273
274
276
226
Strefa ekspertów HVACR

STEROWNIK LIDER

czas poawania wynosi 14 s przepraszam
miałem tyle juz ustawień że wszystko mi się miesza

Witam ponownie. Widzę że dalej macie problemy. Nie narzekajcie na kotły ja też dużo się na wyklinałem i wiele godzin spędziłem w kotłowni ale teraz 100% zadowolenia i wygody. Co do pytania jak się spala ten czeski ekogroszek to powiem że bardzo dobrze. Jest trochę więcej popiołu jak z kamiennego i trochę więcej sadzy osadza się w piecu. Porównując 350 pln z dowozem za czeski a 730 za nasz kamienny to przejdę się wysypać ten popiół raz na 3 dni a nie na pięć. Miałem takie same problemy z uzyskaniem temperatury, kilka razy mi zgasł piec. Metodą prób i błędów doszłem do wniosku że najważniejszą rzeczą jest ustawienie dmuchawy. I to co ciekawe to nie obrotów ale przesłony. Przy tych ustawieniach jak podałem wyżej otwórzcie sobie drzwiczki i obserwujcie jak się pali. Nie może tak fuczeć jak z palnika. musi się normalnie palić płomieniem i dopiero wtedy zacznie wam rosnąć temperatura. Przesłonę mam prawie całkiem zamkniętą. Malutka szparka. Dajecie za duży posów a przede wszystkim za dużo nadmuchu przez to wam gaśnie i wywala groszek do popielnika. Musi się narobić żaru od spodu a jak dowalacie duży posów to żar wypycha do góry a duży nadmuch powoduje to że na wierzchu zaraz gaśnie. Musi się normalnie palić płomieniem !!!
Przy każdy przedmuchu na podtrzymaniu też nie może iść węgiel, jest go za dużo bo piec tylko podtrzymuje i w efekcie gaśnie. Krotność podawania ma na 3. Któryś z kolegów pisze nawet 4. Po każdej korekcie odczekajcie kilkanaście minut a nie kręćcie co chwila. Trzeba dużo cierpliwości i czasu. Myślę że trochę wam pomogłem. Na razie kończę i pozdrawiam wszystkich. Jak coś to piszcie może uda mi się coś doradzić, wiem ile się sam na wku...łem. Walcze z piecem od czerwca i dopiero od miesiąca jest tak jak ma być. Latem grzałem tylko wodę ale to było dużo prostsze w ustawieniach. Aha temperature zadaną mam 62 stopnie.

Wiesław powiedz ile % masz ustawioną dmuchawę ja 45 % i odsłonięta całkiem. czas podawania jw mam niesamowite problemy z uzyskaniem temp. 55 C a tak naprawdę mam cały czas 42 C

Podałem moje ustawienia w pierwszym moim poście. Też mam 45% tylko przesłona ma być prawie całkowicie zamknięta. Musi ci się palić normalnym płomieniem tak jak w normalnym piecu a nie fuczeć.

wiesław wiesz co u mnie jak przysłonimłem wentylator to przygasało i zwiększyłem ten czas do 18 s czas podawania i jest ok.

jesli chodzi o ten przedmuch to prawda przyslonilismy dmuchawe i zmniejszylismy obroty na 45% i temperatura nam teraz nie spada tak szybko ale ten groszek czeski jest malo kaloryczny i pomieszalisy go z leprzym groszkiem i jest o niebo lepiej 50kg groszku na 4 dni palenia w domu ciepelko . Trzeba sie troche nameczyc z tymi utawieniami ale na druga zime juz bedzie git:)

Wieslaw a jaki masz czas miedzy podawaniem na nadzorze bo my mamy krotnosc 2 a czas miedzy to 9 min . Jak zwiekrzymy krotnosc na 3 to chyba czas by trzeba bylo zmniejszyc

Krotność podawania mam na 3 między podawaniem 5 minut. Węgiel nie przesypuje.

Z tym wentylatorem tak jak pisałem wyżej, najlepiej uchylić drzwiczki i obserwować jak się pali. Najlepiej jak piec jest w regulacji(rozpalony). Uzyskać trzeba jak największy płomień ale żeby nie zaczęło fuczeć. Musiałeś trochę przesadzić. Prawie zamknięta ale ciutke ma szparkę. Tak samo kombinowałem jak wy, wydawało mi się że jak będzie dużo powietrza to śię będzie lepiej palić a to błąd. Tak jak pisałem kombinowałem od czerwca już czasami też miałem dość. To forum znalazłem kilka dni temu a mi nie miał kto pomódz. Zaden najlepszy fachowiec niewiadomo z jakim stażem wam nie powie jak to ustawić, wiele czynników decyduje, każda sekunda w tą czy w tamtą stronę robi różnicę, ile grzejników, jaki opał, jak dom ocieplony ..... Co wiem to dopowiem będziecie mieli trochę lżej. Ale opłacało się teraz wygoda. Nie zniechęcać się i trochę cierpliwości.

Mam trochę czasu to jeszcze trochę popiszę. Kto ma w instalacji dwie pompy napotka następne problemy tzn. jak ustawić na sterowniku temp. załączania i wyłączania pomp. Jak chodzi pompa CO a włączy się pompa CWU to temp. będzie wam zjeżdzać i wyłączy tą pierwszą pompę. Kto ma zawór czterodrożny, jak ustawić, kto ma instalację mieszaną i teraz na przykład po przeróbce( miedź z aluminium) zacznie głośno chodzić( odgłos przelewania wody w grzejnikach), zapowietrzanie grzejników. Kilka rozwiązań opisałem w innych tematach na tym forum które pomogły w moim przypadku. Narka.

Wiesław słuchaj jest już git temp. dobija do zadanej ale jest jeden problem w popielniku jest węgiel który nie uległ spaleniu co jest przyczyną ?czas podawania czy przerwa ?

O ile dobrze pamiętam masz 18s podawanie, wydaje mi się że za dużo. U mnie jest chyba 13 sekund. Za dużo masz i węgiel nie nadąża się spalić. Daj 13s jak będzie ci spadać albo stać to dodaj sekunde, to już zmiany kosmetyczne. Niewiem ile masz grzejników itp. Między podawaniem mam 100s przy większym czasie między podawaniem troche wolno wzrasta albo stoi. Musisz dojść do małego kopczyka na palniku, nie dobrze jest też jak jest za nisko żar w palniku, wtedy za mały posów. Taki mały menisk wypukły żaru, nie może ci się zsypywać niedopalony węgiel do popielnika.

Zalecana temperatura na tych kotłach to około 60-65 stopni. Piszecie że macie po 55 nawet 50 jest to niekorzystne dla pieca a przede wszystkim jego żywotności. Aby nie gotować się w domu, przy takiej temp. na piecu trzeba zamontować zawór mieszający trzy albo czterodrożny. Na piecu macie wtedy 65 a na grzejnikach ile chcecie. W domu jest ok a piec ma osłonę.

ma 6 grzejników, 2 łazienkowe, ogrzewnie podłogowe w łazieńce,salonie i kuchni i bojler 160 l i jak tu ustawić temp. 60 C?
podawanie zmiejszyłem słabo rośnie i staje przy 46

U mnie 8 grzejników aluminiowych, 105 żeberek. bojler 140 litrów z wężownicą jak go szlak trafi to zamontuje dwupłaszczowy. Piec z pleszewa KWM-SGR tak się chyba nazywa 19KW. Próbuj teraz po sekundzie węgla dokładać. Zamontowany mam też zawór czterodrożny.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.