273
274
226
269
Strefa ekspertów HVACR

Hycoccon

Miał ktoś kiedyś doczynienia z tym zaworkiem Oventropa?

Tak to nic innego jak mały Hydrocontrol R... poprostu wypełnili lukę dla małych kvs...

A on twoim zdaniem jest dobry. czy wybrac może TBV_C z TA czy zawór honeywella?

A do czego chcesz go wykorzystać?

Szukam dobrego zaworu do klimakonwektora - dwudrogowy z silownikiem on/off i z mozliwościa pomiaru przepływu jak równiez do belek chlodniczych

TBV-C będzie najlepszy pod warunkiem, że zamierzasz zastosować regulatory różnicy ciśnień na gałęziach (nie dotyczy małych układów), jeśli układ ma być bez regulatorów dP to AB-QM, gdyż grzybek w tym zaworze jest odciążony hydraulicznie
Pozdrawiam

Na forum w dziale problemy techniczne sporo osob wypowiedziało sie o ABQMie i powiem Ci że większość argumentów przekonało mnie że nie jest to dobry zawór. A wolę miec na czym zmierzyć przepływ bo nie mam zamiaru potem jeździć na budowę i wróżyć z fusów jak rozwiązać problem. Poza tym jeśli wczesniej nie przejmie mi ciśnienia zawór DP to zaworki będa mi hałasowały a to jest część biurowo-hotelowa.
Dzięki za pomoc ale chyba przekonam sie do TBV-C. Ostatnio zaglądałem na ich stronę i mają zawór TBV_CM z siłownikim modulacyjnym. Zastanawiam się czy może lepiej w sposób ciągły sterować pracą belki. Bo ABQM i TBV-C to charakterstyki liniowe zaworów i tylko siłownik on/off sie nadaje.
Tylko nie wiem czy warto dać zawór do belki o charakterystyce EQM i dbąc o jak najlepszy autorytet i wstawiac siłownik do pracy ciągłej?
Bo gdyby był to jakiś duży odbiornik to bez wahania ale dla małych?

W tym przypadku najlepiej zastosować zawór z charakterystyką logarytmiczną. Najlepiej wyślij maila z zapytaniem do TA, Oventropa czy Danfosa, może mają coś z nowości.

Z tego co poszperałem to tylko TA ma zawór o charakterystyce EQM gdzie można dać siłownik 0-10 V i płynnie sterować. Tylko czy dac TBV-CM o charakterystyce EQM i siłownik do pracy ciągłej czy może wystarczy TBV-C i siłownik on/off co bys polecił?
pozdrawiam

W ON/OFF bym nie wchodził, zbyt duże oscylacje regulowanej temperatury. Układ z TBV-CM będzie dużo lepszy, choć moim zdaniem też ma kilka wad. Przy niskich nastawach na TBV charakterystyka zaworu robi się do d..., trzeba ich unikać, a nie zawsze pewnie się da. Kolejna sprawa to autorytety na zaworach, jak dasz regulatory różnicy ciśnień na długich gałęziach, na wiele odbiorników, to trzeba będzie ustawiać na nich wysokie ciśnienie dyspozycyjne, aby uzyskać akceptowalne autorytety zaworów. Podniesie to koszty eksploatacyjne układu i mogą pojawić się hałasy na zaworach. Z kolei wstawienie regulatorów różnicy ciśnień gęściej podniesie znacznie koszty inwestycyjne. Podsumowując, będzie to jednak najrozsądniejsze rozwiązanie, jeżeli nie bierzesz pod uwagę zaworów automatycznych typu KTM512 czy AB-QM.

Czemu ABQM jak on ma liniową charakterystykę i nie nadaje sie do regulacji ciągłej. Jak sie da siłownik 0-10 V to będzie pracował jako on/off wiec dla mnie to nie dobre rozwiązanie. nawet najgorsza nastawa albo najgorszy autorytet TBV-CM będzie lepszy niż ABQM.
Poza tym jak pisałem wcześniej to chciałbym mieć możliwość pomiaru bo to jest dla mnie bardzo ważne bo się o tym juz nie na jednej budowie przekonałem, że jak się mamy do czego wpiąc i zmierzyć dp i przepływ do jest to najlepsze rozwiązanie.
Jeśli będą długie gałęzie to nie ma problemu spadki liniowe nie są aż tak duże żebym mial się nimi przejmować. kwestia jest jaki spadek ciśnienia jest na belce. jesli belka nie jest wyżyłowana to opór jest nie wielki więc ciśnienie które będzie stabilizowane przez regulator różnicy ciśnienia będzie nie wielkie a więć zero problemu z hałasem i autorytetami.
A jakbym dał ABQM do każdej belki to nei mam możliwości pomiaru przepływu, siłownik tylko on/off ze względu na charakterystykę liniową, nie zdejmuję ciśnienia na regulatorze ciśnienia na odgałęzieniu tylko przy odbiorniku
problem z hałasem i co najważniejsze jak coś nie działa np niektóre belki nie chłodzą to nic nie jesteśmy wstanie zrobić bo nie mamy możliwość pomiaru dp i przepływu. Jeśli chcemy miec pomiar to musimy zawory równoważące zamontować.
Robiłem porównanie orientacyjne tylko nie dla regulacji ciągłej tylko on/off i TBV-C z regulatorami na odgałęzieniach wyszły mi 29% taniej niż sam ABQM przy odbiorniku
Nie porównywałem jeszcze regulacji ciągłej ale to zrobię
KTM 512 jak patrzyłem na stronie to moim zdaniem nie nadaje sie do belek chłodzących bardziej do chłodnicy w centrali bo ma tez charakterystykę EQM.
pozdrawiam
p.s fajnie że jest z kimś rzeczowo porozmawiać
:) dzięki

Jak chcesz żeby Cię zalało i wydać kasę na coś co się nie da wyregulować to możesz ten badziew kupić. Szkoda słów krytyki jeśli chodzi o Hycocona powiem jedno jak kupisz ten zawór i będziesz chciał na nim coś regulować to zapomnij, fajnie tylko na papierze wygląda. Jedno jest pewne drugi raz go nie kupisz, wiem co mówię

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.