273
274
226
269
Strefa ekspertów HVACR

Lutowanie miękkie w instalacjach chłodniczych?

W Poradniku Technika Chłodnicza tom2 autor pisze że metoda lutowania miękkiego może być stosowana bez problemów
do średnicy 35mm.Ja nigdy nie spotkałem się z instalacją łączoną na miękki lut .Co o tym sądzicie.

widziałem pare agregatów przywiezionych z Niemiec i z Francji i jest a przynajmniej było to stosowane. u nas wszyscy chłodniarze lutują na twardo

nigdy nie zaprojektowałbym instalacji chłod. z połączeniami na lut miękki.

Autor twierdzi wręcz ,że metoda ta ze względu na niską temperaturę (200-300st.C) , co nie powoduje zmian w materiale rur jest szczególnie polecana w małych układach. ?????
Jako wadę podaje tylko znaczny nakład czasu na oczyszczenie
lutowanych miejsc , a wytrzymałość na rozciąganie w obydwu metodach uznaje za poruwnywalne.

Porównywalne .
Sory za błąd.

Moim zdaniem luty miękkie są do wykonania jedynie w fabryce.

Osobiście w latach 80-tych (początek) naprawiałem setki urządzeń przy zastosowaniu lutowania miękkiego ,ale jedynie z uwagi na brak czegokolwiek na rynku.Reklamacji nie było jednak nakład pracy nieporównywalny.

według mnie lutowanie twarde lepsze lepszą opcją. Sam pracuję na lutach srebrnych z korporacji quest i służą mi one właśnie do lutowania twardego. No prawda jest taka, że łączenia są bez dwóch zdań lepszej jakości.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.