273
278
276
226
Strefa ekspertów HVACR

Nowe wcielenie

Błagam, proszę nie łączyć mnie z ideą domów pasywnych. Zawsze byłem przeciwnikiem.

do p. T. Brzeczkowski . Żle zrozumiana przez pana moja sugestia. Stwirdzam że nowa technologia m.i. oferowana przez pana zasługuje na wielkie uznanie i faktycznie jest o. k.

co jest ok wentylacja z rekuperatorem czy wełna od środka

Z ciekawościa śledzę zajadłą dyskujsę i chciałem dodac 3 grosze. Izolacja od wewnątrz w grubościach przewijających sie na forum powoduje zmniejszenie powierzchni mieszkania w dość istotnym stopniu.
Po drugie zapobiega "oddychaniu" budynku/ściany.
Po trzecie, każde wbicie gwożdzia w scianę niszczy barierę/ membranę.
Z szacunkiem
Bronek

Witam
Panie T.Brzęczkowski.
W kilku tematach ,w których z zawziętością maniaka powtarzał Pan niczym niepoparte swoje rewelacje próbowałem doprowadzić do konkretnej symulacji wszystkich kosztów zarówno inwestycji jak i eksploatacji.
Zawsze zaprzestawał Pan wpisów w tym momencie.
Zaczynam się zastanawiać czy naprawdę nie zrealizował Pan żadnej tego typu inwestycji,czy też obawia się Pan,że któryś z jednak istniejących klientów przejrzy na oczy i zobaczy jak bardzo został wprowadzony w błąd.
Kończąc pragnę zauważyć,że nie występuję aninimowo,gdyż bez trudu można zidentyfikować awax sp.z o.o.
Pozdrawiam W.Urbański

No i umilkł na TB... A szkoda bo mogło być ciekawie ;)
A może jednak podejmie wyzwanie... Eee chyba nie...

Udawnie niezrozumienie tego co pisze świadczy o złej woli (a na to nie mam wpływy)a nie o brakach w wiedzy. Dlatego na takie nizbyt mądre pytania nie odpowiadam. Opisy wyliczenia itp były tu wielokrotnie. Architekci projektują domy (nawt te izolowane ) nie ja. Ja sprzedaję ogrzewanie i wentylację. Robię to od 16 lat i zapewniam , że w 1990 roku sprzedałem jeden rekuperator a simejących się ze mnie , czy twierdzących , że to się nigdy nie przyjmie były całe masy. Podobnie będzie z izolacjami.
A co do kosztów... pierwszy z brzegu projekt domu :
Autorska Pracownia Architektoniczna APO
dom 200 m2 wyłącznie parter ogrzewanie podłodowe kable jednostronnie zasilane ELEKTRA + termostaty + centralka 8000 zł brutto izolacja 40 cm styropian w podłodze, 40 cm wełny w śianie i dachu 28 000 zł reku Flexit + kanały izolowane anemostaty i skrzynki rozpręzne 11 000 ceny detal brutto.
Czekam na wyliczenie z ciepłą pompą
pozdrawiam

A może zaczniemy od kurnej chaty?
Bardzo zdrowa z wentylacją i ogniskiem na środku?
Moja prababka zyła w takiej i dożyła 97 lat.!

Pamiętam jeszcze czasy awarii w latach 80-tych zeszłego stulecia i argumentem za stosowaniem izolacji od strony zewnętrznej ścian ceramicznych była pojemność cieplna ścian ceramicznych, przez co w czasie awarii c.o. ściany ceramiczne oddawały skumulowane ciepło. Przy izolacji wewnętrznej oszczędzamy ciepło, co jest najlepszym sposobem w ograniczeniu zużycia naturalnych paliw, ale co jest w czasie awarii c.o. lub awarii sieci energetycznej w mroźną zimę.

Dzięki automatyce(której w latach 80 nie było) nie występuje nadprodukcja ciepła, czyli ściana na fundamencie w parterowym domku już nie jest akumulatorem a stałym odbiornikiem, A ponieważ ziemia znacznie szybciej odbiera ciepło niz powietrze nawet bardziej zmrożone, więc ten argument jest za solidną izolacją a nie ociepleniami.

Proszę porównać przekroje z www.isover.se na www.nie-co.pl (zobacz przekroje) i na www.isover.pl Przecież w Skandynawi też bywają mrozy.

Nie wdajac sie w zastana szersza dyskusje pragne tylko zauwazyc (zgadzajac sie z Lechem), iz fakt akumulacji ciepla przez sciane ceramiczna czy kamienna nie wynika z nadprodukcji ciepla przy braku automatyki, ale z wlasciwosci fizycznych materialu = masa, gestosc, cieplo wlasciwe! Tak wiec zarowno kiedys, jak i dzis akumulacja bedzie wystepowac! Oczywiscie mozna przyjac, iz jezeli kiedyz przegrzewalismy mieszkania i temperatura wewnetrzna byla 22 zamiast 20 stopni to ilosc zakumulowanego ciepla mozliwego potem do oddania byla troche wieksza. Ale tylko troche(dt=40 lub 42 - mala roznica)! Tak wiec w przypadku awarii przy izolacji zewnetrznej efekt akumulacji wystepuje i powaznie opoznia wychlodzenie budynku. Co prawie nie wystepuje przy nawet 40cm izolacji od wewnatrz....
Pozdrawiam wszystkich forumowiczow... swoja droga ja tez jestem zwolennikiem bardzo dobrej izolacji. Ale na swojej drodze spotykam mnostwo osob (czytaj starszych "doswiadczonych" kolegow), ktorzy z roznych wzgledow nie biora tego pod uwage.

Panie Sławku, mogę Pana zapewnić, ze energia zakumulowana w wylewce, sprzętach i meblach, przy wyłączeniu ogrzewania, wolniej jest oddawana przy 40 cm izolacji od środka niż znacznie większa jej (energii) ilośc przy ścianach ocieplanych na zewnątrz. Domy ocieplane na zewnątrz zużywają 150-200 kWh/m2 izolowane poniżej 40-tu.
Akumulator który jest wyłącznie odbiornikiem, a taką rolę pełnią ogrzewane ściany na fundamencie, przy stosowaniu precyzyjnej automatyki, jest zbędny, utrudniający sterowanie i może chłonąć wilgoć. Mogę Panu wysłć e-milem nowe katalogi firmy Xella (Ytong i Silka) późno ale już ten problem dostrzegli.
Pozdrawiam Tomasz Brzęczkowski www.nie-co.pl

Panie Sławku, mogę Pana zapewnić, ze energia zakumulowana w wylewce, sprzętach i meblach, przy wyłączeniu ogrzewania, wolniej jest oddawana przy 40 cm izolacji od środka niż znacznie większa jej (energii) ilośc przy ścianach ocieplanych na zewnątrz. Domy ocieplane na zewnątrz zużywają 150-200 kWh/m2 izolowane poniżej 40-tu.
Akumulator który jest wyłącznie odbiornikiem, a taką rolę pełnią ogrzewane ściany na fundamencie, przy stosowaniu precyzyjnej automatyki, jest zbędny, utrudniający sterowanie i może chłonąć wilgoć. Mogę Panu wysłć e-milem nowe katalogi firmy Xella (Ytong i Silka) późno ale już ten problem dostrzegli.
Pozdrawiam Tomasz Brzęczkowski www.nie-co.pl
Liczę i liczę i nijak mi nie wychodzi,że izolowanie wewnątrz (przy tej samej grubości )daje czterokrotnie niższy współczynnik przenikania ciepła niz izolowanie zewnątrz.
Proponowałbym kompromis podwójna cieńka ścianka i 35cm.izolacji w środek.Efekt ten sam ,ą gwożdzik w ścianę wbijemy.

To uchyli Pan sobie drzwi lodówki na 5 mm zobaczy Pan czy zużycie prądu wzrośnie proporcjonalnie do mostka termicznego. Izolacja za ścianą postawioną na fundamencie a izolacja łącząca się z podłogą od środka to nie to samo. No chyba , że ktoś zna wyłącznie "fizykę budowli" tam ciepło w przegrodzie termicznej "idzie" zawsze prostopadle do izolacji termicznej. W każdym bądź razie życzę Miłych Świąt i nie radzę również w chłodnictwie nie łączyć izolacji termicznych ze sobą. Pozdrawiam

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.