265
269
226
Strefa ekspertów HVACR

"projekt" nowej isnstalacji chlodniczej w przemyslowym instytucie (nosnik-woda)

witam, jestem obecnie na praktykach i dostalem dosc ciekawe zadanie: mam rozeznac sie co do technicznych i ekonomicznych mozliwosci wymiany starej dość uciążliwej instalacji(wodnej) chlodzenia maszyn jednak nie mam pojecia od czego zaczac po za okresleniem potrzebnej mocy chlodzenia:). duzo spedzilem czasu czytajac forum i znalazlem (tak mysle) pewien zakres informacji. opis problemu ( narazie zarys jaki dostrzeglem po pierwszym dniu):
-kilka pomieszczen z urzadzeniami po ok 3 szt. ( dosc leciwe) - temp na jedym z nich jaka zauwazylem to ok 700 stopni.
-urzadzenia przystosowane do chlodzenia woda- chlodzenie na zasadzie krazenia wody zasilanej z wielkiego odkrytego zbiornika.
moje pytania:
- od czego zacząć?:)
- jakie rozwiazanie bedzie najlepsze? ( wiem ze to zalezy w duzym stopniu od mocy- postram sie uzupelnic ta inf.)
- duzo tu przeczytalem o wodzie lodowej- czy to jest dobre rozwiazanie? zalezy tu na zmniejszeniu ogromnego zbiornika z woda do paru urzadzen akceptowalnych rozmiarow.
prosze o mozliwie wyczerpujaca odpowiedz. moim zadaniem jest rozeznanie sie nie tylko w mozliwosciach technicznych (nosnikiem musi pozostac woda) ale i w mozliwosciach rynku. mile widziane oferty wokonastwa takiej instalacji w duzym instytucie. pozdrawiam

Po pierwsze to na początek oszacowanie zysków ciepła do odebrania. Potem określenie do jakies temp. trzeba chłodzić i ewentualna analiza czy w okresie letnim jest mozliwe na zasadzie free-coolingu czy trzeba się wspomóc agregatem chłodniczym (chiller).

Witam. prowadzę biuro projektowe które zajmuje się projektowaniem dużych masznowni chłodniczych dla obiektów przemysłowych.
chętnie podjąłbym się realizacji takiego projektu oraz realizacji.
temat dużych instalacji chłodniczych jest tak złożony że nie da się go prawidłowo zaprojektowa czytając artykuły na stronach internetowych i wymieniając się informacjami na forach internetowych.
najważniejsze to tak zaprojektowa układ aby panowa nad jego sterowaniem.
bez powiązania układu z konkretną automatyką to można narazi danego Inwestora na milionowe straty podczas eksploatacji.
maszyny chłodnicze też nie są tanie więc radzę by ostrożnym.
P.S nasze doświadczenie jest podparte 10 letnią praktyką w eksploatacji i projektowaniu takich instalacji.

mozesz wskazac przykladowe projety i ich realizacje ?

witam!
co ja bym zrobił:
1. określenie jaka jest nam potrzebna moc chłodząca
2. określenie jaka temperaura wody chłodzącej jest nam potrzebna na zasilaniu
3. dobranie urządzenia schładzającego - dry cooler czyli wymiennik suchy woda - pwietrze albo wieża chłodząca
4. rozważenie, co dzieje sie z układem z czasie zimy - czy nie potrzeba uk. glikolowego zastosować w wieży czy drycoolerze
5. sprawdzenie , czy nie możliwe jest wykorzystanie wody chłodzącej do ogrzewania jakijś części obiektu zimą - np. postawienie kurtyny albo nagrzewnicy na wodzie chłodzacej
woda chłodząca to dosyć mylace jest na moje oko tutaj bo ona może mieć i z 80 degC prawda??
6.700degC na maszynie - wow to wode odparuje - trudno ci bedzie znaleźć dokładne dane dla maszyn :)

Inwestora na milionowe straty podczas eksploatacji.
maszyny chłodnicze też nie są tanie więc radzę by ostrożnym.
P.S nasze doświadczenie jest podparte 10 letnią praktyką w eksploatacji i projektowaniu takich instalacji.
nastraszył, nastraszył , dał oferte i poszedł
takich co straszą to mam na pęczki

Inwestora na milionowe straty podczas eksploatacji.
maszyny chłodnicze też nie są tanie więc radzę by ostrożnym.
P.S nasze doświadczenie jest podparte 10 letnią praktyką w eksploatacji i projektowaniu takich instalacji.
nastraszył, nastraszył , dał oferte i poszedł
takich co straszą to mam na pęczki

najprostsza sprawa: rozesłać zapytanie do kilku firm chłodniczych z prośbą o oferty. Na podstawie złożonych ofert można sie zorientować co do zakresu robót, kosztów itd itd. Jak firma będzie miała kase to wybiera sobie kilka ofert i jedzie dalej aż do wyboru ostatecznego oferenta. Proponuje czymać się firm pewnych i sprawdzonych w instalacjach przemysłowych.

jak sobie wyobrażasz wysyłanie zapytania ofertowego bez projektu??
potem spece ci dadzą dupnego chillera za 3 mln jak możnabyło pomyśleć i zrobić coś prostego za kilkaset tysięcy
jaką oferte dostaniesz jak napiszesz do jakiejś firmy zapytanie?? - gównianą , bo takich zapytań firmy mają po kilka dziennie, a nie dochodza one do skutku - więc poco się męczyć :)
najpierw projekt - dobry pomysł rozwiązania problemu!!
a potem truć dupę o ofertę .....
pzdr

dd, rozumiem, ze chcesz zarobić na projekcie i rozumiem to. Przez zawodową solidarność moge napisać, że powinno sie zacząć od projektu instalacji. Jednakowoż DOBRE firmy chłodnicze poradzą sobie ze wszystkim, zwłaszcza, że układ nie jest szczególnie skomplikowany. Projekt oczywiście ułatwia sprawę, zwłaszcza jeśli ktoś sie zna na robocie.

hee robisz ze mnie pazernego okrótnie
a może po prostu boli mnie jak widze jakieś dziwne rozwiąznia stosowane przez firmy , dlatego ze nie bylo czasu zastanowić się nad rozwiązaniem
a serio to jak to widzisz - przesyłam zapytanie ze mam do schłodzenia 15 obrabiarek powiedzmy.
jaką mi dasz ofertę ??
musisz pojechać , obejrzeć, porozmawiać, coś wymyślić, zaprojektować w głowie, opisać i wycenić - prawda?
ja jednak myśle że lepiej myślenie i projektowanie odłączyć od wykonastwa i wyceny - zaznaczam ze sam projektuję i czasem wykonuję - więc patrze na to chyba wystarczjąco z bliska

zasadniczo twierdzę, iż powinno zaczynać sie od projektu. Wiadomo przynajmniej, że wszyscy wyceniają mniej więcej to samo. Praktyka jest taka, że inwestorzy zwykle poprzestają na rozesłaniu zapytań. Uważają, że to sprawę załatwi. W przypadku rozbudowanych układów projekt jest bezwzględnie potrzebny. Można też odwrócić rozumowane: wielu wykonawców woli mnożyć drobne urządzenia, bo boją się skomplikowanych układów. Sytuację taką znam aż nadto dobrze. Z tego punktu widzenia sporządzenie projektu staje się niezbędne.

zebralem juz dokladne dane na temat wszystkich urzadzen:
całkowita moc do odebrania 57kW
przepływ wody to 10000 l/h o temperaturze ponizej 20 stopni C.
jakie w takim wypadku rozwiazania techniczne beda najlepsze?
i jakie urzadzenia powinny byc zastosowane do tych warunkow?
dziekuje za przydante odpowiedzi

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.