He, he... Uśmiałem się, bo cały czas Heniu nie rozumiesz chyba, że w praktyce te "uprawnienia" są tożsame dla izb i związków pracodawców, albo nawet - gdyby ktoś się głębiej wczytał - stwierdziłby, że korzystniej tu wyglądają związki pracodawców.
Wyrażanie ocen... Opiniowanie... A tak czy owak, wszystko zależy od kontaktów z ministerstwami i z posłami i od RZETELNYCH argumentów! Na tym polu nowa izba jest "niemowlakiem" nieznanym nikomu, a forum jest już pełnoletnim (czyt. pełnoprawnym) partnerem do dyskusji dla rządu, sejmu, władz lokalnych, organizacji międzynarodowych. Obserwowaliśmy ich działalność przy obu ustawach ozonowych (z 2001 i 2004 r.), przy wielu innych aktach prawnych też. Pewnie nie wszystkie informacje do mnie docierają, bo korzystam z informacji znajomego, którego firma należy do Forum, ale to co słyszę, to jest "COŚ".
Nie odrobieś lekcji Heniek! Nie zadałeś sobie trudu zerknąć do OBU ustaw, tylko do jednej. Tym razem odrobię lekcje za ciebie, bo jestem prymusem i mi się akurat nudzi, a pewnie sporo ludzi odwiedza ten portal, więc dobrze by było, aby ich nie wprowadzać w błąd.
USTAWA O IZBACH GOSPODARCZYCH
Art. 4 (ten, na który się powołujesz):
1. Izba gospodarcza jest uprawniona do wyrażania opinii o projektach rozwiązań odnoszących się do funkcjonowania gospodarki oraz może uczestniczyć, na zasadach
określonych w odrębnych przepisach, w przygotowywaniu projektów aktów prawnych w tym zakresie.
2. Izba gospodarcza może dokonywać ocen wdrażania i funkcjonowania przepisów prawnych dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej.
USTAWA O ORGANIZACJACH PRACODAWCÓW
Art. 5. Podstawowym zadaniem związków pracodawców (...) jest ochrona praw i reprezentowanie interesów zrzeszonych członków wobec związków zawodowych pracowników, organów władzy i administracji państwowej oraz organów samorządu terytorialnego.
Art. 16. 1. Organizacja pracodawców (…) ma prawo występowania z wnioskami o wydanie lub zmianę ustawy albo innego aktu prawnego w zakresie spraw objętych zadaniami organizacji pracodawców.
2. Wnioski dotyczące ustaw organizacja kieruje do posłów lub organów mających prawo inicjatywy ustawodawczej, a wnioski dotyczące innych aktów prawnych - do organów uprawnionych do ich wydania.
3. Organ państwowy, do którego został skierowany wniosek, jest obowiązany, w terminie 30 dni, przedstawić organizacji pracodawców swoje stanowisko, a w razie negatywnego stanowiska - także jego uzasadnienie.
Art. 17. Związki pracodawców uczestniczą, na zasadach określonych w odrębnych przepisach, w prowadzeniu rokowań zbiorowych, w zawieraniu układów zbiorowych pracy oraz innych porozumień w zakresie objętym ich zadaniami statutowymi.
I co ty na to? Chętnie przeczytamy twój komentarz.
barto