265
269
226
Strefa ekspertów HVACR

Garaż podziemny - wentylacja ogólna i oddymiająca strumieniowa

Dzień dobry,

Piszę pracę dyplomową dotyczącą wentylacji strumieniowej garażu podziemnego i niestety „złapały mnie” problemy.

Jestem w trakcie wertowania rozporządzeń dotyczących wentylacji bytowej i oddymiającej (tu BS) w garażach podziemnych i nasunęło mi się jedno zagadnienie o wymaganym odzysku ciepła dla wentylacji ogólnej od 500 m3/h (na nawiewu i wywiewu mechanicznego). Mam pewien problem z interpretacją ustawy.
Przyjmijmy, że mamy następujące dane:
- garaż podziemny, pow. 1800 m2,
- występuje wentylacja strumieniowa mieszana (na cele bytowe oraz oddymiające).

W wentylacji strumieniowej zakładam 2 konfiguracje pracy wentylacji bytowej (dwa różne progi detekcji), wiadomo, że strumień powietrza będzie większy niż podane 500 m3/h, zatem pytanie czy przy nawiewie mechanicznym w garażu podziemnym należałoby robić odzysk? Widziałam projekty garaży z centralami z odzyskiem ciepła, ale pow. garaży wynosiła mniej niż 1500 m2, liczba stanowisk postojowych więcej niż 10. Centrale służyły wyłącznie wentylacji bytowej.

Czy w garażach podziemnych W PRAKTYCE stosuje się nawiew mechaniczny do celów wentylacji bytowej (nie mówię nawiewie mechanicznym przy oddymianiu) i pomija się odzysk ciepła? Czy może wykonuje się kanały zetowe (nawiew grawitacyjny)?

Jeszcze mam pytanie odnośnie samej wentylacji oddymiającej strumieniowej - posiadam sporo już danych znalezionych w różnej literaturze, artykułach, poradnikach, standardach jednakże mam problem ze znalezieniem istotnej informacji na temat wymaganej ilości dymu i powietrza wyciąganego podczas pożaru. BS definiuje, że w garażu ma być min. 10 1/h powietrza dostarczanego do garażu podczas pożaru, ale nie podaje wymagań co do mieszaniny dymu i powietrza.

Norma BS podaje stosowne wzory, lecz dla wentylacji kanałowej, a nie strumieniowej (inny charakter przepływu dymu). Chciałabym złapać tylko wartość wyjściową czy ma to być 100k czy 120k do symulacji pożarowej, która jest także elementem pracy dyplomowej.

I jeszcze mam pytanie o sam dobór wentylatorów strumieniowych - podstawowym parametrem jest siła ciągu, jednakże czy istnieją jakieś konkretne metody obliczeniowe do wyznaczania strumienia przepływającego przez wentylator strumieniowy? Na podstawie strumienia, średnicy wentylatora i gęstości poznam wymagany ciąg.

Bardzo proszę o pomoc we wskazaniu odpowiedniej literatury/artykułu, bądź o materiały z metodami obliczeniowymi dla wentylacji strumieniowej. Mail: alex_905@o2.pl
Dziękuję za wszelką pomoc!

P.S. Podjęłam próby pisania do paru firm, zajmujących się zagadnieniem wentylacji strumieniowej, ale podejrzewam, że moje maile przepadły w czeluściach skrzynek pocztowych, bądź zostały zignorowane, gdyż nie otrzymałam żadnej odpowiedzi (choćby w stylu: dziękujemy za zainteresowanie, nie udostępniamy takich informacji :) ).

Polecam kontakt z p. Tomaszem Burdzym z firmy Smay. Facet zna się jak mało kto na temacie. Realizowałem z nim kilka garaży i jest w tym zakresie fachowcem.

Zgłoś się do Flakt Bovent. Firma z największym doświadczeniem w Polsce.
Wykonali już dużo ponad sto garaży w Polsce. Od nich otrzymasz informacje nt. małych, ale i dużych garaży. Robili nawet stadion narodowy.

A co Flakt robił na stadionie narodowym??

Wentylację i oddymianie garażu podziemnego.

Najlepsze co możesz zrobić, to zmienić temat pracy magisterskie. Firmy ww. nie mają pojęcia o oddymianiu strumieniowym. Dopiero się uczą od kilku lat, z marnymi skutkami.

A czy wentylatory oddymiające na Stadionie Narodowym mają na tabliczkach znamioniowych ten sam numer certyfikatu pożarowego i typ urządzenia jak w dostarczonej dokumentacji odbiorowej i kopiach przekaznych certyfikatów?

Jeden wypisywał takie bzdury i skończył w sądzie więc uważaj co piszesz.

#8: przypuszczam, że "go" uniewinnią....... bo "nie działał na szkodę"

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.