273
278
276
226
Strefa ekspertów HVACR

OZC dla pomieszczen o kubaturze wiekszej niz 600m3?

W jaki sposob oblicza sie zapotrzebowanie ciepla dla pomieszczen o kubaturze >600m3. Czym sie rozni od sposobu zawartego w normie 03406 (dla pom o kub <600m3).
Z gory dziekuje.

Wszystkie pomieszczenia liczy się tak samo! Norma to tylko wskazówka dotycząca określonych pomieszczeń.

Z tego, co mi wiadomo - nie liczy się tak samo. Ale jak, tego już nie wiem. Ta norma jest obowiązująca zdaje się.

program OZC oraz wspomniana norma operuje wzorami uproszczonymi - chodzi m.in. o sposób liczenia infiltracji w pomieszczeniach małych (swoją drogą dlaczego akurat "600m3" jest granicą ?) oraz uwzględnianie zysków ciepła (w zależności czy pomieszczenie jest użytkowane mniej czy więcej niż 12godz/dobę). Przy pomieszczeniu o kubaturze powyżej 600m3 (nie mylić z budynkiem o kubaturze 600m3) raczej nie powinniśmy stosować współczynników zmniejszających (9 lub 7) tylko ewentualnie uwzględnić technologię (np. stałe zyski ciepła) oraz faktyczny wpływ wentylacji na bilans ciepła.
Jest jeszcze jeden szczegół - norma <600m3 podaje metodę obliczania strat ciepła przez podłogę na gruncie (I i II strefa) i ścianę przy gruncie. Ja bym przyjął tę samą metodologię przy obliczaniu wspomnianych strat dla pomieszczeń "wielkich".
pozdro
szoł-men

Myślę, że właśnie o to chodzi

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.