265
269
226
Strefa ekspertów HVACR

REVIT MEP CZY AUTOCAD MEP?

Witam,
Zamierzam wymienić w biurze oprogamowanie zdecydowałem się na nakladke instalacyjną MEP + ewentualnie REVIT lub AUTOCAD. I tutaj mam problem. Który z programów wybrać? widze ze jest tendencja do korzystania z Revita ktory posiada wiele wiecej mozliwosi niż Autocad. Przynajmniej tak twierdzą producenci ale jak jest naprawde?? Mozecie podzielic sie swoimi spostrzezeniami i opiniami??

Karol nie kupuj ani revita ani mepa - dobrze Ci radzę.
Chyba że zamiast projektantem chcesz do końca życia być kreślarzem przeklinając Autodesk.
Nie słuchaj marketingowców i ich filmików demonstracyjnych.

czego oczekujesz od tego oprogramowania dla każdej branży?

[quote: Macieto]Karol nie kupuj ani revita ani mepa - dobrze Ci radzę.
Chyba że zamiast projektantem chcesz do końca życia być kreślarzem przeklinając Autodesk.
Nie słuchaj marketingowców i ich filmików demonstracyjnych.

czego oczekujesz od tego oprogramowania dla każdej branży?[/quote]

Zdefiniuj "projektant". Zalozmy, ze mam biuro projektowe. Musze zrobic rysunki i zatrudniam projektanta ktory nie chce rysowac okay niech mu bedzie to zatrudnie kreslarza no i teraz sie pojawia dylemat "skad wziac kreslarza"? i ile mu zaplacic? Jesli teoretycznie place mlodym projektantom po studiach 2000zł to ile mam kreslarzowi placic? 1100? 1300? Skad mam go wziac? Kto powinien robic obliczenia, wytyczac trasy, dobierac urzadzenia itd? Kreslarz? Projektant? Jesli projektant to jak ma to robic nie rysujac tego? Ma rysowac reka? Jesli juz rysuje reka to niech rysuje na komputerze co za roznica? To tak jak z pisaniem na komputerze a pisaniem na papierze hmm pisze ktos jeszcze w ogole na papierze? No dobra zalozmy, ze kreslarz robi obliczenia, dobiera urzadzenia, rysuje wszystkie trasy hmm to co robi w takim razie projektant? Opis techniczny? Kosztorys? Kosztorys robi kosztorysant /po szkole sredniej chyba/ a nie projektant. Szczerze mowiac probowalem robic szkice na papierze i dawac kreslarzowi i na sam na komputerze i ta druga opcja jest o wiele szybsza /nie trzeba kogos kontrolowac, mozna od razu obliczenia graficzne robic mozna graficzne zestawienie materialow robic no i nie trzeba komus 2 wyplaty placic zeby przekreslil juz nie mowiac o tym, ze caly proces trwa zdecydowanie krocej. A wiec kim jest i co robi wg ciebie projektant i kim jest i co robi wg ciebie kreslarz? Istnieja w ogole jakies szkoly ksztalcace kreslarzy w polsce?

a może by tak na temat co?

Szukasz chyba dziury w całym pisząc tego posta. Piszę tutaj o Revicie i MEPie, a nie o umiejętności posługiwania się czystym autocadem która jest niezbędna dla każdego projektanta z wielu powodów.

Rysując w MEPie nie będziesz miał czasu na merytoryczne przemyślenie projektu, będziesz po prostu rysował i rysował i rysował.........będziesz KREŚLARZEM.


Myślę że robiąc projekt w MEP-ie w 3D możesz w krótszym czasie opracować więcej wariantów i wybrać optymalny więc automatycznie masz więcej czasu na myślenie projektowe.

czy ktoś z was w ogóle zrobił kiedykolwiek coś w MEPie i Revicie czy tylko widział filmiki w internecie i prezentacje dealerów?

czy jesteście użytkownikami tego programu czy po prostu macie ten program w firmie i używacie go jako czystego AC?

pytam się po raz kolejny: czego oczekujecie od tego rodzaju oprogramowania?
co to znaczy że "można w krótszym czasie opracować wiele wariantów"?

Używam programu podobnego do MEP-a i można w nim automatycznie wygenerować zestawienie pow. elementów, dzięki temu wiem w którym wariancie będą tańsze przewody. Są też jeszcze inne fajne dodatki jak np generator central wentylacyjnych itp

przeczytaj treść pytania w temacie: REVIT MEP CZY AUTOCAD MEP?

a teraz popatrz co napisałeś: Używam programu podobnego do MEP-a

komentarz zbędny.

cytat.
dzięki temu wiem w którym wariancie będą tańsze przewody

tzn że co? jak to sprawdzasz? podnosząc i zmniejszająć prędkość w kanałach? czy zmianiejac trasowanie?

ponawiam swoje pytanie: czego oczekujesz od MEPa?
rozumiem że jak na razie koordynacji i zestawienia elementów tak? i to wszystko?
Jakiego programu teraz używasz?

Byłem użytkownikiem MEPa.
Nie byłem użytkownikiem Revita ale byłem na prezentacjach i zadawałem trudne pytania licząc na "łatwe odpowiedzi" - niestety odpowiedzi były wymijające.
To co wszystkich bardzo urzekło w Revicie na prezentacji to obliczenia zysków/strat ciepła. Pan otworzył jakiś projekt i powiedział " a teraz wciskając jeden przycisk otrzymujemy kompleksowe obliczenia cieplne" na co ja sie spytałem " jak to jednym przyciskiem, a kiedy zostały wpisane dane, kiedy pan sparametryzował wszystkie pomieszczenia wstawiajac tam liczbę osób, urządzenia itp" na co pan odpwiiedział "eeeeeeeee nooooo wie pan, to są obliczenia czysto fizyczne bez takich rzeczy jak ludzie i sprzęt itd itd"

po raz kolejny proszę żeby się wypowiedzieli użytkownicy MEPa lub Revita.

Na revicie i mepie świat nakładek instalacyjnych się nie kończy, może warto poszerzać horyzonty

Pozdrawiam

wydaje mi sie że piszę w próżnię.........jakie horyzonty????????
a jaki masz temat postu? czy jest to "jakie nakładki polecacie"? jest to pytanie zamknięte a nie otwarte.

ja np mogę z ręką na sercu powiedzieć że łatwiej i lepiej mi sie rysowało wentylacje w darmowym kilka lat temu CADVENCIE niż w MEPie za około 25 tys PLN.

ciągle nie napisałeś z jakiego oprogramowania korzystasz

Mep nie kosztuje 25 tysiecy kolego, wiekszosc ceny stanowi AutoCad!! Czy jak miałeś Cadventa za darmo to dołożyli Ci także gratisowego AutoCada?? Cena AutoCad-a z MEP-em jest ok 3 tys drozsza od czystego cada.

Jeżeli chodzi o Twoje wypowiedzi to nie podałeś żadnych argumentów przeci temu oprogramowaniu a krytykujesz je dosyc ostentacyjnie. Może sam się wypowiedz?

>>Mep nie kosztuje 25 tysiecy kolego, wiekszosc ceny stanowi AutoCad!! Czy jak >>miałeś Cadventa za darmo to dołożyli Ci także gratisowego AutoCada?? Cena >>AutoCad-a z MEP-em jest ok 3 tys drozsza od czystego cada.
Zgadza się. MEP to jakieś 3000 PLN extra do zwykłego pełnego ACADA. Tylko kwestia tego co mamy za te 3000PLN.

>>Jeżeli chodzi o Twoje wypowiedzi to nie podałeś żadnych argumentów przeci >>temu oprogramowaniu a krytykujesz je dosyc ostentacyjnie. Może sam się >>wypowiedz?
Owszem krytykuję. W MEPie da się "wiele" rzeczy zrobić ale nie z taką efektywnością jak wszyscy myślą. Nie bez powodu pytałem się czego oczekiwałeś od tego typu oprogramowania. Mogę bardzo dobrze porównać CADVENTA i MEPa (autocad MEP).

Ja osobiście od takiego oprogramowania oczekuję następującej funkconalności:
1) szybkie i sprawne rysowanie (dobry performance)
2) koordynacja
3) obliczenia
4) specyfikacja
5) duża biblioteka produktów

i teraz autocad MEP:
1) problemy jeśli dzielimy model na rzutnie, problemy z pracą w 3D, wiele fatall errorów, wolna praca, skomplikowana i żmudna parametryzacja standardów Cadowskich.
2) jest OK
3) w czystej wersji MEP nie ma możliwości obliczeń............nie piszę tutaj o obliczeniach strumieni objętości dla wentylacji a raczej o stratach ciśnienia, hałasie itp
4) no dobra - coś tam specyfikuje
5) biblioteka jest duża ale mało użyteczna, np klapy ppoż są bardzo ubogie.

To jeszcze nie jest czas dla autodesku na skok do 3D jeśli chodzi o HVAC. Ja oczekuje przede wszystkim wspomagania obliczeń od AC MEP ale tego jeszcze nie ma - wiem że autodesk nad tym pracuje.

Na dzień dzisiejszy skłaniam się bardziej do programów quasi 3D, czyli rysowanie w 2D i na żądanie generowanie rysunków 3D i przekroi.

No to teraz wasza kolej na konstruktywne wypowiedzi, drodzy obrońcy MEP. Zrobiliście kiedyś chociaż jeden projekt (cały projekt w MEPie)??




Witam,
Pracuje w obu tych programach i chetnie się podzielę doświadczeniami.
Po pierwsze nie widze zastosowania ww programów jeśli nie pracujemy w 3D oraz przy małych projektach. Po drugie jesli robimy instalacje HVAC w tych programach musimy mieć modele architektury i konstrukcji w 3D a najlepiej wszystkie inne branże również. Efekt jest taki że dzięki koordynacji w 3D unikamy 90% kolizji jakie przydarzą się nam w rysowaniu 2D. Jednym słowem im bardziej złożony projekt tym wyzsza jakość rysunków poprzez zastosowanie 3D.
Dotyczy to zwłaszcza projektów instalacji przemysłowych gdzie dochodzi proces itd.
Jeśli chodzi o to cudowne liczenie zysków ciepła o którym ktoś wspominał to oczywiście jest taka opcja w Revicie - wszystkie dane wprowadził architekt tworząc model budynku. Dane te mogą być użyte jako dane wyjściowe do liczenia zysków ciepła ale po przekonwertowaniu ich do programów takich jak HAP czy IES - odpada nam wklepywanie przegród okien itd ale całą resztę musimy wprowadzić sami. Taka sama opcje jest w AutoCadzie MEPie pod warunkiem ze model architektury był tworzony w tym programie. Nie łudźmy się - te programy same nie liczą zysków ciepła!!!
Który lepszy który gorszy - dobre pytanie. W MEPie dostajemy biblioteki gotowych elementów instalacji i stosunkowo łatwo dodać swoje elementy. W Revicie nie ma prawie nic ale tworzac jeden inteligentny model np nawiewnika możemy za kazdym razem go wstawiać z innymi wymiarami. Zarówno Revit jak i MEP nie liczy spadków ciśnienia na instalacji wentylacyjnej.- wstyd i hańba.
Jest mnóstwo niuansów o których nikt nie mówi na prezentacjach.Revit jest nowocześniejszą platforma i teoretycznie bardziej rozwojową. Pozwala na jednoczesną pracę kilku osób na jednym pliku.MEP opiera się na Acadzie. Wprowadzając nowy software do firmy trzeba mieć na uwadze że pierwsze projekty będą się rodzić w bólach i mękach. Ja na opanowanie MEPa potrzebowałem kilka miesięcy. Revit to też całkiem nowe środowisko bo nie podobne do AutoCada - więc przy przejsciu z ACada na Revit dochodzą jeszcze kwestie ustawień. Obydwa programy możne przetestować przez 30 dni więc może warto spróbować użyć ich pod kątem własnych potrzeb i wtedy się okaże które funkcje są bardziej przydatne.

PS
Ciesze się że pojawia się taka dyskusja. Jeszcze 2 lata zainteresowanie było znikome.

To nie są programy dla małych biur projektowych!!! Dla takowych odpowiedniejsze będą nakładki na ACada typu Ventpack, Cadvent itp. Może mniej spektakularne ale projekt szybciej można zrobić.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.