273
274
269
226
Strefa ekspertów HVACR

Vaillant ecoTEC + calorMATIC 430

Witam,

mieszkam w nowym domu (pierwszy rok zatem dogrzewanie). Dom z poddaszem około 120m2. Porotherm MAX 25 +15cm Styropianu. Na poddaszu 15cm wełny.

Piec Vaillant ecoTEC VU (chyba model 246-2 ) z zasobnikiem. Jednofunkcyjny, kondensacyjny, zamknięta komora.
1 obieg grzejnikowy - poprzez sprzęgło i dalej pompa
2 obieg podłogówka - poprzez sprzęgło mieszacz i pompa
Zasobnik 120 litrów
Pompa cyrkulacyjna.

Do tego sterownik calorMATIC 430 (zamontowany w pomieszczeniu) i czujnik temp zewnętrznej.

Koniec streszczenia teraz konkrety:

1) Pierwsze pytanie: domyślnie na calorMATICu mam 60 stopni i okienko czasowe 6.00-21.00 a na kotle ustawiam 48), ale czasem gdy wiem że dziś już nie będzie mi potrzebna ciepła woda nastawiam na calorMATICu niższą temperaturę np 30 stopni. Co chcę w ten sposób uzyskać? Działa nadal ograniczenie czasowe, tzn wiem że do końca najbliższego okienka czasowego nie będzie już podgrzewał wody a dalej zadziała automat. Jednak w takiej sytuacji włącza mi się pompa cyrkulacyjna (podpięta do sterownika w trybie pracy między 6.00-6.10) pomimo że nie jest to jej okienko czasowe. Działa to tak jakby system chciał mi ostudzić wodę do tych 30stopni zadanych na calorMATICu. To normalne?

2) Drugie pytanie: ogrzewanie działa na calorMATICu z czujnikiem temp zewnętrznej. Od serwisanta dowiedziałem się że w związku z tym że mam dwa obiegi (grzejniki i podłogówka) oraz sprzęgło nie mogę korzystać z funkcji korekty ustawien w stosunku do temperatury ze sterownika (ekranik zainstalowany w pokoju). Tzn temperatura obiegów jest ustawiana na podstawie temp zewn, zadanej temperatury i krzywych grzewczych, a nie może być korygowana wskazaniami czujnika w pomieszczeniu. Niezbyt to miłe bo z krzywymi grzewczymi nie mogę dojść do porozumienia od dłuższego czasu (obecnie grzejniki 0,5 a podłogówka 0,4). Czy to prawda że nie jest możliwe takie ustawienie aby korzystał z temp wewn?

3) Trzecie pytanie: czy wybór krzywej grzewczej powinien w pełni zagwarantować dopasowanie temp wewnętrznej? Czasami zdaje mi się że trafiłem z parametrami w sedno a potem przychodzą mrozy i zamiast zadanych 22 mam w domu 24,5. Albo na odwrót przychodzi temperatura +5 na zewnątrz a w domu zimno (przy tej samej wartości krzywej grzewczej). Nie mogę trafić w odpowiednie wartości. A może stosować jakiś offset?

Pozdrawiam,
Michał

Witam
posiadam dokładnie taki sam piec i regulator pogodowy .
Skoro piszesz że grzeje również wodę to znaczy że jest dwufunkcyjny:) grzanie + CWU (ciepła woda użytkowa)
Mamy podobny problem z nowymi domami ponieważ nie zdążyły jeszcze wyschnąć i dla tego ten sezon grzewczy będzie trochę droższy......
Ja mam cuw nastawione na 37 st i woda jest wystarczająco ciepła
grzejniki 18,5 (nastawienie) temp odczuwalna w pokoju 21 st
podłogówka 17 st
woda CUW 37 St
grzejniki krzywa 1
podłoga krzywa 0,8
dom 270 m2 Ytong 40 cm dach wełna 25 cm
na razie podobnie jak Ty szukam i nie mogę znależć jakiejś logiki bo np przy temp zewn + 2 st w domu jest chłodno i zużycie gazu ok 17 m 3 na dobę , a kilka dni temu przy siarczystych mrozach zu życie gazu było nawet mniejsze
jakie masz nastawienia pokręteł podgrzewania wody i ogrzewania na kotle ?
dzisiaj zauważyłem że co chwila włącza się podgrzewanie CUW dochodzi do 60 st i się wyłącza i tak po 15 minutach od nowa się włącza Podkręciłem pokrętło od grzania Cuw w lewo i jest spokój . zauważyłem że pompa cuw już nie chodzi non stop Codziennie spisuję dobowe zużycie gazu i jakoś noe znalazłem do tej pory jakiejś logiki.
pozdrawiam Krzysztof

Ja CWU mam ustawione na 43 (zasobnik ma 120 l) a wieczorem przed kąpaniem podkręcam do 48. W programatorze całkowicie wyłączyłem pompę cyrkulacyjną (i uważam że u Ciebie właśnie to pompa cyrkulacyjna powoduje grzanie wody co 15 minut).

Jeśli chodzi o ustawienia to kilka dni temu eksperymentując znalazłem ekran C8 i C10 na których można ustawić pozycję "Termostat". Z tego co widzę w takim przypadku piec grzeje tylko wtedy gdy grzejniki(C8) lub podłogówka(C10) ma ustawioną temperaturę wyższą niż temperatura w pomieszczeniu z programatorem. Problem u mnie jest taki że programator mam na ścianie nad podłogówką (parter, grzejniki mam na piętrze) i jak mam ustawioną tą opcje "termostat" to bezwładność cieplna podłogówki przekłamuje mi temperaturę panującą na piętrze. Teraz prubuje sprawdzić czy na tych ekranach C8 i C10 da się uzależnić od różnych temperatur (2 różnych wskaźników temperatury w domu).

Jeśli chodzi o krzywe grzewcze to obecnie mam ustawione grzejniki 0,5 a podłogówka 0,4 ale widzę że chyba będę musiał to przestawić wyżej, bo grzejniki cały czas są letnie. Może jak będą co pare godzin włączały się "ostrzej" to ostatecznie zużyję mniej gazu. Przy obecnych ustawieniach i -10 na zewnątrz w nocy zużywam 8-10 metrów dziennie. Uważam jednak że to nadal za dużo. Chciałbym zejść do 6-8 m.

Tak dodatkowo. Nasze piece nie są dwufunkcyjne. Są jednofunkcyjne. To że potrafią ogrzać wodę i grzejniki to inna sprawa. Piece dwufunkcyjne potrafią jednocześnie podgrzewać wodę przepływowo (nie w zasobniku) i jednocześnie ogrzewać grzejniki (osobnym obiegiem).
Pozdrawiam,
Michal

rzeczywiście są jednofunkcyjne - masz rację
nie wiem co na to poradzić bo nie rozumiem dla czego przy dużych mrozach zużycie gazu oscylowało ok 15 m3 na dobę przy krzywej grzewczej 1,8 temp grzejn. 20 st podł. 20st
ostatnio pogoda łaskawsza temp w dzień na plusie obnizyłem krzywą do 08 temp grejników na 18 podłogi 16 do tego jest słońce i chodzą kolektory a zużycie gazu 13 m3 SZOK
nie wiem czy popełniam jakiś błąd w programowaniu ale czy rzeczywiście nie ma szans ze zmniejszeniem zużycia gazu?

może za dużo się doktoryzujecie koledzy...
Mam taki kocioł i jest jednofunkcyjny z pierwszeństwem grzania ciepłej wody bo posiada zawór trójdrążny. Krzywą mam na 0,8 a temperatura pokojowa 18,5 - 20,5 stopnia. Mam ustawiony na termostat znaczy, że utrzymuje stałą temperaturę w pomieszczeniu w którym jest zamontowany dlatego warto aby był raczej w najchłodniejszym pomieszczeniu oczywiście nie koło drzwi wejściowych ani też w kotłowni. Nie mam obiegu cyrkulacyjnego gdyż dodatkowe zużycie prądu i niepotrzebna strata ciepła ciepłej wody. Wygoda za ekonomiczność. Zużywam 200 m3 gazu na miesiąc i nie mam kolektorów. palę tylko w kominku ale tylko w salonie gdyż nie mam rozprowadzenia. Chcecie sprawdzić kocioł pozwólcie mu pracować przez kilka dni bez regulacji. Nie przeceniajcie swojej izolacji domu zaniżając krzywą grzewczą.
pozdrawiam

Witam. Nie polecam firmy Vaillant. W trakcie okresu gwarancyjnego kilka napraw. Spychanie winy na monterów których oni sami szkolą. Ogólnie to firma badziew. W drugim domu zamontowałem piec innej firmy i jest ok.

a jakiej firmy zamontowales piec? wlasnie mam podobna sprawe, musze zamontowac piec z zasobnikiem, jakis niezawodny.

Szkłem dupy nie podetrzesz.Moim zdaniem jak chcesz zuzywac 6-8 m3 gazu to możesz ustawic sobie temp.na 16-18.

Ja też mam taki piec dwu-funkcyjny, z podogynką i mam problem z ustawieniem sterowinika , ustawiam sterowinku na 18 stopni, w domu jest 20 stopin a piec dalej sie zalacza, co ma zrobic, serwis nie pomaga co myslicie???
prosze o sugestię...

Zmiejsz parametr krzywej grzewczej, o jakieś 20%. Powinno pomóc.

186 - zasobnik 150 l Dom 120 m2
1. Mi ustawił serwisant krzywą 1,2 i w sterowniku obniżona temp 15 st - NIE WIEM O CO CHODZI??? mam podłogówki i grzejniki razem spięte bez żadnych sprzęgieł i cudowania na piecu ustawiłem 33 st woda wychodząca i na sterowniku np 22st.temp pomieszczeń Wyłączyłem czujnik pogodowy bo przegrzewał dom. Czy to jest ok???
2. Teraz CWU .. Pompe obiegową mam osobno załączam tylko jak ide się np kompać wieczorem na kilka min. bu doprowadzić ciepłą. I moje pytanie: na piecu mam ustawianie temperatury i na sterowniku i teraz nie wiem co ustalam czym. Czy tak jak z CO woda grzejąca i żądana temperatura??????
3. Gdzie jest opisana ta krzywa grzewcza w instrukcji nic nie ma... Wszyscy pisza o jakich liniowych przebiegach o co kaman????

Krzyśku,
Znalazłeś już odpowiedzi, bo mam ten sam problem.
Wogóle niewiem o co chodzi z krzywą i jak ją ustawiać.
Wydawało mi się prostę, ustawiam temp na programatorze i taką mam. A tutaj grzeje kominkiem (programator ustawiony na 19) w domu 23, a grzejniki ciepłe.
Czy termostaty na grzejnikach mają jakiś wpływ?
Jak macie ustawioną wodę i grzenie na kotle

Mam Vaillanta 186/3-5 jednofunkcyjny + sprzęgło + dwa obiegi (podłogówka parter, grzejniki dwa powyższe piętra) + zasobnik 150L.

CWU - ustawiacie temp. wody bieżącej w określonych przedziałach czasowych. Należy pamiętać, że kilka stopni gubimy po drodze od nastawionej temp. w zasobniku, a wylewką w łazience np. na pierwszym piętrze (wielkość straty zależy od rodzaju rur, cyrkulacji itd.)
Nie widzę jakiegoś większego problemu z nastawą CWU.

CO - krzywe grzewcze są przedstawione na końcu w dokumentacji sterownika (np. calormatic 470). Przedstawiają zależność temperatury zasilania obiegów grzewczych od temperatury zew.
Czyli:
np. dla +10st.C na zew. nie ma sensu grzać grzejników do temperatury 65st.C - będą działać prawidłowo, jednak będą do krótkie impulsy (grzejnik dostanie 65st.C pogrzeje parę minut i zawór termostatyczny na grzejniku się zamknie jak w pomieszczeniu temp. osiągnie nastawioną temp. i tak w koło).
Przy takim grzaniu piec będzie się załączał co parę minut na chwilę.
Dlatego krzywa grzewcza 1.0 dla np. +10st.C na zew. będzie pchała wodę do grzejników o temp. 36st.C.
Jednak czy ekonomiczniejsza jest praca pieca ciągła ale przy niższej temp. czy też "impulsowa" przy temp. 65st.C to nie wiem. Monter twierdził że krótkotrwałe podgrzanie do temp. 65stC zużywa więcej gazy niż długie (lub nawet ciągłe grzanie - dla tego samego efektu cieplnego) grzanie przy niższej temp.

Ponadto ustawienie prawidłowej (najekonomiczniejszej) krzywej grzewczej zajmuje baaaardzo dużo czasu bo:
- każdą krzywą grz. powinniśmy testować przez cały przekrój temp. zew. przy utrzymaniu komfortu w domu/pomieszczeniu (ciężkie do osiągnięcia),
- powyższe testy mogą się odbywać tylko przy pomocy termometrów wew. dla każdego obiegu osobno, żeby wykluczyć nasze subiektywne odczucie temp. wew. domu (jednego dnia przemarzniesz w pracy lub gdzieś poza domem więc oczekujesz ogrzania się innego odwrotnie).

Jakby ktoś znał wzór na kreślenie krzywych grzewczych dla Vaillanta to byłbym wdzięczny.

pozdrawiam Piotr

Powiem wam prawde-Ten piec to poprostu gowno.W okresie 3 lat probowalem dojsc jak ten piec pracuje.Dwa zeszyty rozpisalem co i jak.W moim domu goscili 12 razy serwisanci z Vaillanta.Sami kity mi wciskali co i jak.Potem w zyciu trafilem na jednego z nich co powiedzial ze ten model to daje sie na rynek Polski bo my wszystko lykamy...Model ten ma problemy z zaworem trojdroznym, elektronika i serwis nie ma jednolitego softu to modulow?Po 3 latach walki sprzedalem ten piec dolozylem i kupilem inny =jestem teraz szczesliwy.nie pisze jaki bo to niewazne .ostrzegam przed tym modelem i moze producentem bo szlak mnie na sama mysl bierze...Zero uczciwosci a mialem te same problemy co wy. Sorry panowie.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.