Gość: olo
2005-09-23 00:00
#1
Rury b/szwu w instalacji glikolowej
Witam. Projektanci namiętenie projektują instalacje glikolowe (woda lodowa, ergolid) z rur czarnych bez szwu. Sądzę, że jest to zwykłe asekuranctwo, ponieważ nic nie stoi na przeszkodzie by dawać rury ze szwem. Czy macie może jakieś opinie na ten temat?
Gość: Puchatek
2005-09-23 00:00
#2
Według mnie to zwykłe asekuranctwo, ja znam takich projektantów którzy nawet do projektów c.o. wpisują rury bez szwu (a do tego jeszcze zalecają owiniecie rur w ścianie w papier!!!).
Zaletą rur bez szwu jest to ze rura taka wytrzyma lokalne zamrozenie, podczas gdy rura ze szwem rozejdzie się na szwie.
Gość: Ryszard
2005-09-27 00:00
#3
Dotychczas myślałem że czas rur czarnych w takim zastosowaniu się skończył. Może projektanta cieszy szybka korozja po stronie zewnętrznej rury a może lubi widok skroplin na powierzchni - wszak zawsze izolacja lub pokrycie są niedokładne.
Czymś niesłychanym jest PRZEMROŻENIE LOKALNE!
Wraca NOWE?
Gość: Puchatek
2005-09-27 00:00
#4
Trochę wyjaśnień do postu wyzej, bo widzę ze napisałem niejasno:
Rury wody lodowej - tylko ocynk (nie słyszałem aby takie były bez szwu) i jasne ze bzdurą by było stosowanie rur czarnych (z powodów opisanych przez Ryszarda).
Instalacje glikolowe nie muszą mieć czynnika o temp niższej od temperatury punktu rosy (np instalacje grzewcze) i tam rzeczywiscie co niektórzy projektanci stosują rury bez szwu. Po co? Nie wiem.
Faktem jest ze rura bez szwu nie rozwarstwi się podczas zamarzniecia (co najwyzej pusci spaw, ale to się da łatwo naprawić). Zamrozenie nie powinno jednak wystapić w instalacji z glikolem (chyba ze stężenie jest niewielkie, a temp. niska ale to odosobnione przypadki).
Nie jest to również wystarczający powód stosowania tych rur. Czyli reasumując to co na wstępie - asekuranctwo w instalacjach grzewczych.
Gość: Sławek
2005-09-28 00:00
#5
Witam kolegów. Mimo mojego młodego wieku a co za tym idzie małego doświadczenia pozwolę nie zgodzić się z wszystkimi z powyższych. Jakie stosujemy rury zależy od wielu parametrów, jak choćby typ czynnika, temperatura czynnika, ciśnienie, warunki otoczenia. Jak zaprojektujecie rury stalowe czarne ze szwem, lub ocynkowane o średnicach od DN100 w górę? Albo przy temperaturach powyżej 115 st Celsjusza. Miałem przyjemność projektować instalacje gdzie średnice były rzędu Dn350. Cóż wtedy? Inny projekt - co z budynkami wysokościowymi, gdzie instalacja musi być rzędu PN16? Rury ocynkowane czy ze szwem można stosować do PN10! Co do stosowania tworzywa sztucznego, wspaniały pomysł ale jakoś nie podjęty szerzej. Nawet na dzikim zachodzie-znam akurat USA, kolebce chłodnictwa, instalacje nadal wykonuje się z rur stalowych! I jeszcze uwaga praktyczna - niestety moje doświadczenia na budowach z rurami ze szwem nie są dobre - przy próbach ciśnieniowych na 9 bar zdarzały się przecieki i trzeba było wycinać całą sekcję. Ale uważam, iż w małych instalacjach jak najbardziejk mogą być rury ze szwem. .Ale tylko w małych. Ach, a co do izolacji - wszystko zależy od jakości firmy kładzącej, znam izolacje bardzo dobrze połozone, które trzymają się już kilka lat i nie ciekną. A inne już po rozruchu.
Gość: nn
2005-09-29 00:00
#6
O jakosci rur ze szwem mozna dużo pisać. Nie polecam czarnych rur z/s z hut czeskich. Dwa, czy trzy lata temu miałem dostawę (dużą) takich rur... spawały się fatalnie, a na co dziesiatej sztandze była wada zgrzewu widoczna gołym okiem !!! Zły zgrzew (dziura) o długosci od 10 do 30 cm. W środku zgrzew wygladał tak jakby ktoś go nabryzgał. Ogólnie porażka, ale papiery miały i nie było podstaw aby zwrócić całą dostawę (oddaliśmy tylko te z wadami).
Gość: Wojciech
2005-10-03 00:00
#7
Ja na takie przypadki mam proste nomen omen rozwiązanie - rury elastyczne preizolowane do wody lodowej coldpex. I po bólu.
  • 1