Pomiar w kanale wentylacyjnym nie należy do zwyczajnych pomiarów, ponieważ powietrze przepływające w nim jest zwykle niejednorodne i turbulentne. Aby uzyskać wiarygodne wyniki, pomiar powinien być zawsze przeprowadzony w kilku punktach strumienia przepływu, a następnie uśredniony na podstawie zebranych próbek pomiarowych. Wybór właściwego anemometru do pomiaru w kanałach wentylacyjnych powinien być uzależniony od mierzonego natężenia przepływu.

Jak zmierzyć przepływ powietrza w kanale wentylacyjnym?

Anemometry do pomiaru przy niskich i średnich prędkościach przepływu powietrza.

Kompaktowe anemometry testo 425 i testo 416 wyposażone są w zintegrowaną, kanałową sondę przepływu. Są idealne do szybkich pomiarów przy niskich i średnich prędkościach przepływu w kanałach wentylacyjnych. Po wprowadzeniu do miernika pola przekroju kanału, wydatek zostanie obliczony automatycznie w urządzeniu.

Czasowe i punktowe wartości średnie dostarczają informacji na temat prędkości przepływu w kanale wentylacyjnym. W celu zapewnienia jeszcze bardziej wygodnej i elastycznej pracy, do pomiarów w kanałach można zastosować SmartSondę testo 405i – odczyt danych na urządzeniach mobilnych typu smartfon , laptop, czy tablet, za pomocą bezpłatnej aplikacji.

 

testo 425 - termoanemometr z sondą przepływu

Testowanie systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych obejmuje kontrolę prędkości przepływu powietrza w kanałach. Jeżeli prędkość przepływu i strumień objętości nie są ustawione prawidłowo, cierpi na tym jakość powietrza w pomieszczeniach. Anemometr termiczny testo 425 mierzy prędkość przepływu powietrza i automatycznie kalkuluje wydatek.

Korzyści:

 • Pomiar temperatury i prędkości przepływu oraz kalkulacja strumienia objętości  
 • Teleskopowa sonda podłączona do miernika – długość maksymalna 820 mm, średnica 7.5 mm 
 • Funkcja uśredniania wielopunktowego oraz czasowego 
 • Funkcja zatrzymania pomiaru (HOLD), wskazanie wartości minimalnej i maksymalnej, funkcja automatycznego wyłączania urządzenia (Auto-off) 

Sprawdź ofertę

 

 

testo 405 i - termoanemometr współpracujący ze smartfonem 

Termoanemometr testo 405i jest profesjonalnym a zarazem kompaktowym przyrządem służącym do pomiaru prędkości przepływu powietrza, przepływu objętościowego i temperatury. SmartSonda kontrolowana jest za pomocą urządzeń mobilnych z zainstalowana aplikacją “testo Smart Probes App”.

Korzyści:

 • Pomiar prędkości przepływu powietrza, przepływu objętościowego i temperatury 
 • Prosta konfiguracja wymiarów i geometrii przekroju kanału dla określenia przepływu objętościowego
 • Teleskop o długości maksymalnej 400mm 
 • Zakres pomiarowy: 0 ... 30 m/s; -20 ... +60 °C 

Sprawdź ofertę

 

 

testo 416 - anemometr wiatraczkowy

Anemometr wiatraczkowy z sondą teleskopową – idealny do wykonywania pomiarów przepływu powietrza w kanałach wentylacyjnych. 

Korzyści:

 • Teleskopowa sonda podłączona do miernika – długość maksymalna 890 mm, średnica głowicy pomiarowej 16 mm 
 • Pomiary przepływu powietrza, wielopunktowe oraz czasowe uśrednianie strumienia objętości 
 • Funkcja zatrzymania pomiaru (HOLD), wskazanie wartości minimalnej i maksymalnej, funkcja automatycznego wyłączania urządzenia (Auto-off) 
 • Protokół kalibracyjny i bateria dostarczane w standardzie 

Sprawdź ofertę