273
278
280
226
Strefa ekspertów HVACR

Chłodnictwo- projektowanie

Ja zaś jestem po Inżynierii Środowiska na PW. Dziwię się bo te zagadnienia nie są mi obce. Na chłodnictwo i klimatyzację poświęcone nam zostało porównywalnie dużo czasu jak na ogrzewanie.

Czyli po 1/2 jednostki czasu na każdą dziedzinę. Przy czym na chłodnictwie masz 1/1 jednostki czasu dla chłodnictwa. Sam sobie odpowiedziałeś na pytanie w jakim zakresie zapoznałeś się z tematem chłodnictwa podczas studiów.
Podział na chłodnictwo i na inżynierię środowiska funkcjonuje na wszystkich uczelniach w Polsce, jest to zrobione z jakiegoś powodu! Nie twierdzisz chyba, że chłodnictwo jest tylko częścią inżynierii a studiujący na mechanicznym wiedzą mniej bo mają tylko wycinek Twojego zakresu!!!

Panowie nie ma sie co speirać które studia są bardziej techniczne czy kto czego miał więcej. Studia to tylko wiedza ogólna, nie ważne kto miał wiecej termodynamiki, wytrzymałości materiałów, czy przemiany ciepła. Praca zawodowa pozwala zdobywać doświadczenie któro przypieczentowuje wiedzę z uczelni. Prawdą jest że po inżynierii środowiska nie ma sie tak gruntownej wiedzy na temat chłodnictwa, maszyn chłodniczych, wymienników, spręzarek, kriogeniki, automatyki, czynników itp. Więc szanowni inżynierowie środowiska nie powinni robić z siebie omnibusów i udawać najlepszych inżynierów na świacie bo jest wiele innych inzynierów, których tok studiów był o wiele trudnieszy niż "kanały" i "klozety".

Nie ujmuje Twojej wiedzy, - na temat chłodnictwa masz na pewno większą wiedzę niż osoba po Inż Środowiska.
Uważam jednak że projektant po inż środowiska ma wystarczającą wiedzę do wykonania projektów chłodnictwa - a gdy nie ma to douczy się z książek bądź porozmawia z technologami.
W gruncie rzeczy projektant jest osobą myślącą, mającą szeroką wiedzę i umiejącą z tej wiedzy korzystać

Dobre sobie: dowie się z książek albo porozmawia z technologami.
Kolego, chłodnictwo nie jest proste i przyłączam się do twierdzenia, że inżynier sanitarny nie zrobi dobrego projektu chłodnictwa. Nie mówię tutaj o klimatyzatorkach czy agregatach wody lodowej.

uważam, że jest tu dużo prawdy, na wydziałach mechanicznych lub mechaniczno-energetycznych kształcących w specjalności chłodnictwo lub chłodnictwi i kriogenika, cały czas zajęć specjalistycznych związany jest z tym kierunkiem, a na inż. środowiska ten sam czas dzielony jest miedzy wentylację, klimatyzację, ogrzewanie, kaanlizację, gaz itp., to juz świadczy o powadze zagadnienia. Dodam, że sam jestem mechanikiem o specjalnosci chlodnictwo z duzym doświadczeniem projektowym, wykonawczym, serwisowym itd. i nie chcę aby ktioś mówił, że chłodnicy nie potrafią zrobić projektu, że nie wiedzą jak ma wyglądać. Jak ma się doświadczenie z prawdziwewgo, wielobranzowego biura projektów, to nawet chłodnik duzo wie o innych branżach. Ale za chlodnictwo, wentylacje i inne nie bierze się, chociaż to nie jest takie trudne. Nie raz widziałem projekty chłodnicze wykonane przez inż. sanitarnych - poza różnymi uhybieniami, mniejszymi lub większymi, najwięcej kłopotu sprawiało im zrozumienie, ze czynnik chłodniczy cyklicznie zmienia stan skupienia, a na schemacie zawsze były pompy w obiegu (jak przy ogrzewaniu) i dodatkowo sprężarka, tylko nie wiedzieli po co (straszniue im przeszkadzała). Kochani iżynierowie inncy branż - róbcie swoje projekkty porządnie, a chłodnictwo zostawcie prawdziwym specjalistom - chłodnikom.

Amen... :)

Największy oszołom jakiego spotkałem to koleś po chłodnictwie i to na dobrej polibudzie. Takiego czuba spotkałem po raz pierwszy.
Co do projektowania instalacji chłodniczych to nie ma reguły. Jednakowoż uważam iż należy je zlecać wyspecjalizowanym pracowniom zajmującym się chłodnictwem bądź projektantom kórzy zajmują się na codzień chłodnictwem, Multiinstrumentalistów z pracowni projektowych sanitarnych należy omijać bo ci zaprojektują wszystko. Nieważne czy sie znają czy nie, każdy temat biorą.

Panowie. Ja uważam że nie ma się co spierać. Trzeba się wspierać. Nie mówić - ty jesteś gorszym inzynierem a ty jesteś lepszym. Jeśli chodzi o chłodnictwo jest to mieszanka i mechaniki i inżynierii środowiska a ogniwem łączącym jest tutaj obowiazkowy przedmiot wykładany na obu kierunkach tj. termodynamika. Inżynierowie mechanicy o specjalnosci chłodnictwo są ukierunkowani głównie na projektowanie urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych i sprężarkowych a także ich techniczną eksploatację. Inzynierowie środowiska są ukierunkowani na projektowanie instalacji i urządzeń środowiskowych min. wentylacyjnych, klimatyzacyjnych (na podstawie uprawnień sanitarnych). Projektowaniem samych instalacji chłodniczych zajmować sie mogą i jedni i drudzy, gdyż instalacje te nie wchodzą w zakres prawa budowlanego.Warto pamietać że projetowanie wiąże się z odpowidzialnością finansową w przypadku wadliwego wykonania i realizacji projektu. I tu najważniejszą rolę gra doświadczenie. Panowie - wiedza, doswiadczenie, zgoda i współpraca a nie przechwalanie się i krytykowanie. Pozdro Panowie inzynierowie :)

Gościu masz racje. Szkoda tylko że przy projekcie klimy czy instalacji chłodniczej iwestor wymaga uprawnień.....

Uprawnienia to jedno,a odpowiedzialność za projekt to drugie,jak dla mnie chyba nawet ważniejsze w tej sprawie. Właśnie dlatego nasi inżynierowie uciekają od projektów chłodniczych. Takie jest przynajmniej moje zdanie.

Hmm, ciekawe, ja studiowałem na PO Opole Inżynierię Środowiska i miałem chłodnictwo wraz z projektowaniem i dobrem urządzeń :) może sprecyzujcie to rozumiecie przez słowo " instalacja chłodnicza" , nie zalicza się do niej przypadkiem woda lodowa ?

[quote]Hmm, ciekawe, ja studiowałem na PO Opole Inżynierię Środowiska i miałem chłodnictwo wraz z projektowaniem i dobrem urządzeń :) może sprecyzujcie to rozumiecie przez słowo " instalacja chłodnicza" , nie zalicza się do niej przypadkiem woda lodowa ?[/quote]
hmmm, nie ma to jak odpowiedzieć na posta z przed 5 lat.....

A dlaczego elektryk nie projektuje automatyki lub IT? Ten sam rodzaj pytania. Czy wentylacja, klima, woda, kanalizacja, gaz to za mało?

witam czy jest ktos kto pomogłby mi przy projekcie klimatyzacji hali warsztatowej?policzyłem wszystko jednak jest on gdzies skopany.a nie powiem zebym vyl wysokiej klasy specjalista bo to moj pierwszy projekt wiec jest duzo pytan i jeszcze mniej odpowiedz.czy ktos stad bedzie tak mily i mi pomoże nakieruje?

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.