273
274
226
269
Strefa ekspertów HVACR

R-22 (PILNE!)

Witam ! czy ktoś mógłby mi powiedzieć jak to jest ze stosowaniem czynnika R-22 w klimatyzacji i chłodnictwie ? do kiedy można go stosować ? (tj. urządzenia zawierające ten czynnik) i jakie rozporządzenie/ustawa o tym stanowi ? Przeczytałam już sporo rozporządzeń, protokół montrealski, ustawę z 1 lipca 2002 - ale jest to tam tak zagmatwanie napisane i do tego niezrozumianył językiem - słowem nic nie zrozumiałam. Bardzo proszę o pomoc.

Stosowanie freonu R-22 jest dopuszczone do roku 2015 w Uni Europejskiej i do 2030 roku w pozostałych krajach świata (źródło: Doc.dr inż.A.Paliwoda; Chłodnictwo&Klimatyzacja)

·ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI z dnia 25 listopada 2002 r. w sprawie ograniczeń w obrocie krajowym substancjami kontrolowanymi wyprodukowanymi lub przywiezionymi z zagranicy oraz ich wykorzystywaniu w działalności gospodarczej (Dz.U. Nr 205, poz.1733).
Czynniki chłodnicze z grupy HCFC przeznaczone do naprawy i obsługi istniejących urządzeń i instalacji chłodniczych, klimatyzacyjnych i pomp ciepła mogą być wykorzystywane do dnia 31 grudnia 2009 roku. Po tej dacie można stosować te czynniki pochodzące z odzysku, po wstępnym oczyszczeniu lub regeneracji do dnia 31 grudnia 2014 roku. Dodatkowo od 1 lipca 2003 roku zakazuje się stosowania pojemników jednorazowych dla substancji kontrolowanych.

Dzięki za info - ja już też znalazłam dzięki uprzejmości www.forum-chlodnictwa.org.pl :)) W nowych instalacjach można stosować do końca 2003; a do końca 2014 trzeba zdemontować wszystkie urządzenia zawierające R22. [Dz. U. Nr 205, poz. 1733 (2002 r.)]. Pozdrawiam.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.