Witam,
Skoro zostałem zacytowany, to czuję się w obowiązku podjąć próbę wyjaśnienia tematu, bo mamy to "przerobione". A i zawsze dość chętnie dzielimy się doświadczeniami, szczególnie jeśli mają służyć ochronie środowiska i zmniejszać ew. problemy firm podczas ew. kontroli inspektorów IOŚ.
Zgodnie z ustawą "Prawo ochrony środowiska" i ustawą o odpadach faktycznie zużyte oleje powinny być traktowane jako odpady, a w dodatku jako odpady niebezpieczne. Skoro zużyte oleje, z którymi firmy naszej branży, są najczęściej odzyskane z urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych, to należy przyjąć, że miały styczność z czynnikiem chłodniczym. Tzw. "katalog odpadów" (jedno z rozporządzeń wykonawczych od ustawy o odpadach) przewiduje dla takich odpadów kod "13 02 04" i określa je jako "mineralne oleje silnikowe, przekładniowe i smarowe zawierające związki chlorowcoorganiczne".
A teraz: co i kiedy jest wymagane...
- Pozwolenie na wytwarzanie odpadów (powstałych w związku z eksploatacją instalacji) potrzebne jest firmom, które:
o w ciągu roku wytwarzają łącznie powyżej 1 tony odpadów niebezpiecznych, lub:
o w ciągu roku wytwarzają łącznie powyżej 5 ton odpadów innych niż niebezpieczne.
- Uzyskanie decyzji zatwierdzającej program gospodarki odpadami niebezpiecznymi jest wymagane od firm, które wytwarzają odpady niebezpieczne w ilości powyżej 100 kg rocznie.
- Przedłożenie informacji o wytwarzanych odpadach i o sposobie gospodarowania nimi jest wymagane od firm, które:
o w ciągu roku wytwarzają odpady niebezpieczne w ilości do 100 kg, lub:
o w ciągu roku wytwarzają odpady inne niż niebezpieczne w ilości powyżej 5 ton.
Dla jasności - do w/w ilości odpadów nie wlicza się odpadów komunalnych. W pierwszym i trzecim podpunkcie mamy prawie tą samą sytuację (wytwarzanie odpadów innych niż niebezpieczne w ilości powyżej 5 ton). Różnica jest taka, że w pierwszym przypadku dotyczy to odpadów wytwarzanych w związku z eksploatacją instalacji, a w drugim - bez związku z wykorzystaniem instalacji. Definicja instalacji zawarta jest w art. 3 ustawy "Prawo ochrony środowiska".
"Instalacja" jest to:
(a) stacjonarne urządzenie techniczne,
(b) zespół stacjonarnych urządzeń technicznych powiązanych technologicznie (…),
(c) budowle niebędące urządzeniami technicznymi ani ich zespołami
których eksploatacja może spowodować emisję.
Ponadto, aby postępować zgodnie z prawem, wytwórca jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji odpadów oraz do przekazywania odpowiednich sprawozdań do Marszałka, raz na rok, do 31 stycznia, za rok poprzedni. Wzory tych sprawozdań można pozyskać z internetu wpisując w google następujący tekst "wzór formularza do sporządzania i przekazywania zbiorczego zestawienia danych o rodzajach i ilości odpadów, o sposobach ich gospodarowania nimi oraz o instalacjach i urządzeniach służących do odzysku i unieszkodliwiania odpadów" (bez cudzysłowie - jest szybciej).
Pozdrowienia,
Michał Dobrzyński
Fundacja PROZON