273
274
226
276
Strefa ekspertów HVACR

Rodzaje siłowników

No to teraz mnie Aniu rozbroiłaś. Różnica między tymi nagrzewnicami jest jak między Saharą, a Atlantykiem. Jedyne co mają wspólnego to "grzanie":) Troszkę się rozpędzasz z budową nagrzewnicy wodnej. Napisałaś:"Wodna ma wężownice, zawór trójdrogowy, siłownik i czujnik." Trzy ostatnie elementy to nie jest budowa nagrzewnicy, a elementy automatyki. Poza tym są bardziej rozbudowane metody sterowania do nagrzewnic wodnych, np. zespoły mieszające. Wracając do nagrzewnicy elektrycznej to składa się ona z grzałek elektrycznych (są różne typy). Pewnie używasz suszarki do włosów, więc możesz ją rozebrać i zobaczyć budowę. Nagrzewnice elektryczne trzeba zabezpieczyć przed przegrzaniem, itd. Robi się to na wiele sposobów,np. stosując termostaty (najczęściej bimetale), presostaty różnicowe itp. Nie wiem, czy wyjaśniłem. Starałem się najprościej wyjaśnić, jak potrafię.
O co właściwie pytasz, ponieważ rozpoczęłaś dyskusję od siłowników, a teraz przez chłodnicę, nagrzewnicę wodną i elektryczną kończysz na automatyce do nagrzewnic elektrycznych, która z siłownikami nie mają nic wspólnego?

pytam o tę różnicę między nagrzewnicą wodną a elektryczną.
Zawór trójdrogowy otwiarcie/zamknięcie zmienia ilość wody, a tym samym moc nagrzewnicy wodnej. A co zmienia jaki zawór ilośc mocy w nagrzewnicy elektrycznej?

np. triak

Żaden zawór Aniu nie zmienia mocy nagrzewnicy elektrycznej. W przypadku nagrzewnic elektrycznych regulator mocy zmniejsza jej moc. Np. jak nastawimy jakąś temperaturę, np. 21st.C to nagrzewnica będzie pracowała na maksymalnej mocy, a gdy uzyska zadaną temperaturę to moc nagrzewnicy zostanie zmniejszona przez regulator do takiego poziomu, aby zadaną temperaturę utrzymać.
Mam nadzieję Aniu, że w miarę jasno wyjaśniłem.
Pozdrawiam

Ok, dzieki;)
regulator mocy, a gdzie on jest podłączony? Bo w wodnej regulator wydajności podłączony jest do siłownika, a ten do zaworu trójdrogowego.

Ta część forum jest dla studentów, czyli jesteś studentką, czy pomyliłaś okna? Jak nie będziesz mieszała nagrzewnicy wodnej z elektryczną to będę bardzo wdzięczny. Rozmawiając o nagrzewnicy elektrycznej zapomnij o wodnej:) Tak będzie łatwiej Ci wyjaśnić:) A więc jak jesteśmy dalej przy nagrzewnicy elektrycznej i regulatorze mocy grzałek to możemy go zamontować w skrzynce elektrycznej, dostępne są również nagrzewnice z wbudowanym regulatorem mocy. Oczywiście mają one różne konstrukcje w zależności od producenta i wielkości nagrzewnicy, które obsługuje. W przypadku regulatora do nagrzewnic jednofazowych najczęściej ma wbudowany potencjometr do nastawiania temperatury. Do tego potrzebne są czujniki temperatury (pomieszczeniowe lub kanałowe), termostaty, które będą mierzyły temperaturę. W przypadku najprostszych regulatorów nastawiamy tylko temperaturę i heyah:) W przypadku bardziej skomplikowanych regulatorów możemy znacznie więcej, np. opóźniać pierwszy cykl, łagodnym startem, różne tryby sterowania tyrystora itd.
Mam nadzieję, że pomogłem. W razie co to podaj o jaką Ci nagrzewnicę chodzi i o jakiej mocy:)

Właśnie o to mi chodziło. O budowę elektrycznej, wszędzie podają, ale wodnej.
A firma, która ma jakieś "konkretne" rysunki takiej nagrzewnicy? Może znasz:)|?
Właśnie chodziło mi o to, jak regulować moc nagrzewnicy elektrycznej. Jaką ma budowę, co gdzie jest przyłączone.
P>s Nie mieszam wodnej z elektryczną:P Porównuję, na porównaniach też można wiele zrozumieć;)

Witaj Aniu
Właśnie problem w tym, że nie można porównywać tych nagrzewnic, a już w ogóle mija się z celem porównywanie ich automatyki. Każda firma, która ma w swojej ofercie nagrzewnice ma rysunki oraz, to dla Ciebie chyba ważniejsze, schematy elektryczne. Nagrzewnica elektryczna składa się z grzałek, choć i to się zmienia:) Tak technika idzie do przodu. Grzałki elektryczne mają dużą bezwładność i to jest ich największą wadą. Druga to oczywiście koszty energii:) Za to jest tańsza w zakupie, a automatyka do niej w porównaniu z ceną automatyki do wodnej jest zdecydowanie tańsza. No chyba, że automatyka do wodnej składa się w zaworu kulowego:), ale wtedy to jest "ałtomatyka", a nie automatyka:))))

Każda firma, która ma w swojej ofercie nagrzewnice ma rysunki oraz, to dla Ciebie chyba ważniejsze, schematy elektryczne
Tak, a masz coś do polecenia dla mnie? Byłabym wdzięczna moja skrzynka annbell@gazeta.pl
Grzałki elektryczne mają dużą bezwładność i to jest ich największą wadą
Mógłbyś to rozwinąć:) Dzięki.
Z tą automatyką to wiem, że dla wodnej jest tańsza. A powiedz mi, która nagrzewnica lepiej wypłenia zadanie odnośnie procesu grzania? Ta wodna? Czy elekrtyczna? Jeśli wodna jets łatwiejsza w regulacji, to chyba ta.
pozdrawiam:):)
Acha..
czy każda nagrzewnica ma swoją sterownicę? Chyba nie. Są takie, co mają tylko automatykę. Bo sterownicę można mieć w układzie lub nie. No chyba, że się mylę;)

Witaj Aniu
Do 3 akapitu: chodzi o to, że grzałki długo się rozgrzewają i tak samo stygną. Dlatego nie używa się nagrzewnic elektrycznych do częstego załączania, np. do kurtyn powietrznych, które są załączane krańcówką. Technika idzie z każdym dniem do przodu i są inne elementy grzejne, które są wykorzystywane przy nagrzewnicy elektrycznej.
Chyba nie zrozumiałaś:) Pewnie zbyt chaotycznie tłumaczę:) Właśnie chodzi o to, że automatyka do wodnej jest dużo droższa niż do elektrycznej.
Ostatniego akapitu to niestety nie rozumiem. Nie wiem co masz na myśli pisząc o sterownicy. Tak samo z automatyką, która jest zawsze opcjonalna.
Pozdrawiam

:)
Sterownica central steruje automatyką, a automatyka wszelkimi urzadzeniami- sterowniki, siłowniki itp.
Osobna sterownica obsługuje centralę, a osoban nagrzewnicę.
Moje pytanie brzmi: czy jak mam centralę, mam automatykę, czy musze mieć też sterownicę? czy jets to urządzenie opcjonalne czy niezbędne?
pozdrawiam

Chyba muszę się zresetować, bo trochę mną zakręciłaś z tą sterownicą:) Nie wiem, czy dobrze rozumiem, ale spróbuję. Czy sterownicą nazywasz skrzynkę elektryczną? Czytam trzeci akapit i nic już nie rozumiem:) Jednak nie wiem co jest dla Ciebie Aniu sterownicą:( Spróbuj bardziej wyjaśnić.

Nie wiem czytałam, że sterownice się priojektuje dla central
Wiec wyjanisj mi co to sterownica?
nie jestem automatykiem, wiec pytam.
Czytałam cosik, to napisałam.

jak ktoś wie co to sterownica, do czego służy, bo ja czytam i nie rozumiem.
Wiem, co napisałam.
Będe wdzięczna za informacje i przekazaną mi wiedze:)

Data: 2007-07-23 ok ta odpowiedz coś mi dała:)
P>S
Uczę się na egzamin z klimatyzacji, więc chcę wszystko wiedzieć. I chcę go zdać:) Muszę znać dzialanie urządzeń takich jak wszytskie rodzaje nagrzewnic, chłodnic - nawiewniki mam w jednym palcu:P wodne chłodnice i nagrzewnice też umiem, ale to, o co pytam - mało jets tego wyjaśnione w książakach. Każdy podaje przykłady na wodnych, więc pytam:)
pozdrawiam niedzielnie znad książek:P

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.