273
278
226
276
Strefa ekspertów HVACR

Nowe kierunki

Znawco czy wiesz, do 1998 lub 99 roku robiąc wentylację wyciągowo nadmuchową z odzyskiem ciepła nie wolno było zrezygnować z wentylacji grawitacyjnej. I wielu dr prof nie szło przekonać, że jest to bez sensu.

A do niedawna nie wolno bylo puscic rury z gazem od skrzynki do kotla pod tynkiem tylko nad. Teraz juz mozna. Wszyscy gazownicy gadali kiedyc Tak nie wolno!!! To niebezpieczne!!! Co sie zmienilo w ciagu tych kilku lat? Gaz przestal byc bardziej wybuchowy? Niektorzy profesorkowie siedza w swoim zascianku od lat 60tych czy 70tych i gowno tam wiedza o praktyce i zyciu codziennym. Ale jest wielu mlodych, ktorzy praktykuja oprocz wykladania i o takich tutaj mowa a nie o niereformowalnych profesorkach. Wiedze takich ludzi sie ceni i wykozystuje. A gdyby liczenie zapotrzebowania na cieplo bylo obarczone takim bledem jak tu mowa to zaprzestanoby pisania tych programow i wydano jakies narodowe dementi w tej sprawie. Ja tam nie wierze zeby 95% projektantow w tym kraju, kotrzy korzystaja z tych programow i metodologii bylo w bledzie a ich projekty a potem tysiace domow i budynkow zle zaprojektowane.

Kaziu a jaki to tynk, bo tynk tynkowi nie równy.

Cieszczie się panowi póki prąd macie, bo szykują się wyłączenia z przyczyn niedostosowania sieci do przeciążeń. Kalifornia się kłania

Ja mam wiatrownię. i świetną izolację 0.09 W/m2xC śiana i podłoga i 0.08 W/m2xC w dachu. Wsparte wszystko rekuperatorem z GWC To jakoś się mniej martwię .

Ja mam wiatrownię. i świetną izolację 0.09 W/m2xC śiana i podłoga i 0.08 W/m2xC w dachu.
A skad pan to wie? Przeciez ozc nie dziala.

Przecież w OZC są jeszcze centralne systemy ogrzwawnia, których się nie stosuje w domach izolowanych. Przecież ścianę podłogę i dach traktuje się odzielnie. Przecież nie ma zmiAny oporu cieplnego w zależności od zawilgocenia (4% WILGOCI TO 50% IZOLACYJNOŚCI). Przecież w termosie (a izolacja to wyłącznie termos) nie ma pojęcia średnia izolacja termiczna!
Oczywiście, że nie działa, lub dokładniej źle działa, gdyby działał mieli byśmy izolowane domy, a tak wkłada się izolację nie izolując, OZC CHRONI RYNEK INSTALACYJNY A NIE KIESZEŃ KLIENTA I ŚRODOWISKO!

Przecież ścianę podłogę i dach traktuje się odzielnie.
I prawidlowo bo kazda z tych przegrod ma inny wsp. przejmowania ciepla (Ri i Ra).
Przecież nie ma zmiAny oporu cieplnego w zależności od zawilgocenia (4% WILGOCI TO 50% IZOLACYJNOŚCI)
Nieprawda. Jest. I wprogramie jest mozliwosc takze i takich obliczen.
OZC CHRONI RYNEK INSTALACYJNY A NIE KIESZEŃ KLIENTA I ŚRODOWISKO!
Jak juz wspominalem. Globalny spisek.
Dlaczego mniej Pan dał styropianu w podłodze niż wełny w dachu, choć strumień ciepła do ziemi jest znacznie większy mimo mniejszej różnicy temperatur
Nieprawda. Podloga sklada sie kilku warstw ktore tez maja swoj opor cieplny to raz. Dwa roznica temp. pomiedzy pomieszczniem (20) a gruntem (8) jest mniejsza niz miedzy niogrzewanym poddaszem (-13). Pan wezmi pierwsza lepsza ksiazke z wymiany ciepla i sobie policzy. Wartosci lambda dla kazdej z warstw prosze wziasc z normy ISO, ktora juz podalem i dla warunkow wilgotnych.
Jak narazie nie przedstawial Pan zadnego argumentu popartego liczbami, badaniami czy opiniami. Jak rowniez nie wyjasnil Pan skad Pan wie ze Pana przegrody maja takie wsp. U jak Pan mowi. Z tej szweckiej strony? A Szwedzi to niby jak to obliczyli? Jakas inna fizyke tam maja? I tak mozemy sobie gdybac w nieskonczonosc. Pan jak narazie przedstawia swoja filozofie a ja fakty i konkretne liczby.

Pan wymienia wady jako zalety. To po pierwsze. Po drugie.Masa ziemi znacznie szybciej odbiera ciepło z domu niż powietrze za ścianą czy dachem mimo mniejszej róznicy temperatur. Nie decyduje tylko delta T.
Znacznie szybciej rozebrany (izolacja jednakowa skóra + tłuszczyk)oddam ciepło w wodzie +3 niż w powietrzu -20.
Naprawdę w domach izolowanych nie stosuje się centralnych systemów rozprowadzania ciepła, więc instytucje czy ludzie którzy jeszcze takie systemy doradzaja są naturalnymi przeciwnikami izolowania. I te programy mają to ugruntować.
Wilk był syty (ciepłownicy)i owca cała (izolacje)ale juchasa (klient) wieś już nie ujżała. Czyli jak włożyć izolacje by nie izolować?

Srednia temperatura gruntu na głębokości -10cm w styczniu 2006r. w woj. Mazowieckim to 1,5stC.

A ja gdybym musiał zimą przenocować w małym domeczku (namiocie 3-4m3) dla którego sam jestem systemem ogrzewania(30W/m3), to bym sobie włożył najwięcej styropianu pod dupę.
Zastanawiam się w którym miejscu powiększając moją marną chałupkę o metr i jeszcze o mert i jeszcze o metr i.... fizyka robi się do góry nogami, że patrzę na projekt a tu najmniej izolacji w podłodze. Czy to nie "zasługa" OZC???

Oczywiście! Ale wystarczy popatrzeć w kamerę termowizyjną i cud!! do ziemi ucieka 3% ciepła więc nie ma się czym przejmować.

Jest roznica miedzy temp. gruntu na danej glebokosci pod trawnikien a pod lawa fundamentowa. I to nawet spora. Poza tym podloga to nie tylko piasek i styropian a na tym parkiet. Liczby nie klamia bo sa bezstronne. Wasze toeryjki sa guzik warte jak nie sa poparte dowodami. Gdzie sa te dowody? Na stronie po szwedzku? Ja tez moge znalesc 50 stron w kazdym z jezykow swiata obalajacych te teorie. Czym firma szwedzka ze swoimi obrazkami rozni sie od ytonga z jego schemacikiem? Skad pewnosc ze ytong klamie a szwedzi nie? Jaka wiarygodna metoda mozna to sprawdzic? Bo chyba styropianu pod tylkiem w namiocie nie mozna uznac za wiarygodne zrodlo. Ktora firma mowi prawde a ktora naciaga fakty zeby miec wyjasnienie dla sprzedazy swoich produktow? Dodam, ze ja nie reklamuje niczego ani nikogo a Pan T.B. nie omieszkal podac linka do swojej strony i to juz na wstepie dyskusji. Panowie twierdzicie ze ksiazki klamia, iles tam lat badan setek roznych ludzi sa nic nie warte i sa bledne i to nawet nie tylko w Polsce ale w ogole na Swiecie. Ale podeprzec to jakas wyliczanka, jakims artykulem, opinia jakiegos autorytetu to juz gorzej. Skoro jest tak jak mowicie to zadzwoncie do TVN24 i powiedzcie ze Swiat sie myli i odkryliscie perpetum mobile przewracajac fizyke na glowe.
Panowie niestety nie jestescie w stanie odpowiedziec na zadne z powyzszych pytan. Albo wam sie nie chce, albo po prostu nie ma argumentow.

Ludzie ! Jak wam się chce na taki upał z TB dyskutować? On jest niereformowalny! I jest wyznawcą własnej "fizyki" Wpiszcie w wyszukiwarce TB, Wentylek, ???, ....(więcej nicków tego pana nie pamiętam) Rozrywka na weekend gwarantowana.

Jestem na chorobowym i z nudow czytam co ciekawsze watki. Niestety wychodzi na to ze trzeba sie zgodzic z przedmowca choc ja bym wolal szczera i fachowa dyskusje niz obowiadanie bajek.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.