265
269
226
Strefa ekspertów HVACR

POMOCY!! - PASAŻ ZE ŚWIETLIKIEM

Pasaż długości około 70m, wysokość ok. 4,7 m, przykryty na całej szerokości (około 12m) świetlikiem - (praktycznie) pozioma tafla szkła. Zyski ciepła koszmarne!.
1. Czy do bialnsu powietrza/chłodu brak 100% zysków czy też mniej?? Ile???
2. Jak najlepiej rozwiazać układ wentylacji/ klimatyzacji??

Słońce "daje" ponad 1000W na m2 70 x 12 = 860 najlepij, wentylacja, nawilżnie i posadź banany. Nic innego w grę nie wchodzi.

A nie myślałeś o jakichś żaluzjach? Mogły by być sterowane w funkcji temperatury wewnątrz pomieszczenia. Eksploatacja (inwestycja pewnie też) wypadnie stanowczo taniej niż chłodzenie powietrza.

Niestety nie ma szans na żaluzje, chociaż ie byłby to zły pomysł. Jedyne co możliwe to szkło o obniżonej przpuszcalności energii, ale i tak (po uwzględnieniu akumulacji) mam ponad 270 W/m2.
1. Chłodzenie-ok, usuwam ciepłe powietrze bezpośrednio spod świetlika - tylko pytani - ile ciepła mogę w ten sposób odebrac??
2. Otwieranie niektóych świetlików i pozwolenie na niezorganizowane przewietrzanie- na ile skuteczne???

Po uwzglednieniu akumulacji w przegrodach i ograniczonej przepuszczalności wybranego oszklenia mam niecale 300 W/m2 (około 280), ale i tak problem pozostaje.
Banany-dobry pomysł-próbuję przekonać inwestora.

Problem rozwiązany i to dawno. Folie okienne. Ograniczenie zysków cieplnych do 70%. Wewnętrzne lub zewnętrzne. Te ostatnie są właśnie przy świetlikach. Gwarancja, możliwość mycia, ograniczenie mocy chłodniczej, oszczędności eksploatacyjne itd. napisz karbon@karbon.com.pl , znajdziemy rozwiązanie.

Oczywiście folie okienne znam dobrze, niestety wraz z redukcją przepuszczania ciepła folia redukuje przepuszczlność światła, a na to na razie nie ma zgody architekta.
Problem wię pozostaje, jak najskuteczniej wentylować/ klimatyzować to co mamy???

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.