Poszukuję norm jakim powinny odpowiadać kanały wentylacyjne w przemyśle przetwórstwa mięsnego. Czy jest konieczna nierdzewka czy może być ocynk. I czy są wytyczne co do klasy szczelności.
Poszukuję norm jakim powinny odpowiadać kanały wentylacyjne w przemyśle przetwórstwa mięsnego. Czy jest konieczna nierdzewka czy może być ocynk. I czy są wytyczne co do klasy szczelności.
Spróbuj poszukać na stronie Państwowej Inspekcji Sanitarnej. ja nic tam nie znalazłam, ale może coś przeoczyłam. Ale najlepiej to zadzwoń do swojego Sanepidu to powinni podać przynajmniej podstawe prawną.
Swoją drogą ja też będę szukać i dam Ci znać.
Poza tym nie chcę Cię martwić, ale z tego co robiłam w spożywce to była nierdzewka. W dwóch przypadkach zgodzono się na częściowy ocynk (piekarnia i restauracja), ale to były uzgodnienia na pozimie juz projektu.
No cóż. W większości wypadków tylko kwasówka, czasami nawet wymagano miedzi - mleczarnie - stanowista wyparek. Dodatkowo zdaża się że okablowanie prowadzone jest w rurach z kwasówki. Wychodzi drogo, ale projektanci podpierają się normami UE, tylko wtedy taki zakład może wystąpić o system HACAP. W 6 mleczarniach, oraz w 3 zakładach mięsnych była kontrola unijna i sprawdzali wszystko. Dodatkowo w centralach nawiewnych były stosowane jonizatory do wybijania bakterii.Pozdrawiam
Panie Rafale może pan wie w której dyrektywie UE to jest, bo przekopanie przez wszystkie napawa mnie strachem. Ale jak będę musiała, to trudno... Ja przebrnęłam przez 853/2004 i nic tam nie znalazłam.
Pozdrawiam.
Pani Olu jest pani wszechwiedna a jednak nie do końca - zadam pytanie co ma wspólnego Inspekcja Sanitarna z zakładem przetwórstwa mięsnego.
ludzie - system HACCP nie HACAP nie tworzą maszyny i budynek - tworzą go ludzie i ich świadomość. Tu kropka i koniec.
Pani Olu jest pani wszechwiedna a jednak nie do końca - zadam pytanie co ma wspólnego Inspekcja Sanitarna z zakładem przetwórstwa mięsnego.
A co ma wspólnego fryzjer z Państwową Inspekcją Sanitarną?
Z kim konsultuje się praktycznie każdy projekt? Kto uczestniczy w odbiorze budynku?
Tom i Gnom pomóżcie Radkowi i wskażcie podstawy prawne, bo o to chodziło w pytaniu.
Radek zajrzyj na stronę Głównego Lekarza Weterynarii www.wetgiw.gov.pl - tam znajdziesz rozporządzenia dot. zakładów przetwórstwa mięsnego - i nie Inspekcja Sanitarna jest tu wiodąca tylko akurat Inspekcja Weterynaryjna Pani Olu. Widzę, że Pani wiedza w zakresie współzależności w/w inspekcji jest niewielka.
Panie Tom, a nie trzeba było tak od razu?
Czy ja kiedykolwiek powiedziałam, że jestem alfą i omegą?
NIE.
Pozdrawiam.
OK
Dzięki wszystkim za zainteresowanie i chęć pomocy. Ja ze swojej strony dowiedziałem się ze źródeł sanepidu (ale nieoficjalnie), że nie ma konkretnego przepisu normującego rodzaj materiału z jakiego powinna być zrobiona instalacja wentylacji jedyne co powinna spełniać to "być łatwo zmywalna" ;) i tutaj inspektorzy mają pole do popisu bo jak się uprą to mogą wmówić że np. ocynk nie jest łatwo zmywalny i trzeba będzie zastosować kwasówkę. Ale inwestor/projektant idzie dale j bo chce całą instalację zaizolować (będę próbował na AL-CLADzie z K-FLEXu -mają dopuszczenia do spożywki) a co za tym idzie już nie będzie dostępu do powierzchni kanałów i nie będzie można stwierdzić czy jest "łatwo zmywalna" :))) a że koszty wzrosną ...
Dzięki za odzew. Ja ze swojej strony dowiedziałem się (nieoficjalnie z sanepidu), że takowa instalacja nie ma narzuconych materiałów z jakich powinna być wykonana, jedyne co musi spełniać to być "łatwo zmywalna". Tu inspektorzy mają pełne pole do interpretacji tego stwierdzenia. Natomiast inwestor/projektant chce całą instalacje dać w izolacji, ze swojej strony zaproponowałem AL-CLADa z K-FLEXa (mają dopuszenia na przemysł spożywczy), a to spowoduje, że nie będzie można określić czy kanał jest "łatwo zmywalny" ;)
Jeszcze raz Dzięki wszystkim za zainteresowanie i chęć pomocy. Jakbyście uzyskali jakieś inne informacje będę wdzięczny za podzielenie sie nimi.
Tematy na forum