281
278
226
280
Strefa ekspertów HVACR

Nietypowa koncepcja

A ja wiem, że czerpnie terenowe tak czy siak będą "nosicielami" zarazków i grzybów i pleśni, bo wentylacji czerpni nie pomoże: wydajnośc jest za mała w takich systemach a czasowo nie pracuje, wilgotnośc będzie wysoka i pamiętajcie, że zacienie+wilgotnośc+wentylacja=zagrzybienie i zarobaczenie! Nawet filtr nie pomoże! Schłodzenie 3 stopnie celsjusza to nic, a koszt wykonania i corocznego odrobaczania wyższy niź montaż Multisplita w syplialni i salonia za 2500-pln... Nawiewniki okienne Aereco zamontowac w oknie i wystarczy! Panowie wykonawcy "Złota Rączka" (Pewnie "Renia grabowska"? to wasza dziewczyna) przestańcie ludziom wciskać ciemnotę!!!

Zgadza się, dlatego w szpitalach nie projektujemy czerpni terenowych, bo doświadczenia lat minionych były makabryczne. SZCZEGÓŁÓW NIE opiszę, bo za wiedzę i doświadczenie dużo zapłaciłem czasem i szkoleniami a mogłem trzebać projekciki na kolanie, jak wiekszość nibyfachowców=handlowców=nibyprojekatnówwykonawców
Za niedoróbki i głupote Inwestor płaci dwa razy, a wyżej wymieni tracą dwa razy (raz przy odbiorze i rozliczeniu kaucji a potem kiedy nie dostana nastepnego zlecenia, bo oszukali inwestora i projektanta)

Nasza S.Z. posiada jakies wytyczne bo chyba "cinko" z tym u nas.

1.Pytanie doProjektanta szpitali...
jeżeli w szpitalu centrale wentylacyjne są zlokalizowane w piwnicy to czy przypadkiem kanał doprowadzający nie leci przypadkiem kawałek pod ziemia i nie jest zakończony czerpnią ???? nie wszystkie centrale zawsze musza byc na dachu.
2.cyt Asia Pelasia
"A ja wiem, że czerpnie terenowe tak czy siak będą "nosicielami" zarazków i grzybów i pleśni, bo wentylacji czerpni nie pomoże: wydajnośc jest za mała w takich systemach a czasowo nie pracuje, wilgotnośc będzie wysoka i pamiętajcie, że zacienie+wilgotnośc+wentylacja=zagrzybienie i zarobaczenie! Nawet filtr nie pomoże! Schłodzenie 3 stopnie celsjusza to nic, a koszt wykonania i corocznego odrobaczania wyższy niź montaż Multisplita w syplialni i salonia za 2500-pln... Nawiewniki okienne Aereco zamontowac w oknie i wystarczy! Panowie wykonawcy "Złota Rączka" (Pewnie "Renia grabowska"? to wasza dziewczyna) przestańcie ludziom wciskać ciemnotę!!! "
czym różnie się w takim razie przeponowy wymiennik gruntowy od klimatyzatora kanałowego . Widziałąs dziewczynko kiedyś nasłonecznioną kanałówkę???? co ty za pierdoły opowiadasz myślisz ze na spicie nie ma pleśni???? jak rozbierzesz tyle klim co ja to bedziesz wiedziała co jak wygląda wanienka pod parownikiem po dwoch latach eksploatacji i nawet czyszczennia fitrów. twierdzenie że wymiennik w ziemi będzie nosicielem zarazków to twoje samobójstwo intelektualne. przeczytanie dwu kilku artykułów w gazetce budowlanej dla was jest mantrą. te twierdzenia o grzybach i plesni bawia mnie do łez, czy jesli zakopie pod ziamią chłodnice hcb to bede miał robaki w freonie??? .Znając życie obrazisz mnie że porównuje zamkniety obieg chłodniczy do otwartego obiegu powietrza, ale zwróce uwage na te wasze zarazki bakterie i wilgotność, czy ktoś z was poasiada klime w aucie??? czy wyjmowaliście kiedykolwiek parownik lub nagrzewnice widzieliście na czym to stoi??? gnój to najleprze okreslenie. wypowiadacie się mając szczatkowa, teoretyczną wiedze, pytam zatem skąd się wziąć dodatkowy strumien powietrza zawnętrznego do zasilania kasety czy kanałówki??? z kosmosu??? czy z otoczenia??? . jezeli z otoczenia to czy moge je trochę ochłodzić w wymienniku??? pewnie że mogę jeżeli będzie to wyminnik o dużej szczelnośći to działa to TAK SAMO jak chłodnica freonowa!!! Mam kilkadziesiąt istalacji z poborem zewnętrznego powietrza i w żadnym z nich nie widziałem pleśni ani grzybów w tych gdzie nie fitrów jest kurz który zapieprza parownik ale wynika to z oszczedności inwestorów na materiałach. w pozastałych przypadkach w kanałach jest czysto!!! temp gruntu to ok + 8stopni na wyjsciu z wyminnika może bedzie 12 stopni jak dobrze pójdzie w naszym klimacie woda nie wykropli się i nie bedzie się lała strumieniami, żeby tak było musze mieć zerowe odparowanie na parowniku freonowym. bakterie są wszedzie i zawsze były i będą , chcecie zlikwidowac środowisko bakterii - zlikwidujecie środowisko ludzi!

Bardzo dobry pomysł o ile ta woda gruntowa nigdy do studni nie podejdzie. Może dla pewności zleć badanie głębokości wody gruntowej. Studnię wybetonować, a od niej do budynku poprowadzić wybetonowany kanał. Na studni postawić czerpnię terenową. Przed wentylatorem dać dwa filtry: wstępny i dokładny. Wejdź na stronę wymiennikigruntowe.pl czy jakoś tak. Tam są pokazane sposoby rozwiązania podobnych systemów wentylacji.

Po cholere betonować studnie???? Co to za pomysł???? po co się narobić i ponosić zbędne koszty??? .Wrzucasz do studni wężownice z rur PE które są szczelne i zasypujessz studnie jak jest niepotrzebna i wyschła!!! a jeśli woda będzie podchodzić to daj PAnie! będzie lepsza wymiana ciepła!!! Chyba każde dziecko wie że wymiennik gruntowy na gruncie podmokłym ma większą sprawnośc od tego w piachu sachary. Jak nie bedzie wody gruntowej to wyziabi sie szybko zimą i nagrzeje latem. Kiedyś studnie kopało się tam gdzie leci żyła wodna nie wiem jak teraz :-) , ale wiem jedno jak bedzie ciek wodnyto wymiennik bedzie dobrze działał.

Jaki pęk rur? Przecież ten człowiek chce czerpać powietrze z zewnątrz poprzez czerpnię terenową, ciągnąć je poprzez studnię i kanał podziemny do budynku. To jak ma tego nie wybetonować?!!! Nikt tu nie mówi o wymienniku gruntowym...

franek, przestań robić zakupy w sklepach z dopalaczami, bo gadasz NIE NA TEMAT, same bzdury, jesteś śmietnikowym handlowcem wciskającym ludziom wymienniki gruntowe. Po co to g...o z rurami wkopywać w zimię, jak za 2500-pln jest split z montażem?

Jeżeli autor postu powiedziałby że chce split to pisałbym o splitach, natomiast wykazałaś się nieco większą wyobraźnią i postanowił zaadaptować jakoś istniejącą studnie, dlatego ja doradzam mu konkretnie co może zrobić z tą studnią. NIe zapominajmy jeszcze o kosztach zakup rury PE z montażem i zasypanie tego wymiennika to ok -500 600 - zł. do tego wentylator za 300 i trochę kanałów. Koszty eksploatacyjne latem to tylko koszt pracującego silniczka ok 0,2 kW w wentylatorze, a ziemia daje chłód gratis. Klimatyzator 2500 zł a koszt eksploatacyjny to silniki a łącznej mocy 1,8 kw. Czyli ma ok 6 razy większy pobór prądu. Po za tym zimą powietrze ze studni może dać na reku i mieć wentylację o połowe tańszą. Nie będe już robił wyliczeń ale ta koncepcja wykorzystania studni nie jest najgorsza tylko trzeba troszkę wyobraźni.

Ostatnio robiłem pomiary temperatury przy działającej wentylacji :
T.zewn. +19,0
t. za wymiennikiem gruntowym +18,7
wymiennik posiada podobno 120 m rur o fi 250, rury z tworzywa sztucznego
t. po przejsciu powietrza przez wymiennik obrotowy 18,1
t. wywiewu z pomieszczenia 16,4
centrala o wydajności 2500m/h
Wnioski wyciągnijcie sobie sami

Wniosek jest jeden, nieudany projekt, w którym zamiast rury pe (80 lub 100) specjalnie wykonanej dla gwc w naszym kraju stosuje się rury kanalizacyjne pvc-u stosowane w kanalizacji. Absurd. Jest kilkadziesiąt firm oferujących takie rury, niestety nie są one związane z budownictwem , dlatego poziom duskusji tutaj jest żałosny. Co do aprobaty techn. czy innych wymogów sanitarnych, czy klient dostanie świadectwo dopuszczenia rury kanalizacyjnej do zastosowania w wentylacji???

Nie jestem zwolennikiem GWC (unikam jak mogę), chciałem więc prosić Szanownego Pana o wyniki badań,że się nie nadają. Bardzo mi na tym zależy, bo dotychczasowe badania tego nie wykazały. Może też wie Pan jaki wpływ mają bakterie na rury, skoro znalazły się firmy (np. rehau), które rury zabezpieczają przed nimi?

Nie jest Pan zwolennikiem GWC ale wentylacje w domu zimą to pan chce wszystkim montować. Co jest bardziej opłacalne eknomicznie raz zainstalowany wymiennik czy zużywanie setek kWh na ogrzanie pow. wentylacyjnego zimą od -30 do + 24oC ??? Co do bakterii to czy przeszkodą jest montaż wymiennika przeponowego w układzie pośrednim, wtedy spada może sprawność ale zimą i tak nie będzie wentylacja zasysała -30 tylko ok 0 czy + 2oC. Czy ktoś z was robił oczyszczalnie ścieków przecież wentylacja i ogrzewanie obiektu to nic innego jak pompa ciepła na ściekach! Więcej bakterii jest pod muszlą klozetową i jakoś nikt z Was nie wchodzi do ubikacji w kombinezonie OP1. Pogadajcie z kimś z biotechnologii żywności tak po kilku głębszych to powie wam co jest na pozostawionej na noc karkówce w lodówce na drugi dzień albo wędlinie która leży trzeci dzień w chłodni. Dopiero przejżycie na oczy. Tu trzeba facetowi doradzić co można wyciągnąć ze studni którą ma na działce. Jeżeli nawet wykonałby sobie układ pośredni to może wrzucić w tą studnie rury flex z kwasówki, takie do spalin w kominkach. Wtedy wymiana ciepła bedzie zachodziła jak w żadnym GWC. Wentylatorek do tego i jazda w plener.

GWC - zimą? Przy odzysku ciepła minimalne jest jego znaczenie. Cieplejsze powietrze wejdzie... cieplejsze wyjdzie! I jeszcze przy takich mrozach wyrzutnia zamarznie. To nieporozumienie Panie Franku .A zwiększony pobór prądu (pokonanie oporów GWC ) powoduje, że bilans stosowania GWC zimą przy 90% odzysku ciepła jest ujemny!!!
To sprawdzone!

jak wyrzytnia zamarznie??? ja mam całe setki wyrzutni i czerpni i nic mi nie zamarza. Ma pan coś Zle sprawdzone...

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.