265
269
226
Strefa ekspertów HVACR

POMPY CIEPŁA

WITAM!
Mam taką prośbę.
Piszę obecnie pracę nt.Pompy ciepła w systemach wentylacji i klimatyzacji.Nie ma ktoś może ciekawych materiałów na temat zastosowania własnie tych urządzeń w went. i klimat.?Chciałbym uzupełnić teorię ciekawymi materiałami.
Z góry dziękuję!!!Pozdrawiam!

Tyle tylko by nie łączyć wentylacji z klimą czy ogrzewaniem.

Thx.Hmm...to np. w domku jednorodzinnym ogrzewać czy klimatyzować za pomocą klimakonwektorów?A wentylować osobno?
A w przypadku basenu??Centrale z pompami ciepła ok?
Z góry dziękuję!
Pozdrawiam!

W izolowanych domach (40 kWh/m2 na rok) nie ma mowy o pompie. Nie da się zrobić i za drogo. Ogrzewanie czy klimę sterujemu wyłącznie temperaturą zaś prawidłowa wentylacja powinna być dopasowana do ilości osób.

Dziękuję za wszelkie wskazówki.Mój przykładowy domek ma zdecydowaine więcej niż 40kWh na m2*rok, także się nawet opłaca pompa. Choć ma niewiele przewagi nad instalacją gazową z tego co liczyłem.
Troszkę już wiem o pompach,tylko mam problem,jak je ZASTOSOWAĆ w tej wentylacji i klimatyzacji:/.Bo to do końca nie to samo co pompa ciepła wykorzystana w celach grzewczych:/.
Jak można dobrze połączyć pompę i wentylacje oraz klimatyzacje?? Wziąłem się za domek,bo akurat takiej inwestycji mam dane.
Myślałem o basenie,ale tu ciężko będzie znaleźć i dostać jakieś dane.
Jeszcze raz dziękuję za wszelkie wskazówki!
Pozdrawiam!

Z ogrzaniem powietrza wentylacyjnego pompą ciepła jest problem - za niska temperatura czynnika grzewczego. Trzeba dawać duże wymienniki ciepła. Z klimatyzacją jest prościej - jeśli masz kolektory gruntowe lub pionowe jako dolne źródło dla pompy to po prostu w jako przepinasz zaworem on=off obieg z pompy ciepła na np chłodnice w centrali wentylacyjnej. Wniosek - klima za darmo bo z chłód z gruntu.

Może jeszcze dodasz yabols ile m3 / h trzeba puścić by klimatyzować dom 200m2 z gruntu, ocieplony na pozimie 150 kWh/m2? ,

Mówimy o chłodzeniu nie klimatyzacji - przecież to drugie wymaga również kontroli wilgotności.
Aby zapewnić komfort cieplny to w zależności od rozdziału powietrza (metoday wprowadzenia powietrza do pomieszczeń) potrzebnych jest od 7 do 10 wymian. Czyli zakładając że klimatyzowana powierzchnia to np 150 m2 a wysokość pomieszczeń 3 m , Vwent wyniesie min. 150x3x8=3150m3/h. Możemy się jeszcze bawić oczywiście w system VAV zmniejszając Vwent ale będzie to chyba troszkę za drogi system dla kogoś kto buduję sobie chałupę o powierzchni "tylko" 200m2 :)

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.