273
278
226
276
Strefa ekspertów HVACR

Nowe kierunki

Analizujac wypowiedzi Pana T.B i Pana ?? z tego watku i z innych, patrzac na powtarzajace sie slowa, zwroty, liczby, moge z duzym prawdopodobienstwem stwierdzic, ze to chyba jedna i ta sama osoba. Biorac pod uwage fakt ze Pan ?? zadaje pytanie:
[...] fizyka robi się do góry nogami, że patrzę na projekt a tu najmniej izolacji w podłodze. Czy to nie zasługa OZC???
A za chwile Pan T.B odpowiada:
Oczywiście! Ale wystarczy popatrzeć w kamerę termowizyjną i cud!! do ziemi ucieka 3% ciepła więc nie ma się czym przejmować.
Moj kolega psycholog cos moglby powiedziec na ten temat. Rozumiem, ze zwolennikow Pana teorii nie ma zbyt wielu wiec trzeba sie samemu dowartosciowac i przekonac do wlasnych teorii tworzac wirtualnych uzytkownikow i odpowiadajac sobie na wlasne pytania. Teraz juz rozumiem skad teza o Globalnym Spisku.
Dalsza dyskusja z Panem nie ma sensu. Pan ma swoj swiat, cala reszta swoj. Zycze powodzenia.

Przecież nikt z Panem nie dyskutuje!! Ja tylko Panu tłumaczę dlaczego przez Pana programy mijają się z prawdą, sposoby izolowania nie przstają do jutrzejszych czasów, a dyskutuje Pan ze sobą, dla poprawienia sobie mimo wszystko samopoczucia. Wyjaśni to Panu , Pana psycholog, to zupełnie naturalna reakcja.
Natomiast, że po szwedzku... No cóż ich się udało przekonać. A skkuteczna izolacja i wentylacja i tak się wybroni.

Jako trzecia osobowosc mozna z duzym prawdopodobienstwem dodac nick Wentylek. Pan jest zalosny. Tak sie Pan zapedzil ze swoimi teoriami ze jest to chyba podstawa Pana egzystencji - pisanie samemu do siebie pod roznymi ksywkami i udowadnianie innym na sile ze jest wiecej myslacych tak jak Pan. Moj syn co ma 10 lat tez sie tak bawi w Lucka Skywalkera i Dartha Vadera. Pana przypadek to temet na inne forum - takie z zoltym tlem. Pozdrawiam i zycze powodzenia w dalszej dyskusji ze soba - w tym watku i we wszystkich pozostalych.

Starałem się Panu, w miarę swoich mozliwości wyświetlić, że NAPE która firmuje tego typu liczenie, od czasu gdy odszedł jej założyciel prof. Żmijewski, zmieniła swoje poglądy o 180 stopni, i z agencji, która w załozeniu i filozofi miała promować jak w tytule, stała się instytucją na skroś komercyjną. Obliczenia i wzory dopasowuje się do technologii, i nfirm które dają kasę. Trudne lub nierozwiązywalne aspekty pomija się lub marginalizuje.
Ale cieszę się, że Pan zrozumiał, o czm świadczy komentarz Szanownego Pana, podobnie jak b. premier z braku argumentów zaczyna Pan cytować synka.
Co do kilku postaci to "wentylek" - Andrzej Świderek - firma Rekuwent (chyba się nie pogniewa)
Ja się nie kryję bo to co piszę już tyle lat sprawdziłem w praktyce i mam porównanie. Zapewniam Pana, że nie żyję z pisania, a że coraz więcej krajów i firm dochodzi do podobnych wniosków co do zalet skutecznej izolacji i wentylacji,(oczywiście poza firmami typu Vissemann Buderus .. i ciepłpwnikami) to nie miałem najmniejszej złudzeń.
Pozdrawiam www.nie-co.pl

"Jest różnica miedzy temp. gruntu na danej głębokości pod trawnikiem a pod lawa fundamentowa. I to nawet spora." Czy Znawca słyszał coś o głębokości przemarzania gruntu od rodzaju gruntu i jego wilgotności? Jeżeli doceniane są straty ciepła przez żelbetową płytę balkonu, to, dlaczego niedocenia się strat ciepła przez powierzchnie zewnętrzne przegród pionowych i poziomej budynku, które są w gruncie, a których przedłużeniem są zewnętrzne przegrody budynku ponad gruntem. I jak do tego ma stwierdzenie w podręczniku "Budownictwo ogólne -fizyka budowli wyd. 2005r", że "badania temperatury gruntu prowadzone są przez IMiGW w dość niewielkim zakresie i brak jest uogólnionej wiedzy w tym zakresie, która mogłaby posłużyć do obliczania strat ciepła z budynków do gruntu. Można jednak wykorzystać wieloletnie dane dotyczące średniej rocznej temperatury powietrza zewnętrznego i amplitudy rocznej, ponieważ średnia roczna temperatura gruntu ze względu na promieniowanie słoneczne jest wyższa o ok. 1,5 K od średniej rocznej temperatury powietrza." I tutaj zaleca się przyjąć średnią roczną temperaturę gruntu pod budynkiem równą +8stC. Średnia roczna jest różna od średniej stycznia, czy grudnia lub lutego. Tutaj namawiam do zapoznanie się z przebiegiem dobowy temperatur powietrza i gruntu w okresach słonecznych i przy zachmurzeniu itp.. Średnia temperatura powietrza dla stycznia 2006r wynosiła -8stC, a gruntu na głębokości 10cm wynosiła -1,5 stC a na głębokości 50cm +0,6stC i są to średnie temperatury, które są wyższe od kilkudniowych występujących w styczniu i w lutym 2006r. W tym samym podręczniku dotyczącym przemarzania gruntu jest napisane, że normalizacja skandynawska dotycząca tego tematu została przyjęta niedawno w normalizacji międzynarodowej i stosowana w krajach skandynawskich okazała się skuteczna i pozwala na płytsze posadowienie fundamentu niż sposób tradycyjny czyli poniżej głębokości przemarzania gruntu . Jeżeli grunt do jakiejś głębokości przemarza to skąd te +8stC, chyba że chodzi o temperaturę gruntu pod fundamentem budynku , który jest na pewnej głębokości poniżej przemarzania gruntu, gdzie grunt ma +8stC w wyniku promieniowania ciepła z wnętrza naszej planety. W tym temacie TB ma racje i należy przyjąć to jako pewnik, bo to jest logiczne. U nas jest tak, że kiedyś ktoś zrobił jakieś badania i to później jest powielane bez robienia ponownych badań, gdy są już doskonalsze metody badań, a często jest tak, że podciąga się nasze normy do naszych możliwości gospodarczych i często są po prostu przepisywane i dla niepoznaki wypadają z nich jakieś fragmenty które często stanowiły o istocie danego zagadnienia i to zdarza się najczęściej. Na koniec zaznacze, że zajmuje się inną branżą i nie jest panem TB i nie jestem z nim spokrewniony ani u niego nie pracuje.

W takim razie jaka jest temperatura gruntu budynku jednorodzinnego o wymiarach 10x10m w odleglosci 5m,2.5m i 1m od kazdej sciany fundamentowej tuz pod podlaga? Czy jest to ta sama temperatura co na zewnatrz scany fundamentowej?
Jak opisuje ten problem normalizacja skandynawska? Jaki jest numer tej normy. Rozumiem, ze jest to norma EN wiec ogolnie dostepna w calej UE. Bede bardzo wdzieczny za podanie tytulu i numeru tej normy.
Program OZC jest prostym oprogramowaniem, uwzgledniajacym wymiane ciepla tylko w 1D i wykonujac obliczenia strat ciepla w warunkach ustalonych. Polska jak na razie nie posiada danych pogodowych do celow symulacji dynamicznej pracy budynku lub nie sa one dostepne szerokiemu gronu inzynierow jak to jest np w USA czy w GB. Mam duze watpliwosci ze w/w dane pogodowe uwzgledniaja rowniez zamiane temp. gruntu w czasie ale moze sie myle.
Pozdr.

Czy mial Pan/Pani na mysli norme EN ISO 13370:1998 (Thermal performance of buildings - Heat transfer via the ground - Calculation methods), ktora zawiera doswiadczenia krajow skandynawskich?

Ciepło transportowane jest w ziemi niemal wyłącznie drogą przewodnictwa, przy czym przewodność cieplna zwiększa się wraz z rosnącą zawartością wody. Na głębokościach posadowienia fundamentów można pominąć dopływ ciepła z jądra Ziemi, gdyż jest mniejsze od 0,1W/m2 i tutaj o temperaturę gruntu dba akumulacja promieniowania słonecznego i akumulacja ciepła opadów atmosferycznych. Ta przewodność i akumulacja ciepła gruntu jest dużym plusem przy pompie ciepła z tzw. płaskim kolektorem ziemnym, dla którego ziemia jest źródłem ciepła, ale stanowi duży minus dla ochrony cieplnej budynku, gdzie budynek jest źródłem ciepła dla gruntu. I jak to jest, że w opracowaniach dotyczących pomp ciepła z kolektorami ziemnymi znajdziesz roczne zmiany temperatury gruntu na różnych głębokościach oraz dane do obliczeń, a w podręczniku "Ochrona cieplna i charakterystyka energetyczna budynku" L. Laskowski - Wyd. Politechniki Warszawskiej mamy oprócz tabeli "minimalnych wartości sumy oporów cieplnych podłogi ułożonej na gruncie" cisze. Po wielkościach oporów w tej tabeli i schemacie wymaganej ochrony cieplnej przyściennej strefy podłogi posadowionej na gruncie dotyczącej izolacji pionowej i poziomej widać, że myśl "pisarzy" normy przytoczonej w tym podręczniku poszła w kierunku, że to grunt ogrzewa od spodu budynek. Widać zapomnieli, jak temperatura "solanki" płynie w kolektorze ziemnym a do jakiej temperatury w zimę jest ogrzewane mieszkanie czy domek.

Tutaj mogę podać normę dotyczącą ochrony fundamentów od działania mrozu PN-EN ISO 13793 Thermal performance of Buildings and Building Components opracowaną w ramach CEN/TC 89. Polecałbym Znawcy aby u siebie w domu przeprowadził w zimę pomiar stężenia CO2 i rzeczywistą wydajność systemu wentylacyjnego przez powierzchnie netto przepływu powietrza w zaworach czy kratkach nawiewnych i wywiewnych. Przy wentylacji jest tak, że błąd popełniony w projekcie lub wykonaniu instalacji grzewczej czy w izolacji termicznej budynku ma negatywny skutek na działanie wentylacji, bo przy utrzymujących się dłużej minusowych temperturach i po przekroczeniu pewnej temperatury krytycznej, straty ciepła z budynku (mieszkania)są zbyt duże aby pokryć straty ciepła na normatywną wymianę powietrza i rzeczywista wymiana powietrza w mieszkaniach czy budynkach jednorodzinnych jest ograniczana przez użytkowników. Do poczytania polecam art. "Wilgoć na wewnętrznych powierzchniach przegród zewnętrznych a mikroklimat mieszkań" w "Materiały Budowlane" 7/06r. w którym tematem wydania jest wentylacja w budynkach

Robiłem bardzo dokładne pomiary CO2 / m3 powietrza i wilgotności względzej . Najleprzy mikroklimat to CO2 300-500 ppm i wilgotność 38-45% (22 st.C) utrzymywała się przy 12 m3/h na osobę.
Co do wilgotności przegród, to zawsze izoluję od środka, stelaż, wełna, folia i tynk, by odciąć wszelkie możliwości wchłaniania wilgoci. Mierzyłem wilgotność ytonga porothermu cegły i innych w ścianach jednowarstwowych i ocieplanych z zewnątrz i zimę zawsze przkraczała 5% a były przypadki i 12%
Do pomiaru używałem mirnika CO2 Telaire 7001(USA) Do wydatku powietrza KIMO Wilgotnośc przegród mierzyłem metodą inwazyjną karbidowym mirnikiem niemieckiej firmy GANN.
Jestem więc pewien, że znakomita większośc piszących o tych tematach opiera się na materiałach innych, lub na własnej intuicji.

Co do wilgotności przegród, to zawsze izoluję od środka, stelaż, wełna, folia i tynk, by odciąć wszelkie możliwości wchłaniania wilgoci.
To niech mi pan powie jak na takiej scianie zawiesic obrazek, polke, zegar.......? Ponad 30cm sruby zeby dobic sie do sciany?

Dużo łatwiej niż w cegle, Szfki kuchenne wiszą, grzejniki nawet kryształowe wiszą. Tam gdzie ktoś się obawia to może dać włuknogips fermacella zamiast g/k. Naprawdę trudniej dać mokry tynk na folii.

z tego wniosek, że fundamenty muszę odsunąć o 30 cm, aby otrzymac taką smą powierzchnie użytkową

Taki drobny szczegol o ktorym "fachowiec" T.Brzeczkowski nie wspomina.

Kiedyś to byłem mocno osamotniony, zarówno w rekuperatorach jak i izolacji. Teraz rekuperatory się przyjeły a z izolacją jeszcze próbuje się walczyć. Bezskutecznie są już normy, a to ze nie wprowadzono ich od stycznia br. uderzy w tych co budują, bo koszty nośników, i ograniczenia emisji CO2 będą bezlitosne.
Stefan możesz się zapoznać z dyrektywami na
www.isover.se/sw19203.asp dach 0.08 W/m2xC ściana i podłodga 0.1W/m2xC
www.isover.se/sw5722.asp dach
www.isover.se/sw6406.asp ściana
www.isover.se/sw5669.asp pdłoga

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.