273
278
280
226
Strefa ekspertów HVACR

nawiewnik a wywiewnik

jeśli mam instacje nawiewno wywoewną i wywiewniki sa takie same ja nawiewniki to przy obliczaniu na nich oporów przepływu czym sie to będzie różniło? że na nawiewach jest (1+ksi) a na wywiewie samo ksi? moze mi to ktos wyjaśnic?

Popatrz sobie na charakterystyki danego nawiewnika/wywiewnika przy określonym przepływie powietrza i tam sobie odczytasz opory (około 20 Pa)

Ksi to współczynnik oporów miejscowych ma decydujące znaczenie przede wszystkim przy kształtkach wentylacyjnych nie przy nawiewnikach

W praktyce przyjmuje się 20 Pa i gotowe

ale czy nawiewnik czzy wywiewnik to taki sam opor jesli jest tski sam przepływ?

Nie , spadek ciśnienia tego samego nawiewnika zastosowanego jako wywiewnika jest INNY (zazwyczaj większy). Łopatki nawiewnika ukierunowują stugę powietrza dla nawiewu i osiągnięcia właściwej prędkości w strefie przebywania ludzi - dla chłodzenia do 0,2 m/s, musi być osiągnięty zasięg nawiewu do podłogi przy ogrzewaniu od sufitu.
Spadki ciśnienia są uzależnione od typu nawiewnika: liniowy-szczelinowy, indukcyjny, wirowy - mogą być dla małych wydatków od 5 Pa do 120 Pa dla dużych wydatków i dużych zasięgów a dla niektórych dysz dalekiego zasięgu ponad 120 Pa.
Cena wywiewnika jest mniejsz od nawiewnika. Często wywiewnik wygląda optycznie identycznie a nie ma lotek kierunujących nawiew.

dzięki za wyjaśnienie, ale monogamy dla sa robione tylko dla nawiewnikow, to skąd wziaść opór dla wywiewnika?

Dobre firmy maja i monogramy dla wywiewników. Szukaj u zagranicznych firm.
Nie będę reklamował nikogo.
Jak nie znajdziesz - to weź monogram z nawiewnika.
Firmy mają też softwer do określania zasięgów nawiewu i współdziałania kilku nawiewników w jednym pomieszczeniu oraz oddziaływaniu nawiewu i wywiewu wraz z hałasem od central i wentylatorów - i tu zaczyna się fajna zabawa - polecam

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.