273
278
226
276
Strefa ekspertów HVACR

pompa ciepła - buduje dom

Brakowało mi "niezależnie od warunków".
Ale duża wilgotność w ścianie nie jest chyba problemem dopuki para nie wykropli się. Zakładam oczywiście, że nie mówimy o ścianach jednowarstowych, które same w sobie mają być izolacją termiczną. A może się mylę? Czy 5% czy nawet 10% wilgotności w ścianie to problem?
Innym problemem jest wykraplanie się pary w warstwie izolacji zewnętrznej. Przy temperaturze -20 w styropianie będzie się wykraplać. Można to zobaczyć używając darmowego programu TERMIKA firmy datacomp. Co z tym? Czy ktoś wie może co się dzieje z taką wodą i ile tego jest? -20C to raczej warunki ekstremalne jak na Polske. Przy -10 jest już OK. Czy taka woda odparuje przy wyższej temperaturze na zewnątrz?

Spróbuję na temat wilgoci w ścianach, choć już o tym pisałem kilka razy. Styropian posiada duży opór dyfuzyjny, stąd trudno liczyć na odparowanie wilgoci która się dostała do wewnątrz w wyniku różnicy ciśnień parcjalnych pary wodnej po obu stronach przegrody. Dlatego aby tym kłopotom zapobiec, stosujemy folię paroizolacyjną po tej stronie przegrody z której spodziewamy się napływu pary wodnej.
Wniosek:
Wilgoć w ścianie jest problemem, zwłaszcza w warstwie izolacji o dużym oporze dyfuzyjnym jak styropian, poliuretan czy wiele innych. Po latach eksploatacji źle zabezpieczonej ściany ze styropianu można sobie odłupać kawałek, który będzie nam się kojarzył z kawałkiem cegły a nie puchu. Po prostu woda w nim została i teraz wypełnia granulki.
A wiem to dlatego, że co roku zdarza mi się wymieniać izolacje ze styropianu lub z poliuretanu.
Są materiały, które nie przyjmują wilgoci i pełnią funkcję izolacji termicznej z zachowaniem własności przez co najmniej sto lat ale w budownictwie powszechnym nie są jeszcze stosowane z uwagi na swoją cenę.

Są materiały, które nie przyjmują wilgoci i pełnią funkcję izolacji termicznej z zachowaniem własności przez co najmniej sto lat ale w budownictwie powszechnym nie są jeszcze stosowane z uwagi na swoją cenę
Co to za materiały? Proszę o informację.

Po to wymyślono tynk płytowy i folię by nie istniał problem wilgoci w przegrodzie. Tylko Ci co się tym jeszcze zajmują nie zauważają tego z oczywistych względów!
Proszę obejrzeć nowy katalog Saint-Gobain jak docieplać YTONG, POROTHERM.... (10MB) by uniknąć zawilgocenia i ułtwić programowanie i sterowanie ogrzewaniem
http://www.isover.fr//doc/isover/ficheP/RT2005.pdf

OK, a więc mamy termoizolację od wewnątrz, niech będzie 30 cm wełny. Wiemy już że musi być na na ścianach zewnętrznych na podłodze i na suficie. Nawet mi się to podoba. Nie musi być akumulacyjności energii w ścianach bo możemy zastosować dobre sterowanie. Generalnie system ma bardzo małą bezwładność. Możemy oszczędzać na nieogrzewaniu tam gdzie nas nie ma.
Widzę jednak z tym sporo problmeów. Jeśli mamy poddasze użytkowe to rozumię że izolacja musi być również na podłodze poddasza czyli z tradycyjnego 25 cm stropu robi nam się 25 + 30 + 30 = 85 cm obustronnie izolowanego stropu. Czy tak to ma być wykonane?
Co ze ścianami wewnętrznymi w szczególności tymi nośnymi?Przecież one na styku ścina wewnętrzna - ściana zewnętrzna lub na styku z sufitem będą tworzyć potężny mostek termiczny który będzie "notorycznym odbiornikiem ciepła".
Niestety w podawanych przez Pana TB przykładach nie ma odpowiedzi na moje pytania.
Generlnie mam wrażenie że ocieplanie od wewnątrz jest dobre do konstrukcji drewnianych i szkieletowych a od zewnątrz do murowanych.

Jakoś poza Panem nikt nie ma problemów. Przesłałem Pany zdjęcia i projekty domów i wykonawcy twierdzą, że łatwiej i taniej. Kolejna kwestia to to, że nawet 10 cm suchej wełny od środka w parterowym domu daję więcej niż 30cm za ścianą!!!
Na mojej stronie jest zdjęcie gdzie i w wielopiętrowym budownictwie 30 cm nie jest technicznym problemem.

Jakoś poza Panem nikt nie ma problemów. Przesłałem Pany zdjęcia i projekty domów i wykonawcy twierdzą, że łatwiej i taniej. Kolejna kwestia to to, że nawet 10 cm suchej wełny od środka w parterowym domu daję więcej niż 30cm za ścianą!!!
Na mojej stronie jest zdjęcie gdzie i w wielopiętrowym budownictwie 30 cm nie jest technicznym problemem.
Bo ja jestem prosty człowiek - jak mi ktoś nie pokaże to nie zrozumię. Czy pańska strona to http://www.nie-co.pl/izolowanie.php ? Jeśli tak, pieknie pokazano tam jak ocieplić podłogę i połączenie z fundamentem, jest obrazek o ociepleniu dachu i ściany (trochę kiepski) ale nie ma nic na temat łączń wewnetrznych elementów konstrukcyjnych ze stropem i ścianami zewnętrznymi. Możliwe ze jest to napisane ale ja nie rozumię niemieckiego.
Skoro poświęca Pan tak dużo czasu na udzielanie się na forach to zapewne dodatkowe 3 zdania na ten temat nie będą problmemem a ja już będę wszystko wiedział.

Coś się chyba nie rozumiemy. Przoblemy z łączeniem izolacji występują wyłacznie przy ocieplaniu ściny na zewnątrz, a to szczerze odradzam. W przupadku izolacji od środka stelaż z wełną na stropie, czy sturopian na gruncie "zamykają się"
Pisząc o zdjęciu chodziłomi o www.nie-co.pl

Coś się chyba nie rozumiemy
No właśnie. Tym bardziej powinniśmy jeszcze podyskutować coby się zrozumieć. Jestem dociekliwy bo już niewiele elementów zostało mi do skończenia całej układanki pt "dom parterowy z mieszkalnym poddaszem". A już na żadne zapewnienia "styropian the best"/"wełna the best" nie wierzę na słowo.

W przupadku izolacji od środka stelaż z wełną na stropie, czy sturopian na gruncie "zamykają się"

Zamykają się. Rozumię, że wszstkie wewnętrzne ściany dziąłowe znajdują sie w tym "termosie". Ale jeśi domn ma mieć użytkowe poddasze to musimy mieć strop który zazwyczaj jest dobrym przewodnikiem cieplnym. Musi on być oparty zarówno na ścianach zewnętrznych (dobrych przewodnikach) jak i na wewnętrznych ścianach konstukcyjnych (dobrych przewodnikach). Całe to połącznie "ściana zewnętrzna"-"strop"-"ściana wewnętrzna konstrukcyjna" będzie stanowić "dziurę w termosie".
Kiedyś podesłał Pan przykład dobrze wykonanego domu: http://ekoenergia.polska-droga.pl/content/view/132/81/ ale jest tam jak byk napisane: "(...)parterowego domu (...) nie ma wewnętrznych ścian nośnych(...)Sufit podwieszany".
Mogę sobię wyobrazić sytuację taką, że każdy element nośny na którym umieszczony jest strop będzie zaizolowany z wszystkich stron wełną 30cm ale wtedy z słupa o przekroju 20 x 20 zrobi się słup 80 x 80 a z ścianki o grubości 20 cm robi się ścianka o grupości 80 cm. Czy tak to ma być zrobione?

Są domy szkieletowe z użytkowym poddaszem. W przypadku betonowych stropów też nie widzę przeszkód izolować z góry i z dołu. Między piętrami nie musi być 30 cm wełny. Jak Pan widział w S-G można 10 cm.
30-40 cm dotyczy domów zużywających do 40kWh/m2 rocznie (czym się zajmuje). Natomiast aktualne zalecenia podają 70kWh/m2 . Przy ociepleniach zewnętrznych, niezależnie od grubości, i centralnym ogrzewaniu, nie udało się zejść poniżej 120kWh/m2 rocznie!

Są domy szkieletowe z użytkowym poddaszem.
Tego nie kwestionowałem. Ale przykłady które Pan podawał dotyczyły domów murowanych - brakowało tylko informacji że są to domy parterowe bez użytkowego poddasza.
W przypadku betonowych stropów też nie widzę przeszkód izolować z góry i z dołu. Między piętrami nie musi być 30 cm wełny. Jak Pan widział w S-G można 10 cm.
30-40 cm dotyczy domów zużywających do 40kWh/m2 rocznie (czym się zajmuje). Natomiast aktualne zalecenia podają 70kWh/m2. !
Ale to zaprzecza innym opiniom które mówią że izolacja z dołu, góry i boku musi być taka sama. Jeśli dodamy "dziury w termosie" spowodowane podporami kontrukcyjnymi dla stropu to cała koncepcja nie ma sensu - bo po co izolować ściany i podłogę od ziemi i z boków skoro całe ciepło odprowadzimy przez strop parteru/podłogę poddasza?
Przy ociepleniach zewnętrznych, niezależnie od grubości, i centralnym ogrzewaniu, nie udało się zejść poniżej 120kWh/m2 rocznie!
Zastanawiam się jak to się dzieje, że w sieci można znaleźć przepis na dom 50kWh/m2/rok z ociepleniem na zwewnątrz - czy to poprostu oszustwo?
Wniosek z tego wszytskiego jest taki że przy ociepleniu wewnętrznym stropy i wewnetrzne elmenty konstrukcyjne muszą być zrobione w technologii szkieletowej.


Bez sensu ... jaka dziura, jakie konstrukcje w pokoju, raz jak piszę o stropie między piętrami, to nie o izolacji w dachu , która jest gruba.....
Nie da się zrobić 50kWh/m2 rocznie przy ociepleniu i centralnym ogrzewaniu. Cyrkulacja i ogrzanie gruntu więcej pochłonie.
By nie nudzić, zapraszam na Bartycką, lub tel.


Bez sensu ... jaka dziura, jakie konstrukcje w pokoju
Chyba juz rozumie - każde pomieszczenie musi mieć swój własny "termos". Cały czas sądziłem że jest jeden termos do okoła domu (wewnątrz) a dopiero w nim przestrzeń zadgospodarowana ściankami działowymi.
Może jednak z tym być pewien problem bo np, jeśli na łazienkę planuję 3m x 2,5m to po ociepleniu od wewnątrz wełną 30cm muszę już na nią porzewidzieć 3,6m x 3,1m. I tak samo dla każdego pokoju, przedpokoju, ...

Bez sensu ... jaka dziura, jakie konstrukcje w pokoju
Dla wyjaśnienia dodam jeszcze, że chodzi mi ściany nośne wewnętrzne. Są potrzebne do podparcia betonowego stropu tak aby ten nie miał rozpiętości np: 10m x 15m bez podpory. Musi opierać się zarówno na nośnych ścianach zwnętrznych budynku jak i na nośnych ścianach wewnętrznych. Cały czas mówimy o technologii murowanej.
Tak jak ściana zewnętrzna nośna musi stykać się ze ścianą fundamentową i stropem tak i ściana wewnętrzna nośna musi się stykać z jakimś tam fundamentem od dołu i stropem od góry. Na tych stykach powstanie mostek termiczny lub inaczej "notoryczny odbiornik ciepła" lub inaczej "dziura w termosie".

W katalogu isovera( który radziłem ściągnąć) są zdjęcia jak to się robi. Gotowe elementy 10cm wełny + folia +tynk , lub stelaż wypełniony wełną + folia i tynk. kładzie się to i na wewnętrzne ściany nośne.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.