miał wydajność 0%. Drgania i wibracje ( w zasadzie wibracje były przyczyną tego że użytkownik postanowił wezwać serwis - po prostu nie mógł wytrzymać). Wiadomo - czy to stanie się prędzej czy później to sprawa zabrudzenia pomieszczeń. Chcesz badania? pewnie je znajdziesz, tylko że będą one ściśle pozwiązane z rodzajem i stężeniem zanieczyszczeń w pomieszczeniu. Tylko ciekawe jak to sobie odniesiesz do swoich warunków - zmierzysz stężenie ? A poza tym - stosowanie filtrów na wywiewie to nie jest wymysł producentów central - to jest wymóg postawiony przez użytkowników oraz konstruktorów którzy przeprowadzili jakieś badania..... Jak chcesz kupić bez filtra na wywiewie - proszę bardzo - tyle że nie dostaniesz gwarancji. Możesz też kupić wentylator kanałowy wywiewny i nie stosować filtra. Nikt cię nie zmusza.
Gość: MAT
2003-07-15 00:00
#5
"Wiadomo - czy to stanie się prędzej czy później to sprawa zabrudzenia pomieszczeń."
no jasne
"Chcesz badania? pewnie je znajdziesz, tylko że będą one ściśle pozwiązane z rodzajem i stężeniem zanieczyszczeń w pomieszczeniu. Tylko ciekawe jak to sobie odniesiesz do swoich warunków - zmierzysz stężenie?"
wykorzystam zdrowy rozsądek i inżynierskie wyczucie - drogi wentylator, działanie 24h/dobę w dużym mieście - trzeba; poza miastem działanie dwa razy do roku-nie ma sensu
"A poza tym - stosowanie filtrów na wywiewie to nie jest wymysł producentów central - to jest wymóg postawiony przez użytkowników"
w bierzącym konrekcie nie ma słowa na ten temat
Bardzo dziękuje za poświęcenie chwilki czasu. Ciekawe było co napisałeś. Gdzie był ten wentylator zainstalowany (ten zakurzony), co to za instalacja, w jakim mieście?
Gość: Uchi
2003-07-15 00:00
#6
Kraków, restauracja. Niestety, nie powiem jaka :))) Z wiadomych względów :P
Gość: Uchi
2003-07-15 00:00
#7
I jeszcze jedno - bo twoje pytanie dotyczyło również central więc być może § 154. 1 z rozporządzenia: http://dziennik.dziennikbudowy.pl/Ekspres.nsf/n/7E88ED0D7ED47F3EC1256D5200350350?OpenDocument&View=n&Cat=ap&Count=10
znajdzie zastosowanie w Twojej instalacji
Gość: MAT
2003-07-15 00:00
#8
"Kraków, restauracja." To się nie ma co dziwić. Podciśnienie w restauracji względem powietrza zewnętrznego, super zakurzony Kraków i papierochy...
Gość: MAT
2003-07-15 00:00
#9
" § 154. 1 z rozporządzenia"
z tego to mozna wywnioskować tylko tyle, ze na wywiewie nie trzeba.
Gość: Uchi
2003-07-16 00:00
#10
trzeba jeśli masz wymiennik ciepła (np wymiennik odzysku ciepła albo inny wymiennik np. od pompy ciepła)
Gość: jo-men
2003-07-16 00:00
#11
teoria, teoria teoria ... tylko w "mieście Krakowie" są zanieczyszczenia ? panowie inżynierowie - kurz i piasek jest wszędzie, to chyba nie chodzi o "badania" - bo zawsze można przeprowadzić inne, które będą dowodzić zupełnie czego innego - w zależności kto płaci za takie "badania". Centralę wentylacyjną należy chronić filtrami z obu ston (podobnie jak tłumikami z wszyskich czterech) - to oczywiste,a aksjomatów się nie dowodzi !!
Gość: MAT
2003-07-16 00:00
#12
"Centralę wentylacyjną należy chronić filtrami z obu ston"
Jakby sie koledze chciało przeczytać wątek od początku, to by kolega zauważył (może) że problem nie dotyczy centrali (bo w tym przypadku sprawa jest prosta) tylko zwykłego, dajmy na to kanałowego wentylatora wywiewnego.
Pozatym, że powietrze w krakowie jest wyjątkowo zanieczyszczone (pyły), to wiedzą dzieci w przedszkolu. Pyły te wpadają do pomieszczenia które jest na podciśnieniu (np restauracja).
A projektowanie na zasadzie "wszędzie te same rozwiazania są najlepsze i jedynie słuszne" to jest szkodliwa amatorszczyzna. Ja wole wiedzieć dlaczego, poco i kiedy to sie zwrócić niż zaglądać do tabelki z "aksjomatami".
Gość: gość@
2012-08-16 09:04
#13
http://www.sobieradek.pl/standard/shop/9---Wentylacja.html
Dobry sklep. Sprawdzeni dostawcy i dostępne ceny.
POLECAM
  • 1