273
274
276
226
Strefa ekspertów HVACR

Nawiew Wentylacyjny

Nikt nie broni Panu zarabiać. Nie zmienia to jednak faktu, że gdy kupi Pan uszkodzoną pralkę to nie naprawia Pan jej na własny koszt, a tak jest najprawdopodobniej w przypadku Alexa.

"Mam słabą wentylację w mieszkaniu, pomieszczenie zbyt szczelne. Sugerowano mi zrobić dodatkowe nawiewy wentylacyjne w sypialni (ktora nie ma zadnej wentylacji) oraz w duzym pokoju. Czy to ma sens? "
Tu nie było nic o kosztach i kto ma je ponieść, a o rozwiązaniu problemu. Dalej nie widzę innej możliwości jak mechanicznie doprowadzić powietrze do sypialni.

Archie pomóż sobie, bo tak poważnie to nie masz pojęcia jak wygląda naturalna wymiana powietrza w mieszkaniu z zyskami ciepła i z otwartymi oknami przy bezwietrznej pogodzie w lato, co zdarza się bardzo rzadko, bo przez 99% okresu letniego łącznie z okresami przejściowymi mamy słabiej lub mocniej wiejący wiatr, co czyni, że wymiana powietrza w mieszkaniach z uchylonymi oknami jest kilkukrotnie większa niż zaleca to Polska Norma dotycząca wentylacji i parametry powietrza w mieszkaniu nie odbiegają od parametrów powietrza zewnętrznego, a stężenie CO2 przy bezwietrznej pogodzie nie przekracza 1000 ppm.
Pan TB już wam nie powie, że we Francji na okres lata i ciepłych okresów przejściowych użytkownicy domków z systemem rekuperacyjnym wyłączają ten system mechanicznej wentylacji i korzystają z wentylacji przez uchylone lub rozwarte okna. Może pan TB powie, jakie są prędkości nawiewu i wywiewu powietrza przez te jego rurki fi 60 mm i anemostaty nawiewne i wywiewne i jak się czyści ten system po kilku latach pracy.
Alex, tak jak napisałam zażądaj na piśmie, aby na ksero odbili ci plan Twojego mieszkania wraz z opinią odbioru przewodów wentylacyjnych z szczegółowym rzutem przewodów wentylacyjnych Twojego pionu lokalowego i nie trać czasu na gości, którzy bez zapoznania się z tą opinią z rysunkiem i z planami mieszkania marudzą coś o nawiewnikach lub o zakładaniu nasad kominowych.
Archie, co do nasad to istnieje jeszcze trzeci rodzaj nasad kominowych tzw. nasady samonastawne np. typu "Strażak", które gdy nie wieje wiatr nie powodują zwiększenia oporów wypływu powietrza z przewodu kominowego, a podczas deszczu chronią wnętrze przewodu kominowego przed deszczem.
Myślę, że nie muszę Ci wyjaśniać co się dzieje gdy wieje choćby lekki wietrzyk.

A jednak... działa wspaniale, wszyscy są zadowoleni. A to , że we Francji jest inna fizyka...

ci wspaniale nabici przez pana w butelkę zorientują się ale będzie już za późno

Po jakim czasie, bo 17 lat tak wyknuję

Panie TB podaj prędkości to zobaczymy co ty tam Im serwujesz, oprócz szumu. Zresztą po opisanym przez Ciebie usytuowaniu anemostatów widać, że zorganizowałeś Im wentylacje przedpokoju. Podejrzewam, że tą instalacje mają wyłączoną i korzystają z okien.

Witajcie,
Troszkę się wtrącę w temat Alexa D. Jestem kompletną ignorantką w sprawach wentylacji, i właśnie przeszukuję Internet, aby zaczerpnąć wiedzy i zapytać o poradę. Wiedzy zrozumiałej dla mnie zapewne nie uzyskam (była kiepska z fizyki itp.), ale odważę się ignorancko poprosić o poradę. Mam mieszkanie, które bardzo lubię, ale jest ono niezwykle trudne w wentylacji. Dopiero rozpoczynam drogę zrobienia w nim czegoś dobrego z powietrzem i nie wiem, jak się do tego zabrać. Gdzie szukać fachowca, który kompeksowo zaplanuje mi wymianę powietrza. Oto cechy mieszkania: 68 metrów, 3 piętro w budynku 4piętrowym wybudowanym w 1938 roku. Mieszkanie jest jednostronne (wszystkie 3 pomieszczenia wychodzą na jedną stronę). Długi hall. W mieszkaniu 2 kominy wentylacyjne: 1 w kuchni i jeden w łazience. Wszystkie okna wychodzą na bardzo bardzo głośną ulicę i chcę je mieć głównie zamknięte. Szyby w nowych oknach PCW są dźwiekochłonne 43 db. Nie chcę klimatyzacji, ponieważ to są grube mury, a sama klimatyzacja nie wymienia powietrza. Myślę, aby zacząć od montażu nawiewników w oknach, z tym że muszą być również dźwiękochłonne. Ale czy mogę coś jeszcze zrobić i gdzie szukać specjalistów od takich rozwiązań? Będę wdzieczna za podpowiedź.

No to się Agnieszka ocknęła po tygodniu. Ale bredzi, jak dawniej, chociaż nie we wszystkim. Widać ciągle wiaterek szumi jej w główce. Co do słomek w wentylacji, czy jak kto woli rur od odkurzacza zamiast kanałów wentylacyjnych to, może się zdziwisz, ale w pełni się z Tobą zgadzam. Co do wentylacji we Francji to już nie, ponieważ od tego jest by-pass, aby poprawnie działa wentylacja w lato. Na marginesie, bo widzę, że jesteś oblatana, jak koń wokół pala, więc spytam Ciebie jaką temperaturę będzie miało powietrze nawiewane latem, gdy na zewnątrz będzie 35oC w cieniu? Co do wiatru 99% to się powstrzymam przed komentarzem. Jak dalej będziesz się upierała, że tylko wiatr ma wpływ na grawitację, zwłaszcza latem to się nie dogadamy.
Z rzutami to wszystko prawda, ale co to da Alexowi, któremu te rzuty nic nie powie. Alex jest informatykiem, więc gdy Tobie Agnieszko zepsuje się komp to wg Ciebie powinien przesłać schemat płyty głównej, a Ty sobie już poradzisz???

Hey Archie,
Nie jestem informatykiem, wiec ciezko bedzie ze schematem plyty glownej:-)
Ale co do pytania to sie zgadzam. Nic mi to nie da, ze ktos mi da wszystkie schematy i tez napisze jaki jest przeplyw powietrza i czy kanaly sa drozne. Nie jestem w stanie udowodnic, ze jest inaczej. Ktos, kto zna normy, wpisze mi, ze tak dokladnie jest w moim mieszkaniu, a czy ja bede w stanie to zweryfikowac? Dokladnie o to mi chodzi, czy moge sprawdzic, czy wszystko, co napisza jest prawda i czy moge cos podwazyc?

Z tym informatykiem to był tylko przykład. Niestety plany itd. nie pozwolą Ci zweryfikować tego, no chyba, że biegasz po chleb przynajmniej z anemometrem:) Zresztą nie ma sensu, abyś kupował tylko po to, aby zrobić raz pomiary. Możesz jedynie być przy pomiarach, ale wtedy patrz, czy na wyświetlaczu nie ma naklejki z "prawidłowym" wynikiem:))

Alex ty nie musisz się na tym znać, bo w każdym fachu są osoby które to zweryfikują, ale taką osobą nie jest na pewno Archie (znam fachowców, co to ilość szczelinowych nawiewników dobierają do powierzchni mieszkania albo do ilości osób które na stałe przebywają w mieszkaniu czy domku jednorodzinnym, ale to już inna bajka).
Archie, ja od początku wiedziałam, że wymiana powietrza myli ci się z klimatyzacją, ale jestem cierpliwa i jeszcze raz ci napiszę, że naturalna wymiana powietrza w mieszkaniach z przewodami kominowymi odbywa się w wyniku parcia wiatru na bryłę budynku przy jednoczesnym swobodnym przepływie wiatru nad wylotami przewodów kominowych lub/i samorzutnej dyfuzji cząsteczek gazu lub/i różnicy temperatury powietrza po dwóch stronach budynku, lub/i w wyniku różnicy temperatur pomiędzy powietrzem wewnętrznym a zewnętrznym.
Po to skrzydła okienne mają funkcje mikrouchyłu, uchyłu i rozwarcia, aby zwiększać lub zmniejszać powierzchnie naturalnego przepływu cząsteczek powietrza w zależności ile w/w czynników bierze udział w wymianie powietrza w mieszkaniu czy domku jednorodzinnym.
To, że ktoś wyłącza swój system wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z wymiennikiem ciepła w lato i w letnich okresach przejściowych nie wynika z tego, że nie zrobili mu obejścia wymiennika ciepła lub nie ma możliwości wyjęcia rdzenia rekuperatora z centralki wentylacyjnej a w jego miejsce umieszczenia wkładu letniego w którym nie zachodzi już wymiana ciepła lecz wynika z tego, że nie mieszka obok torów kolejowych lub tras komunikacyjnych i nie jest narażony na hałas i unoszenie się pyłu po przejeździe pociągu lub ciągłej jazdy samochodów. A twe pytanka zachowaj dla takich ignorantów jakim jesteś sam.

Parcie to Ty Agnieszko masz na tylną część ciała. Środkowa część Twojej wypowiedzi świadczy, że podczas Twojej nieobecności na forum doczytałaś i się wreszcie czegoś dowiedziałaś. To pozytywna informacja, że taka ignorantka wentylacyjna, jak Ty też może się czegoś dowiedzieć. Szkoda czasu na polemikę z Tobą. Pozostawię Alexa i na pewno Ty ze swoim nauczycielem TB na pewno mu pomożecie.
Powodzenia Alex
P.S. Powinnaś się dowiedzieć co to znaczy klimatyzacja, a tak tylko się ośmieszasz.

Archie - Nawiewniczku, bardzo dobrze zrobiłeś, lepiej późno niż wcale.

Jesteś pusta Agnieszko i nic dziwnego, że Ciebie deweloper porzucił.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.