265
269
226
Strefa ekspertów HVACR

KLIMATYZACJA-SALA OPERACYJNA 1A I 1B

Witam,
mam prośbę do osób zagłębionych w temacie instalacji klimatyzacji sal operacyjnych. Interesuje mnie krotność wymiany powietrza w sali operacyjnej klasy 1a i 1b zgodnie z normą DIN 1946-4. Wiem, że Vśw_min=1200 m3/h,. Reszta powietrza z recyrkulacji. Nie wiem jednak ile powietrza powinnam mieć, jaka krotność wymiany powietrza. jak to dobrać?
Bardzo proszę o pomoc w tej kwestii.

Moje gratulacje z recyrkulacją na sali operacyjnej.
100% kolego świeżego powietrza

Nie ma co gratulować - cała europa robi recyrkulację tylko u nas nie wolno - trzeba odstępstwa załatwiać.
Całkowita ilość powietrza wychodzi z rozmiarów stropu wentylacyjnego - a ten zależy od typu sali - z tego co pamiętam dla sali 1A jest to 3,2x3,2 metra i wydatek około 8000 m3/h z czego 1200 świeżego reszta w recyrkulacji - dla sali 1B strop jest mniejszy - ale nie pamiętam dokładnie jaki

Po pierwsze:
- sal operacyjnych nie projektuje się na krotność powietrza!
- ilość powietrza uzależniona od bilansu powietrza dla danej sali, wielkości pola operacyjnego i wykonywanej operacji chirurgicznej, warunki są różnorakie. Niektóre operacje mimo, że są zaliczane do tej samej kategorii czystości wymagają innych parametrów powietrza, które wpływa na ranę,
- recyrkulacja zabroniona głównie z wymagań akustycznych. Mimo, że w wielu krajach jest dopuszczalna to są konkretne wymagania co do instalacji. W Polsce - brak. Recyrkulacja w warunkach PL jest strzałem w kolano,
- sal operacyjnych nie należy projektować wg. wytycznych projektowania szpitali z lat 70-tych. Stopień CFU w porównaniu z obecnym standardem europejskim jest nie do zaakceptowania.

Łukasz,
A możesz mi wytłumaczyć jak w przypadku projektowania klimatyzacji dla szpitala dobiera się pomieszczenia w poszczególne zespoły? Mam na myśli grupy pomieszczeń obsługiwane przez dane centrale. Na przykład czy może jedna centrala obsługiwać pomieszczenie przygotowania pacjenta i pom. przyg. zespołu operacyjnego? Jakie są kryteria łączenia takich pomieszczeń w zespoły? Dzięki z góry za pomoc.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.