273
274
226
276
Strefa ekspertów HVACR

Prędkość powietrza w kanale

Generalnie na spokojnie i po kolei:
1. Jedynym sposobem na udowodnienie wykonawcy że instalacja nie spełnia wymogów norm w tym przypadku jest norma akustyczna określająca maksymalne natężenie hałasu pochodzące od urządzen lub instalacji dla danego typu pomieszczeń - jeżeli hałas będzie przekroczony jest to jedyna podstawa reklamacji.
2. Nie ma żadnych norm regulujących prędkość przepływu w kanałach - są tylko zalecenia (wytyczne) któe nie są prawnie wiążące.
3. Prędkość jest za duża bo przekrój jest za mały. Generuje to hałas. Grubsza izolacja kompletnie nic nie da, tłumiki delikatnie wytłumią hałas urządzenia ale nie przepływającego powietrza.
4. Gratuluję pomysłowości osobie która chciała obniżać wydajnośc centrali. Przecież ta wydajność wynika z wytycznych technologicznych i pewnie nie została sobie wzieta z księżyca - można to zweryfikować ale nie obniżac bo jest głośno - bezsens totalny. Przecież chodzi o to żeby wydajnośc była zapewniona i było też cicho.
5. Generalnie podejrzewam że wielkość kanału to maksymalna wielkość jaką udało się upchnąć w tym konkretnym miejscu - więc jeżeli pomiery akustyczne wyjda źle (a pewnie tak będzie) będzie to jużproblem wykonawcy jak to zrobić żeby było dobrze.
6. Aby obniżyć szum powitrza należało zastosować inne nawiewniki, przepustnice regulacyjne na instalacji żeby ograniczyć do minimum regulację na kratkach, a w skrajnym przypadkach kanały wykonane z płyt z twardej wełny mineralnej np. BH-RES - to na pewno znacznie pomoże ale wiąże się z wykonaniem instalacji od nowa.

M dlaczego tylko w jedną stronę? Prędkość za duża = hałas
A przy zbyt dużych kanałach nie generują się niskie czestotliwości, gdy powietrze zaczyna wirować?

Blandair.Czy mógłbyś to rozporządzenie zacytować dalej.
Pozdrawiam

Blandir.A czy są tam też wytyczne dotyczące sal prześwietleń RTG bo ciemnię to coraz trudniej spotkać.

Przepraszam - podałem nieaktualną podstawę (dawno nie szukałem)
Polecam
Dziennik Ustaw z 2006 r. Nr 180 poz. 1325
http://www.ciop.pl/16223.html
Tam znajdziecie więcej danych

Proponowałbym podobnie jak koledzy zastosowac tłumiki hałasu, a jeśli to nie przyniosłoby żądanego efektu pomyślałbym na obniżeniu prędkości obrotowej wentylatora poprzez zastosowanie regulatora obrotów (230V) badź falownika(400V)

zamilknij bartłomieju

ale zabawny temat:D przeciez i tak juz nic nie zrobicie:D jezeli wynajeliscie firme ktora wykonuje inwestycje bez projektu mogliscie rownie dobrze wynajac malarza i mu kazac to zrobic:D brawo:) oszczedzajcie dalej:) pozdrawiam bartek

Firma wykonująca źle dobrała przekroje kanałów i teraz buczy i tyle a poza tym nie wiem jakim cudem szpital zrobił inwestycję bez projektu - ktoś powinien albo już dostał po łapach.

Witam wszystkich uczestników tematu.
Nie mnie było decydować czy będzie projekt,nie mnie było decydować o firmie, jestem na końcu łańcucha i chcę żeby było dobrze dziękuję za wszystkie konstruktywne wypowiedzi.

Przepraszam - podałem nieaktualną podstawę (dawno nie szukałem)
Polecam
Dziennik Ustaw z 2006 r. Nr 180 poz. 1325
http://www.ciop.pl/16223.html
Tam znajdziecie więcej danych
Czy dobrze rozumię że w każdym pomieszczeniu RTG wystarczy 1,5 krotna wymiana powietrza?
U nas ostatnio Inspektor Pracy zarządał 1,5 krotną wymianę
na salach chorych, obojętnie ilu pacjentów w sali jest.

Niech żyje antyglobalizm i anarchia bo o życiu ludzi decydują inni którzy muszą mieć podkładkę na papierze że wszystko jest OK w myśl zarządzeń ,ustaw i dyrektyw tworzonych nie z logiki tylko z powietrza lub wymyślonych przez siebie .

Witam
Nie ma co udawadniać, że instalacja jest spi...ona, bo to oczywiste. Jeżeli nie można jej zdemontować, zaprojektować i wykonać od nowa (a domyślam się, że nie można), to proponuję:
1. Jeżeli była wykonana bez projektu, to ilości powietrza na każde pomieszczenie również są bez sensu. Warto więc sprawdzić, czy nie jest to za dużo powietrza i ewentualnie zmniejszyć wydatek centrali (przeliczenie proponuję zlecić rozgarniętemu projektantowi).
2. Przy centrali zamontować tłumiki (będzie lepszy efekt jak dobierze je projektant).
3. Jeżeli przepustnice są na kratkach, to je zdemontować. Zamontować za to na instalacji kanałowej.
4. Kanały wentylacyjne łączyć z kratkami za pomocą elastycznych przewodów tłumiących (oczywiście o ile kratki nie są na kanałach).
5. Co do pogrubienia izolacji - trudno mi powiedzieć czy jest to konieczne (trzeba wyczuć skąd dobywa się hałas).
Wszelkie przeliczenia proponuję zlecić porządnemu projektantowi. Znam bardzo wielu (z uprawnieniami...) którzy nie potrafią zrobić nawet tak prostych rzeczy. Sądzę, że koszty można przerzucić na wykonawcę.
Warto również zamontować klapy rewizyjne na kanałach (wymóg rozporządzenia, a poza tym trzeba będzie w przyszłości czyścić i będzie problemos).
Pozdrawiam

Janusz, 5,5 m/s w kanale daje komfort akustyczny. Przy tej prędkości hałas przepływu powietrza przez kanał jest niesłyszalny. Powstaje na elementach takich jak, przepustnice, nawiewniki, dyfuzory itp.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.