265
264
226
Strefa ekspertów HVACR

jaka przyczyna niestabilnej pracy sprezarki klimatyzatora

Witam, prosze o opinie i sugestie odnosnie niestabilnej pracy sprezarki klimatyzatora - jak przypuszczam to z nia jest problem. Obiektem jest split o mocy 2,4kW ok 6 letni, na R22. Przy jednostce wewnetrznej pojawialy sie zacieki, jak sie okazalo oblodzeniu ulegla rurka gazowa, ta grubsza, i jednostka wewnetrzna. Cisnienie na kruccu pomiarowym rurki gazowej wynosilo 2,4bara, (prad 7,8A) po uzupelnieniu czynnika do 3,4bara troche rozmarzalo, po czym ponownie zamarzlo. W pewnym momencie cisnienie zaczelo rosnac i ustabilizowalo sie na 4,1bara, rurka zaczela rozmarzac. Ciekawostka jest ze pomimo takiej sytuacji klimatyzator nadal dzilal i chlodzil pomieszczenie, niestety nie wiem jak przy wyzszych tamperaturach powietrza zewnetrznego w dniu pomiaru bylo 24C. Temp. nawiewana 14,4C w pomieszczenie serwerowni, temperatura ok 22C. Obok sprezarki byla wielka bryla lodu na zakrecie(ksztalt U) rurki gazowej. Nie bylo krucca na rurce cieczy wiec nie wiem jakie tam panowaly parametry.
Moje pytanie, co moze byc tego powodem, czyli jaka diagnoze byscie postawili;)??
Aha rurka niskiego cisnienia, ta gruba to rurka gazu, a rurka cienka czyli wysokiego cisnienia to rurka cieczy, czy pomieszalem??
Dziekuje za odpowiedzi. Pozdrawiam

przed dobijaniem czynnika proponowałbym sprawdzenie czystości skraplacza i parownika łącznie z turbiną.
8A prąd pracy dla 2KW urządzenia !! (MYŚLEĆ!!)
To przecież tragedia. takie prądy to na układ 5 kW.
Albo za dużo czynnika albo to ostatnie podrygi tej sprężarki.

W tym wlasnie problem, wyczyszczone byly i parownik i skraplacz. Oblodznie wskazuje raczej na za niskie cisninie czynnika. Prad zostal zmierzony kleszczami i takie wlasnie bylo wskazanie. Moze w niewlasciwy sposob to napisalem ale klimatyzacja pomimo takich cyrkow nadal dziala, wiec ciezko powiedzic do wlasciciela ze sprezarka jest zajechana i nalezy ja wymienic. Dziekuj za odpowiedz.

tak czytając to nie bardzo to jest czytelne - te 2,4kW to moc pobierana czy wydajność chłodnicza?
I jaki nominalny prąd pracy podaje producent?

dziekuje za pomoc, juz sie problem sam rozwiazal, sprezarka padla. Pozdrawiam

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.