273
274
276
226
Strefa ekspertów HVACR

kotły retortowe

No tak szukałem pomocy na forum a udzieliłem kilka rad :))
Jeśli chodzi o sterownik to mam St-77 i piec jest prod 2006. Opcje opóźnienia... znajdują się pod pozycją Przepalanie.


USTAWIENIA DO kmg
Przy opale retopal z piasta ustawienia najlepsze to
czas pracy 1 minuta
czas przerwy 40 sekund
przepalanie co 20 minut na 1 minute z opuźnieniem nadmuchu 15 sekund
wentylator na 1 bieg.
przepustnica na wentylatorze żeby się domykała zawsze
( MOŻNA DOCIĄŻYĆ NAKRĘTKĄ MAŁĄ )
i KOCIOŁEK PRACUJE BEZ ZAŻUTU

ustaw przerwe na 40 sekund.
jak masz taką jak piszesz to studzisz kocioł zimnym powietrzem i spalasz dużo opału .
a dlaczego niezadzwonisz do producenta lub do sprzedawcy.
napewno ci podpowiedzą i doradzą


Jestem właścicielem firmy EKO DOM
.Nie producentem tylko sprzedającym i to większość tych kotłów na całą Polskę.
To ja te kotły rozpowszechniłem na całą Polskę bo wiedziałem że są lepsze niż te z Pleszewa.
To większość kotłów zakupili państwo właśnie w mojej firmie. Zarówno Stalmark jak i KMG
więc postanowiłem też się wypowiedzieć w tej gestii kotłów.
W mojej rodzinie jest tych kotłów bardzo dużo, nie wspominając już o znajomych , kolegach i sąsiadach.
Sam jeżeli są sugestie wpływam na producenta co do zmian technicznych w Kotłach. W ostatnich czasach dużo się zmieniło zarówno w jednych jak i w drugich kotłach.
I to na lepsze.
Oczywiście otrzymuję dużo telefonów od osób co do ustawień ,
jakie najlepsze ,jak najlepiej ustawić .
Kotły są podobne ale co do ustawień to są czasami różne zależnie od wielkości powierzchni grzewczej jak i opału.
Podam państwu według mnie kilka wskazówek co do ustawień .

Najpierw Stalmark:
Czas pracy jest stały czyli jeden cykl szuflady.
Czas przerwy ustawiamy taki aby nie zsypywało żaru do popielnika
Najlepiej około 30 do 40 sekund.
Prędkość nadmuchu najlepiej próbować od najmniejszego czyli 1 do 5
Ja mam na 4 ale mam kocioł 40 KW i mocniejszy wentylator.
Przepalanie tak aby nie wygasło w kotle około 40 minut
Alarm ustawiamy na taki czas aby w razie wygaśnięcia nie przesypało opału do popielnika
Zależnie w jakim czasie kocioł dochodzi do zadanej temperatury dodajemy z 5 minut więcej.
W sezonie letnim grzejąc tylko ciepłą wodę zalecałbym raczej opał gorszej jakości np.: suchy miał
Czyszczenie kanałów najlepiej przy uzupełnianiu zasobnika
U mnie raz na 5 dni ( kwestia wyczyszczenia to 2 minuty)
Podstawowy błąd użytkowników :
Za długa przerwa podajnika
Wtedy jest za mało opału na palenisku i wentylator przedmuchuje zimne powietrze przez palenisko i popiół oziębiając kocioł a co za tym idzie kocioł pracuje bardzo często i mimo że podaje paliwo rzadko zużywa go dużo więcej niż przy normalnych ustawieniach
Jeżeli ktoś ma problemy z ustawieniami niech zadzwoni czy do mnie czy do producenta .
Co do reszty sprzedających te kotły to cieszę się że jest ich coraz więcej w całej Polsce co świadczy o tym że kotły są coraz bardziej popularne i się sprawdzają .Świadczą o tym zamówienia od znajomych osób co już posiadają taki kocioł i go użytkują.
Jeżeli ktoś ma problemy właśnie z tymi kotłami to proszę o kontakt .Postaram się doradzić i pomóc .Mój telefon 606689278 Postaram się też na mojej stronie umieścić najważniejsze ustawienia parametrów pracy kotła. Co do ustawień na różnych opałach

Nie wiem czemu Pan Bernard strasznie poleca kotły żywiec (chyba pracuje w tej firmie), z wieloletniego doświadczenia wiem, że kotły żywiec w żywcu się nie sprzedają z uwagi na częste rozszczelnienia kotłów i inne kłopoty związane z np. nieuznawaniem gwarancji przez producenta itp.

Osobiście polecam kotły Protech, Elektromet, Ekocentr.

A w związku z sadzą to radzę zmniejszyć nadmuch lub przysłonić wentylator i sprawdzić ciąg kominowy czy nie jest za duży.

Co do kotłów KMG

To jest kilka sposobów ustawień .
Najprostszy to ustawienia fabryczne .
Czyli podajnik pracuje cały czas aż do osiągnięcia zadanej temperatury .wielkość podawanej porcji opału możemy ustawić na przekładni 4 pozycje zależnie od wielkości podawania .
Drugi sposób wymaga trochę zabawy.
Ale podam podobny co się sprawdza i już ktoś napisał .
Czas pracy około 1 minuta
Czas przerwy około 20 do 50 sekund
Czasami nawet czas przerwy podajnika 10 sekund.
Sprawdzamy na palenisku w którym miejscu pali się na palenisku.
Jeśli za blisko podajnika to zmniejszamy czas przerwy podajnika na sterowniku
Jeżeli zsypuje żar do popielnika to wydłużamy
Wentylator na 1 biegu
Przepustnica na wentylatorze musi się domykać .Jeżeli jest dobry ciąg to może ją unosić i trzeba dociążyć. Jeżeli wentylator ma przysłonę to ją dodatkowo przymykamy
\Przepalanie ustawiamy tak aby nie wygasło.
Czas pracy przepalania albo 1 minuta albo 2 minuty ( 1 minuta to jeden cykl podajnika)
Czas przerwy około 20 do40 sekund
Można opóźnić nadmuch przy przepalaniu około 10 do 20 sekund.
Najczęstsze przyczyny wygaśnięcia w kotle :
Palimy bardzo dobrym opałem który praktycznie mógłby się palić bez nadmuch mowa o ekogroszku. Kocioł dochodzi do zadanej i wyłącza nadmuch. Przeciąga nam powietrze przez wentylator co powoduje że temperatura utrzymuje się powyżej zadanej do momentu aż na palenisku wypali się całkowicie i temperatura spadnie poniżej zaprogramowanej .wtedy dopiero załącza się podajnik i wentylator ale już na małym palenisku niema żaru i nie ma co rozpalić następnej porcji opału podanej przez podajnik.
Wcześniejsze wersje kotłów nie miały przepustnicy na wentylatorze .teraz mają i należy zwrócić uwagę aby się domykała do końca. W szczególności jeśli palimy opałem o wysokiej kaloryczności takim jak eko groszek.
Najczęście takie przypadki występują w lecie paląc tylko na ciepłą wodę . w razie problemów proszę dzwonić .postaramy się doradzić bo kotły są naprawdę dobre zarówno Stalmark jak i KMG. jak na razie niema większych problemów
Myślę że producentom nie przyjdzie chęć kombinowania i większego zarobku kosztem wykonanego towaru.
Jak coś to poinformuje na forum wszystkich.

Właściciel Krzysztof Baran.
606689278
(032)6274973
Eko Dom Libiąż
www .
eko-kotly.pl
oliwierb@neostrada.pl
pozdrawiam

kolego karolu bzdury piszerz o mnie i żywcu przeczytaj sobie dokładnie jeszcze raz . pozdrawiam

Witam
Panie Bernardzie jeżeli to możliwe prosiłbym o kontakt mam problemy z sadzami w piecu STALMARK ,może mógłby mi Pan jakoś pomóc.
Mój adres - grzegorzsl@vp.pl
Pozdrawiam

grzegorzu pozdrawiam.napisz od a-z węgiel z jakiej kop. suchy czy mokry gatunek np.32-33 25-12-08 komin z czego wymiary. typ wentylatora,opisz gdzie znajdują się kanały nadmuchowe w retorcie np.u góry i na dole czy tylko na górze,piec kw,retorta kw,średnica otworu,jakie masz nastawy sterownika typ sterownika wentyl.pomieszczenia.hej.

Krzysztofie - dzięki na rozjaśnienie działania Stalmarka, myślę , że wszyscy z zainteresowaniem przeczytali Twoje informacje.

witam,

kilka dni temu kupiliśmy kocioł KDO Economic 30KW z Żywca (podajnik slimakowy) i jest problem z prawidłowym nastawieniem. Może ktoś z Państwa ma i zna piec akurat tego typu? Byłabym ogromnie wdzięczna za pomoc... Wydaje mi się że spala dużo węgla przy olbrzymiej jak dla mnie ilości popiołu (aż do DWÓCH wiader na dobę! w tym większość popiołu jest skoksowana, tworzą się takie małe bryłki, a reszta jest tak jakby niespalona do końca).

Powierzchnia do ogrzania to 210m (dwie kondygnacje domu nieocieplonego). Eko-groszek jest z kopalni Chwałowice, workowany. Piec spala aktualnie ok 42 kg na dobę, przy zadanej temp 55. Temperatura załącz. pompy to 40; histeryza 2C; czas podawania 17sek; czas przerwy 51sek. siła nadmuchu 70%.
Będę ogromnie wdzięczna z wszelkie rady tu bądź na pocztę makaka@interia.pl.
pozdrawiam :)

do makaka-podawanie 15 sek przerwa 45 sek podczymanie15 min.wentylatator jak najmniejsze obroty lub zasłonić pokrywa wentyl.tak żeby piec nie kopcił częściowo około 80procent zamnknąć wypływ spalin.powodzenia.

Pozdrawiam Bernardzie,co do węgla to nie wiem z jakiej jest kopalni w ubiegłym sezonie brałem ze składu opałowego który ma dobrą opinie co do jakośći ekogroszku,próbowałem palić też miałem lepszej jakośći.W tym sezonie kupiłem ekogroszek z ciepłowni oni tam robią badania co do jakości opału to chyba jest dobry,pale suchym.Komin jest z cegły kominowej wym.24x14 wsokość komina ok.10m.Kocioł Stalmark 30 kw.pow.grzew.ok.170 m-docieplonego domu nowa instalacja w miedzi,nadmuch jest tylko na dole pod paleniskiem,
średnica czopucha 180mm.Nastawy na sterowniku temp.55 st.
histereza 2st.czas przerwy podajnika 30s.dmuchawa jest 6 biegowa pracuje na 3 biegu.Sterownik ST-79 w tym strowniku nie ma funkcji przepalania o której niektórzy piszą.Próbowałem już różnych ustawień ale jak przy spalaniu było dużo sadzy tak jest na dachu wkoło komina blachodachówka jest zabrudzona na kominie są zacieki po sadzach piec czyszczę regulanie co 2 dni ale to nic nie pomaga.Jeżeli mógłby mi Pan w czymś pomóc to z góry dziękuje.

Do Bernarda.
Jak już stwierdziła inna osoba na forum bardzo pan zachwala kotły z ŻYWCA?I nawet jest pan ekspertem w ustawieniach tych kotłów. Nie wspominając, że zna się pan na wszystkich sterownikach. CAŁKOWITY EKSPERT
To może wyjaśni pan chwyt reklamowy 10 lat gwarancji NA ŻYWCA
Znajomemu wysiadł po 4 latach i gwarancji mu nie uznali twierdząc, że 10 lat jest tylko na spawy a nie na blachę.
Wiem tak się chwyta naiwnych, co nie czytają dokładnie gwarancji drobnym drukiem

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.