273
278
226
280
Strefa ekspertów HVACR

wentylacja mieszkań w budynku wielorodzinnym

To może uzasadnię. W Polsce przepisy jednoznacznie zabraniają łączenia wentylacji grawitacyjnej z elementami wentylacji mechanicznej. Ponieważ nie spotkałem jeszcze domu jedno czy wielorodzinnego, w którym by nie było ani jednego okapu kuchennego czy wentylatorka łazienkowego, mało tego domniemywam, że jast to nie do wyegzekwowania, w zwięzku z tym trzymając się litery prawa, logicznym wydaje się stwierdzenie, że nie wolno projektowac i wykonywać wentylacji grawitacyjnej.
Czy się mylę w moim rozumowaniu?
Czy nie dosyć juz alergików itp..?

Problem z wentylacją grawitacyjną zaczął się jak wprowadzono szczelne okna. To jest fakt , bo od tych 7 -8 lat coraz częściej mamy tutaj na forum ten problem. Pan T.B ma tutaj rację - przypomnijmy ,że w Dz.U. Nr 75 Par 148.1 i pkt 2, mowi wyraźnie ,że nie można stosować wentyacji grawitacyjnej i że went. mechaniczna jest JEDYNYM rozwiązaniem. To jest TAKIE proste, ale nasi projektanci i architekcji tego nie zauważają. Musze jednak nadmienić ,że w nowym budownictwie takie rozwiązania zgodne z ustawą teraz sa stosowane i od 2004r nie spotkałem projektu budynku wielorodzinnego bez wentylacji mechanicznej,co nie oznacza ,że takich już nie ma,
Dla tych co imają obiekty meszkalne, a nie maja powietrza - nawiew przez klatkę wydaje się rozwiązaniem ,ale proszę podchodzić do tego ostrożnie , bo może to zaburzyc ochronę pożarową budynku (potrzeba zamontowania klap p-poż, etc)
Aktywność Pana T.B na różnych portalach jest godna podziwu,że ma czas i energię tłumaczenia tego wszystkiego po kilkanaście razy. Jak się pisze prawdę , to NIKT jej nie słucha, ale krytyki jest pełno. Mam nadzieję ,że docenicie trud pana T.B.
Uwaga to tych z problemami, zanim kupicie mieszkanie to patrzecie na wentylację , czy jest i jak jest zaprojektowana - bo poza tym ,że mieszkanie może byc ładne - to bez wentylacji stanie sie miejscem nie do zniesienia.
Polecam lekturke o powietrzu link; http://www.koss.pl/subpage.php?l=1&go=20&subid=90

To, że wentylacja mechaniczna jest lepsza od grawitacyjnej jest oczywiste. Niestetyna tym forum jest wiele osób, które mają problem ze swoją grawitacją i im również trzeba pomóc.

Likwidując grawitację!

Cxymogłabym prosić o informacje jak głosna jest praca czerpni. Ma ona stnać obok mojego okna- ma mieć ponad 3 m wysokości i wielkośc- 1m/2 m
dziekuje

Mam pytanie jak głosna jest praca czewrpni-ma stanąć ona obok mojego mieszkania.
Wymiar czerpni-wysokosc ponad 3 m, wielkosc 1m/2 m
dziekuje

, a więc zamontujcie w drzwiach wejściowych do budynku kratki wyrównawcze do naturalnego napływu powietrza z zewnętrz.
Problem z wentylacją grawitacyjną jest taki, że nikt jej nie projektuje i jej wykonanie jest tragiczne, niezgodne z podstawowymi normami, bo nikt norm dotyczących kanałów grawitacyjnych nie czyta, choć nadal, naturalna wymiana powietrza za pomocą kanałów grawitacyjnych jest dozwolona do stosowania w budynkach niskich i średniowysokich.

Jestem ciekaw czy przy audycie energetycznym ktoś zacznie mierzyć temperaturę ścian kominowych w mieszkaniach z szczelną stolarką oraz czy zmierzą ile napływa zimnego powietrza przez ścienne kratki wywiewne w mroźne zimy i co na to "oszczędni".

Istniejace budynki posiadajace instalacje wentylacji grawitacyjnej niestety sa pokrzywdzone. Na zastosowanie ogolnej wentyalcji mechanicznej wyciagu z kuchni i wc, lazienek bo takie przewiduje nowe budownictwo wielorodzinne (i nawiewniki okienne higrosatatyczne Aereco w oknach)zakalda jzu projektant na samym poczatku w uzgodnieniach i pozwoleniach. Nie spotkalam sie z montazem wentylacji w budynkach istniejacych. Ewentualnie na wlasne ryzyko wentylator kanalowy na przewodzie doprowadzony do grawitacji ryzyko styczki z kominiarzami.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.