273
274
276
226
Strefa ekspertów HVACR

Projekt pomp ciepła + kolektory

Witam,

Mam do zaprojektowania pompy gruntowe pompy ciepła pionowe oraz kolektory słoneczne dla kamienicy w centrum miasta. Proszę o pomoc, jak ugryźć ten temat żeby nie spalić się na początku.

Zaczynam dopiero prace na stanowisku asystenta projektanta i chcę się pokazać z jak najlepszej strony. Jest to projekt budowlany. W instal - OZC chcę policzyć straty ciepła, żeby obliczenia były dokładniejsze. Czy możną posłużyć wartościami wskaźnikowymi-ponieważ jest to obiekt istniejący słabo ocieplony przyjąć sobie np 70 w/m2. Powierzchnia budynku 350 m2 ( piwnice zaadoptowane na sklep z zapleczem, parter, pierwsze piętro i poddasze częściowo zagospodarowane )

Wyjdzie wówczas 350*70=24,5 kW

W budynku przewidziano inst. cwu dla 10 osób. Czy mogę sobie przyjąć 300 W/os na przygotowanie cwu?

To da dodatkowe 3 kW

Inwestor chcę pompę gruntową typu solanka/woda, układ monoenergetyczny współpracujący z solarem. Grzałki elektryczne będą się uruchamiały tylko i wyłącznie w czasie siarczystych mrozów ale jak obliczyć ich moc? czy przyjąć jakieś 5-10 kW?

Wówczas moc pompy wyjdzie na poziomie ( dla 10 kW) 18-20 kW
Ale co z kolektorem?
Kolektor do CWU
50 l/os
0,5 kolektora na osobę
To daje zasobnik 500 l
i 5 kolektorów na dach

Czy jak w projekcie budowlanym przedstawi się takie informacje tylko ładnie opisze to będzie to wystarczające?
Ale jak zabrać się do tego fachowo?
Jak obliczyć temperaturę parowania i skraplania i co z tym kolektorem?
Proszę o pomoc

Wróć na uczelnie, bo inaczej będzie następny knot i to taki co palić sie nie chce

kolego skoro nie wiesz jak się za to zabrać to się nie udzielaj. Wróciłeś nawalony z imprezy i chyba ci się forma pomyliły. Trzeba było na czata wejść i dziewczynki bajerować swoimi prostackimi tekstami

cały projekt streściłeś w poscie
mistrz lakoniczności
i założeń :)

a dolne źródło?

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.