273
274
226
276
Strefa ekspertów HVACR

kto ma najbardziej beznadziejne katalogi techniczne

Proszę o wpisy dotyczace katalogów:
- z niekompletnymi danymi
- takich, przy których chce się płakać, bo producent nie potrafi ująć danych w logiczną całosć
- takich, gdzie dane katalogowe róznią się od rzeczywistości
Kto chętny do wpisu? :)

A nie byłoby prościej i naprawdę krócej, kto ma kompetny, przejrzysty katalog,

było by prościej, ale wtedy ten post by upadł, bo nie było by wpisów :)

ja mam taki katalog - żadnej informacji - po prosu biała tablica

Ale nie wiesz czy to katalog z naszej branży. Ja takich katalogów mnóstwo widziałem w Macro pakowane są po 500 szt x 5 w kartonie.

Moze mlekiem, albo kwasem cytrynowym napisane? Wtedy to tylko nad świeczkę. Tylko zeby nie za nisko bo się spali, choć może czasem i dobrze zeby sie spaliło. :)

katalogi to fajna sprawa , tak jak targi , kolorowe jarmarki , bla bla bla i wydmuszki. Jak już się coś znajdzie to odpowiedż taka : panie to na specjalne zamówienie , panie to dopiero w projekcie i będzie ale nie wiemy kiedy , panie tego się nie sprowadza, panie to tylko na pokaz , panie czy może być coś innego , panie ja tego nie mam w katalogu , panie czmu pan d... zawracasz.

a ja tam potraktuję sprawę poważnie (mimo ze to nie jest forum dla projektantów):
jeśli katalogi są złe, to po prostu nie projektuje się danych urządzeń... stąd wiekszości złych katalogów nie pamietam, bo poszły prosto do kosza ..
ale pamietam złe katalogi "Darco" - ostatnio Architekt prosił mnie o pomoc w obliczaniu wentylacji grawitacyjnej i wyborze nasad. Katalog Darco (wykresy) chyba trzeba czytać pod mikroskopem.
jak sie mi coś przypomni to napiszę jeszcze
fajne są katalogi klap ppoż Gryfita, wentylatorow Systemair (zwłaszcza te dodatki elektryczne na końcu katalogu), katalogi Troxa tez są w porzo
złe są katalogi wiekszości klimatyzatorów (lakoniczne dane),
albo np. katalog Schako po mniemniecku ...

Ja mam nowe katalogi Darco - i sa calkiem niezle
dobre sa tez Smaya,
ogolnie natomiast mam niezbyt dobre zdanie o katalogach firm zachodnich - jesli sa po angielsku - git , ale wersje polskojezyczne czasem wolaja o pomste do nieba

Bardzo śmieszne!!! W postach o SBS czytam "powołam się na materiały PW." Problemy jakości powietrza wewnętrznego w Polsce 2001", Warszawa 2002 zredagowaną pod kierunkiem Prof. Sowy! Tam na stronie 229 pisze : "nie istnieje problem wentylacji grawitacyjnej, jej po prostu nie ma"! "
A tu są tacy co nawet obliczyć potrafią coś czego nie ma!!!
A nawet jak kiedyś było to i tak liczyć się nie dało, a nawet jak już ktoś "policzył" to się wyliczeń nie słuchało!!!

To nie katalogi są złe!!! To szoł-men i quest są jak te czyste tabele.

Dobierałem coś ostatnio z Schako i powiem tak: Niby wszystko jest, ale opracowane tak, ze naprawdę dużo czasu potrzeba zeby się wgryźć (za pierwszym razem).
W wersji polskiej brakuje tabel z parametrami nawiewu, dla nazwijmy to typowych zestawów danych. Takie tabele są w wersji niemieckiej i pozwalają na szybkie sprawdzenie poprawnosci doboru. Na szczęście udało mi się sciagnąć wersję DE i wspólnie z kat. polskim przebrnąć przez temat :).

Chciałbym pogratulować Alnorowi za wykresy doboru czerpni VR. Jako ze czerpnia ta jest niewątpliwie tworem bardzo skomplikowanym, to producent podał aż dwa wykresy do jej doboru. Żeby nie było zbyt łatwo (albo też zeby projektant dostrzegł geniusz producenta), wykresy te wzajemnie się wykluczają :).
Dla mojego przypadku rozrzut był 7 Pa i 8 dB, ale co tam jak by ktoś się czepiał to może i znajdzie się trzeci wykres, a może i nawet czwarty? :)

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.