273
274
226
276
Strefa ekspertów HVACR

Nawiew Wentylacyjny

Najczęściej mówią, że są najlepsi i montują najlepsze urządzenia, a jak przychodzi co do czego to montują szajs najtańszy, a kroją jak za luksusowy towar. Część montuje "odkurzacze wentylacyjne", czyli centrala + kanały d-60:) Dziwię się, że w Warszawie nie znalazłeś osoby, która może Ci pomóc. Większość fachowców z tego forum jest właśnie ze Stolicy.

Archie, sam zauwazyles, nawet w tej dyskusji ile bylo osob, tyle bylo zdan, a poza tym...osoby nawet zdazyly sie poklucic ze soba...wiec nie jest to takie proste, znalezc kogos, kto rozwiaze problem.

Niestety masz rację. Sam w tym uczestniczyłem. Niestety tak już jest z nami. Uważamy, że wszystko wiemy najlepiej, a nie zawsze tak jest. Na odległość trudno jest pomóc, ale się staramy. Niestety część wykorzystuje forum do wciskania swoich marnej jakości produktów, wykorzystując niewiedzę Klientów. Dlatego nie piszę i nie oferuję produktów z którymi w jakimś sensie jestem związany. Na forum staram się tylko pomóc. Uważam, że jest to lepsze niż pisanie, że na pomocy można przy okazji zarobić. Co taka pomoc jest warta?

Rzeczywiście zapomniałem o nawiewnikach. Dla mnie jest oczywistym, że żeby coś wyciągnać to należy najpierw włożyć, zarówno w życiu jak i wentylacji. Co do ich wielkości czy typu to się nie bedę wypowiadał. Uważam, że należy to sprawdzić "organoleptycznie" - tzm zamontować we wszystkich oknach tego samego typu a w dodatku regulowane mechanicznie przez właściciela mieszkania i metodą prób i błędów dostosować w pomieszczeniach odpowiedniprzepływ powietrza. Wszelkie nawiewniki "quasi automatyczne", czy higroskopijne nie zaspokoją potrzeb lokatora

Dokładnie Korol. Oczywiście z pracą automatycznych nawiewników jest różnie, zwłaszcza higrosterowanych. Uważam, że pomiar wilgotności w pokoju nie jest najlepszym rozwiązaniem:) Tak delikatnie mówiąc:) Nie wątpię, że wiesz iż w fizyce nie ma nic za darmo. Tyle ile dasz tyle możesz zabrać:) Problem w tym, że nie wszyscy uważają, że to naturalne. Daleko nie szukając przykład Alexa. Wcale nie są przypadki odosobnione, gdzie w budynkach są tylko kanały wyciągowe, a pomieszczenie to szczelna puszka:)

Z doświadczenia wiem, że ostatnio (przynajmniej w Warszawie) wszystkie okna montowane w nowych budynkach posiadają rozszczelnienie, od najprostrzej metody - nacinanie uszczelki po nawiewniki.
Wydaje się, że developerzy nareszcie zaczynają doceniać prawidłową wentylację. Nie wykluczam oczywiście sytuacji Alexa D.

Nacinanie uszczelek dla wentylacji jest super:))) Znajomy to zrobił należy do "zadowolonych" użytkowników okien z "mechanicznym rozszczelnieniem":))) Szkoda tylko, że problemem jest odwrócenie tej sytuacji, czyli powrotu do pełnego uszczelnienia okien:)

Poproszę o szczelne okna, żeby nie wiało z wyciętą uszczelką, żeby wiało. DOBRE?

...okna z rozszczelnieniem...? Wentylacja musi działać w sposób ciągły, a okna z rozszczelnieniem mają tę wadę, że można ich nie roszczelniać! Ma to ogromne znaczenie, gdy w mieszkaniu mamy indywidualne, sterowalne ogrzewanie. Przy systemach ogrzewania "ryczałtowych" taka wentylacja się sprawdzała. Im więcej będzie indywidualnych rozliczeń za ogrzewanie, oraz im droższa będzie energia tym rzadziej mieszkania będą miały "roszczelnianą", działającą wentylację.
Co do przewietrzania....
W pokoju 20m2/2.7m "idealnie" wywietrzonym (350 ppm CO2)dwie osoby śpiąc osiągają graniczny dla zdrowego wypoczynku poziom CO2 (1000 ppm) po 25 minutach!!!

O rany! Drugi raz się zgadzam z Panem Brzęczkowskim. Przynajmniej z pierwszą częścią wypowiedzi! Jestem tym przerażony:)
P.S. Korolu fajny z Ciebie gość i do tego projektant, tak się domyślam, ale nie mów Klientom, aby wycinali uszczelki w oknach!:) Po co kupować okna szczelne i wycinać uszczelkę? Lepiej od sąsiada, który wymienia okna zabrać stare i będą z naturalnym rozszczelnieniem:)

nie "wycinać" a "nacinać".Wycina to się wyrostek robaczkowy, a nacina się sznyty. Opisuję najprostrze sposoby z praktyki.

A dlaczego nie chcesz "przejść" z wentylacji grawitacyjnej (która jak widać nie działa)na wentylację mechaniczną?Dajesz dwa wentylatorki wyciągowe: jeden w kuchni a drugi w łazience. W oknach zamontować nawietrzaki okienne (oczywiście w tych oknach w których teraz nie masz nawietrzaków) np.: AMO, AMI lub AMU firmy AERECO (można na forum podawać nazwy producentów?) Taki nawietrzak ma wydajność średnio 30 m3/h, czyli w sypialni wypadałoby zainstalować dwa takie nawietrzaki (zakładam ze nie sypiasz sam :))i zainstalować je w górnej częsci okna!W pozostałych pomieszczeniach z oknami również dać nawietrzaki. Wyciąg relizowany przez wentylator w łazience i wentylator w kuchni. Koszt jednego wentylatorka od 50 do 1000 PLN.Skoro to nowy budynek więc "komin" wentylacyjny jest tylko do twojej dyspozycji wiec nie ma możliwości ze będziesz komuś tłoczył powietrze ze swojej łazienki/kuchni. I daj sobie spokój z wentylacją grawitacyjną!!, no chyba ze mieszkasz w piwnicy 10-piętrowego bloku.Po twoim opisie składu powietrza zakładam że jesteś "projektantem" zapachów perfum więc koszt modernizacji wentylacji chyba cie nie zrujnuje?
nie słuchaj bajek Agnieszki o porannej bryzie(zefirku) która cie będzie budziła każdego dnia.W Warszawie, przy otwartym oknie to cie obudzą co najwyżej klaksony samochodów na ulicach.
Pamiętaj: dwa wentylatorki i kilka nawietrzaków okiennych a będziesz miał wentylację nawiewno-wywiewną jak ta lala.

Wycinać uszczelkę również można, nie tylko Korolu wyrostek:) Na marginesie to czy nacinasz, czy wycinasz i tak niszczysz uszczelkę.
Piotrze część osób podaje firmy, część reklamuje, a inni w ogóle nie wymieniają firm z którymi są "związani". Rzecz gustu. Co do Twojej wypowiedzi na temat zefirka Agnieszki i grawitacji to się oczywiście zgadzam. Co do nawiewników przez Ciebie wymienionych to już nie do końca. Wartości wydajności, które podajesz są przy maksymalnie otwartych nawiewnikach. Poza tym, jak zachowa się nawiewnik, gdy jego poliamidowa tasiemka go zamknie, a wentylatory będą pracować? Wyciąg mechaniczny w pomieszczeniach "brudnych" jak najbardziej, najlepiej z wentylatorami, które pracują 24h/doba. Na rynku jest parę firm, które takowe oferują. Nawiewniki oczywiście takie, które nie zamykają się, gdy to nie jest potrzebne:)

Czy mozna tu takoj umiescic zdjecie? Chcialem zrobic zdjecie nawiewnikow, ktore mam i umiescic na forum.
W sypialni mam na oknie nawiewniki, ale nie na gorze, tylko na dole i jest to jeden nawiewnik.
Dziwi mnie to, dlaczego na dole, a nie na gorze?

Witaj Alex
Niestety nie można tu umieszczać zdjęć. Jak masz na dole nawiewnik??? U nas chyba nie bardzo można montować pod oknem. Zawsze możesz stworzyć sobie katalog na stronie, które pozwalają umieszczać fotki i podać linka:)

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.