273
278
226
280
Strefa ekspertów HVACR

Demontaż urządzeń

Witam ponownie,
Proszę o podpowiedź, stoimy przed problemem likwidacji instalacji chłodniczej na czynnik R-22, czy po ściągnięciu gazu i uprzednim opróżnieniu jej z oleju można elementy tej instalacji sprzedać na złom? Czy w karcie urządzenia należy dokonać wpisu o likwidacji?
Temat: Można sprzedać po odciągnięciu czynnika Data: 2005-11-10
Witam Panie Pawle,
Ustawa ozonowa z 2004 r. wprowadziła zakaz obrotu "urządzeniami zawierającymi substancje kontrolowane". Jeśli więc opróżni Pan urządzenie z czynnika HCFC, to można je legalnie sprzedać - oczywiście w całości lub w częściach. Zakładając, że jest to urządzenia o pojemności czynnika >3 kg, w karcie urządzenia faktycznie wpisałbym adnotację o likwidacji urządzenia. Nie znam przepisów (bo chyba ich nie ma) przez ile czasu należy przechowywać taką kartę po zlikwidowanym urządzeniu, ale na wszelki wypadek - przyjąłbym analogicznie jak w przypadku dokumentów księgowo-podatkowych: 5 lat.
Pozdrowienia,
Michał Dobrzyński, Fundacja PROZON

Zgadzam się w pełni natomiast karta urządzenia moim zdaniem
może zostać u właściciela instalacji.
Poza tym mamy tu analogiczną sytuację jakbyśmy złomowali uszkodzoną sprężarkę na R 404 ,problem dotyczy jedynie oleju.
Na marginesie nie wiem czy nie byłoby dobrze gdyby wszystkie firmy sprzedające oleje do chłodnictwa miały obowiązek przyjmowania zużytego.
Pozdrawiam

"Na marginesie nie wiem czy nie byłoby dobrze gdyby wszystkie firmy sprzedające oleje do chłodnictwa miały obowiązek przyjmowania zużytego." - po co ? sa firmy które maja na to pozwolenie, odbierają wystawiając kartę odpadu
"Przeczytaj jeszcze raz
Leszek napisał "pozwolenie"Ty "zatwierdzenie" - różnica zdań wynika z tego, iż mamy inaczej zdefiniowane pojęcie firmy - co to za firma w branży, co nie zużywa 8,33 kg oleju / mies.? UM wydaje DECYZJĘ zezwalającą na wytwarzanie odpadów,
"Moim zdaniem przy ilościach do 100 kg.rocznie wystarczy umowa z firmą posiadającą takie pozwolenie." - tu się zgadzam, ale to już poziom z-du agd, nie firmy
pozdr

Kris.Duże firmy zużywające powyżej 100 kg.rocznie nie pozwolą sobie zaniedbać uzyskania takiego pozwolenia.Problem polega właśnie np.na ty,że np.serwisy domowych chłodziarek nie wiedzą co z tym robić.
Powiedz mi ile jest firm zużywających ponad 100 kg rocznie.Ja obsługuję kilka Marketów dużą ilość sklepów ,dwa PKS-y(klimatyzacje),chłodnie stacjonarne i samochodowe i nie przekroczyłem tej grzanicy.
Dowiadywałem się w firmach ,w których się zaopatuję m.in.Wigmors,Systherm ,Cool,Elektronika i na palcach jednej ręki można policzyć firmy serwisowe ,które zakupiły w zeszłym roku większe ilości.
U mnie n.p.PKS ma swoje zezwolenie i ja pozostawiam u nich z ewentualnych napraw ich autobusów,to samo w Elmilku,Kronospanie.Pozostali klienci to niewielkie ilości.
Przykładowo w średniej wielkości markecie (900m2)dwa Power packi to ok 15do 20 litrów,ą jak często go mam wymieniać?
Jest jeszcze inna możliwość ,nie sprawdzałem ale wydaje mi się,że firmy złomujące samochody mogą również przyjmować na złom całe sprężarki i samomu odzyskiwać olej.
Spotkałem się również z wykorzystywaniem oleju do ogrzewania pomieszczeń warsztatowych .Dotyczy to na pewno branży samochodowej,ale podejrzewam,że nie tylko.
Leszek napisał,że w firmie kontrolowanej właściciel pokazał pojemnik.Przyjąłem,że chodzi o mniejsze ilości,jak również fakt,że Leszek stoi przed problemem likwidacji instalacji...,a to oznacza,że nie robią tego codziennie.
Jako jednak,że jest to odpowiedz na konkretnie zadane pytanie to może Leszek uściśli o jakie ilości chodzi,bo za chwilę przejdziemy do problemów maszynowni na statkach "chłodnicowcach"
Pozdrawiam

"Spotkałem się również z wykorzystywaniem oleju do ogrzewania pomieszczeń warsztatowych .Dotyczy to na pewno branży samochodowej" - niezgodne z przepisami ochrony środowiska, ŻADEN piec nie ma atestu na spalanie oleju przepracowanego, potentatem nie jestem, działam na uboższym rynku niż twój, a jednak zużywam znacznie powyżej 100kg oleju / r., w km do chłodniowców tobie bliżej ;-) pozdr

W tej chwili rzeczywiście mam zapytanie o likwidacje instalacji, i nie robię tego codziennie, ale może się zdażyc kilka demontaży w roku, dodatkowo jeszcze serwisy, i pewnie wyjdzie ponad 100L/ rocznie, np niedługo będę przenosił instalacje, która w tej chwili pracuje na R22, (trzy duże sprężarki BOCK, odolejacz, zbiornik oleju), chyba przejdę na czynnik R417 lub R419, ale i tak wymienię olej w układzie przy tej jednej operacji zużyję ok 15L

Co powiecie na temat art 25 ustawy o odpadach
Art. 25.
1. Wytwórca odpadów może zlecić wykonanie obowiązku gospodarowania odpadami innemu posiadaczowi odpadów.
2. Posiadacz odpadów może je przekazywać wyłącznie podmiotom, które uzyskały zezwolenie właściwego organu na prowadzenie działalności w zakresie gospodarki odpadami, chyba że działalność taka nie wymaga uzyskania zezwolenia.
3. Jeżeli posiadacz odpadów, w tym wytwórca odpadów, przekazuje odpady następnemu posiadaczowi odpadów, który ma zezwolenie właściwego organu na prowadzenie działalności w zakresie gospodarowania tymi odpadami, odpowiedzialność za działania objęte tym zezwoleniem przenosi się na tego następnego posiadacza odpadów.
Np zużywam więcej niż 100 kg oleju i przekazuję to firmie utylizacyjne (firma ma zezwolenie właściwego organu na prowadzenie działalności w zakresie gospodarowania tymi odpadami) czy w dalszym ciągu potrzebuje uzyskania decyzji zatwierdzającej program gospodarki odpadami niebezpiecznymi

Myślę, że chodziło nie o pozwolenie a o zatwierdzenie programu gospodarowania odpadami, a jeśli jest ich odpowiednio dużo - o pozwolenie na wytwarzanie a nie na produkcję. To jednak różnica.

Witam,
Skoro zostałem zacytowany, to czuję się w obowiązku podjąć próbę wyjaśnienia tematu, bo mamy to "przerobione". A i zawsze dość chętnie dzielimy się doświadczeniami, szczególnie jeśli mają służyć ochronie środowiska i zmniejszać ew. problemy firm podczas ew. kontroli inspektorów IOŚ.
Zgodnie z ustawą "Prawo ochrony środowiska" i ustawą o odpadach faktycznie zużyte oleje powinny być traktowane jako odpady, a w dodatku jako odpady niebezpieczne. Skoro zużyte oleje, z którymi firmy naszej branży, są najczęściej odzyskane z urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych, to należy przyjąć, że miały styczność z czynnikiem chłodniczym. Tzw. "katalog odpadów" (jedno z rozporządzeń wykonawczych od ustawy o odpadach) przewiduje dla takich odpadów kod "13 02 04" i określa je jako "mineralne oleje silnikowe, przekładniowe i smarowe zawierające związki chlorowcoorganiczne".
A teraz: co i kiedy jest wymagane...
- Pozwolenie na wytwarzanie odpadów (powstałych w związku z eksploatacją instalacji) potrzebne jest firmom, które:
o w ciągu roku wytwarzają łącznie powyżej 1 tony odpadów niebezpiecznych, lub:
o w ciągu roku wytwarzają łącznie powyżej 5 ton odpadów innych niż niebezpieczne.
- Uzyskanie decyzji zatwierdzającej program gospodarki odpadami niebezpiecznymi jest wymagane od firm, które wytwarzają odpady niebezpieczne w ilości powyżej 100 kg rocznie.
- Przedłożenie informacji o wytwarzanych odpadach i o sposobie gospodarowania nimi jest wymagane od firm, które:
o w ciągu roku wytwarzają odpady niebezpieczne w ilości do 100 kg, lub:
o w ciągu roku wytwarzają odpady inne niż niebezpieczne w ilości powyżej 5 ton.
Dla jasności - do w/w ilości odpadów nie wlicza się odpadów komunalnych. W pierwszym i trzecim podpunkcie mamy prawie tą samą sytuację (wytwarzanie odpadów innych niż niebezpieczne w ilości powyżej 5 ton). Różnica jest taka, że w pierwszym przypadku dotyczy to odpadów wytwarzanych w związku z eksploatacją instalacji, a w drugim - bez związku z wykorzystaniem instalacji. Definicja instalacji zawarta jest w art. 3 ustawy "Prawo ochrony środowiska".
"Instalacja" jest to:
(a) stacjonarne urządzenie techniczne,
(b) zespół stacjonarnych urządzeń technicznych powiązanych technologicznie (…),
(c) budowle niebędące urządzeniami technicznymi ani ich zespołami
których eksploatacja może spowodować emisję.
Ponadto, aby postępować zgodnie z prawem, wytwórca jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji odpadów oraz do przekazywania odpowiednich sprawozdań do Marszałka, raz na rok, do 31 stycznia, za rok poprzedni. Wzory tych sprawozdań można pozyskać z internetu wpisując w google następujący tekst "wzór formularza do sporządzania i przekazywania zbiorczego zestawienia danych o rodzajach i ilości odpadów, o sposobach ich gospodarowania nimi oraz o instalacjach i urządzeniach służących do odzysku i unieszkodliwiania odpadów" (bez cudzysłowie - jest szybciej).
Pozdrowienia,
Michał Dobrzyński
Fundacja PROZON

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.