273
274
226
276
Strefa ekspertów HVACR

Wentylacja grawitacyjna w domu jednorodzinnym

Mam taki o to zarys wentylacji grawitacyjnej z nawiewnikami w oknach. Powiedzcie mi proszę czy jest to wykonane poprawnie? Przeraża mnie trochę ilość dziur (nawiewników) w oknach pionowych. Czy można z niektórych zrezygnować i wspomagać się mikrootwarciem okna? Nie będzie wiało z tego ustrojstwa? Pod oknami zalecany mam montaż grzejników.

Zdjęcia

parter.jpg
poddasze.jpg

Witam

Ilość nawiewników na tych rysunkach to wcale nie dużo. Ktoś to zrobił prawidłowo. Nawietrzaki nie będą wiały ponieważ powinny mieć regulację przepływu z możliwością zamknięcia. Zimą zimne powietrze które wpada do pomieszczenia będzie ogrzewane przez grzejniki. Obecnie stara metoda nawiewu. Teraz nawietrzaki montuje się powyżej połowy pomieszczenia a nie pod oknem. Dodatkowo są wyposażone w grzałki i stabilizatory przepływu.

Oferta firmy DARCO

Wymogi dot nawiewu powietrza jakie są to 30m3/h w kuchni z oknem bez gazu i 50m3/h w lazience lub 20m3/h na osobę, póki co dwie os. O ile na poddaszu ze względu na słabiej działająca wentylacje grawitacyjną, ogólnie panującą wyższą temperature taką ilość uważam za konieczną o tyle na dole mam pytanie (w obawie przed nieprzyjemnym wianiem i wychlodzeniem pomieszczenia zima) czy da się z któregoś zrezygnować i ewentualnie wspomagać mikrowentylacja jeżeli sytuacja do tego zmusi lub dopiero później zamontować trzeci nawiewnik?

Nawiewniki to aereco ciśnieniowe z ręczna regulacja z przeplywem 6-30m3/h przy 10Pa. Kubatura parteru to ok 200m3, piętra podobnie, pow.uzytkowa calosci 140m2

Popatrz na ofertę Klimavip

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.