273
278
280
226
Strefa ekspertów HVACR

Kolektory słoneczne - dla fanów

14000 za 5 m2 to chyba troszkę drogo w obecnym czasie mozna to zrobic za połowę tych pieniędzy.

:) trzymam za słowo - zapraszam więc do siebie na robotę ... 7000 wydam bez gadania.
Namiary proszę !

Daję 10000! Od ręki! 5m2 komplet!

Okazyjnie byłoby już za 12000, ale chyba facio nie będzie chciał za to zrobić - mocny jest w gębie :)

Ekologia???
Policzyłeś materiały na panele słoneczne?
Plastik, metale kolorowe, kupa elektroniki i roztwory - po zużyciu będą pewnie bardziej zanieczyszczały środowisko niz popiół i CO2 pochodzące ze spalania węgla.
To samo dzieje się z wiatrakami produkcja i późniejsza utylizacja kilkunastu m3 betonu też ma swoje konsekwencje w przyrodzie.
Niestety wszystko kosztuje :( i to nie tylko pieniądze.

kuchnia- http://www.oras.com/Worldwide-English/OrasProdbrowfam.htm?item_id=1658&painike_id=1630&parent_id=1630&desc=Oras%20Ventura&perhe_id=1
Łazienka http://www.oras.com/Worldwide-English/OrasProdbrowfam.htm?item_id=1660&painike_id=1631&desc=Oras%20Electra&perhe_id=2&parent_id=1640
I po co solary czy cwu?

A policzyłeś sprzęt który trzeba wyprodukować do wydobycia węgla, przewozu węgla, magazynowania? Koparki, ciężarówki, kolej, drogi, tiry, nie tylko popiół jest produktem ubocznym, zasolenie rzek, degradacja wód podziemnych, krajobraz, a pozastawiona dziura w ziemi co z nią zrobić?? Drogi Gustafku trzeba szerzej spoglądać na kopalniane paliwa jak już się tak wspaniale umie liczyć,
Pozdrawiam

Pod względem ekonomicznym, węgiel czy prąd wyjdą taniej od solara,
W jeśli chodzi o ekologię - kwestia dyskusyjna, wytworzenie solara (plastik, szkło, czynnik obiegowy itp) nie jest obojętne dla środowiska. A po kilku latach trzeba to zutylizować.
Pozatym jesli uzytkownika interesuje ekologia niech przesiądzie się na rower - na pewno będzie to dużo korzystniejsze dla środowiska i zdrowia niż zastosowanie solarów a nie term elektrycznych.
Dla mnie jeśli mówimy o zużyci energi dla potrzeb mieszkania czy domu liczą się tylko pieniądze.
O środowisko niech troszczy się państwo i fundacje które mogę wesprzeć.

Zgoda, że jest taniej węglem i gazem ale pierwsza wypowiedz p. Gustafka dotyczyła ekologii i moja odpowiedz też ekologii, a cena kolektorów spadnie jak ludzie zaczną więcej kupować, powstanie więcej firm solarnych, państwo nam cos wzróci, klimat się ociepli, także ja kolektorów nie przekreślałbym do końca,

Zgoda, że jest taniej węglem i gazem ale pierwsza wypowiedz p. Gustafka dotyczyła ekologii i moja odpowiedz też ekologii, a cena kolektorów spadnie jak ludzie zaczną więcej kupować, powstanie więcej firm solarnych, państwo nam cos wzróci, klimat się ociepli, także ja kolektorów nie przekreślałbym do końca,
Zgadzam się. Za jakiś czas jak kolektory będą subsydiowane, tańsze i lepsze, będzie można zainwestować w tą ekologiczną marketingowo technologię.

subsydiowane, lub złomowane... wszystko zależy w którą stronę to pójdzie. Jeżeli oszczędności w zużyciu to kalektor na złom, jeżeli 300-tu litrowe wanny i baseny to kolektor jest super.
Przy trzyosobowej rodzinie podlicznik założony na trzy termy Atlantic 2x75 l i 1x 10l po zimowym miesiącu pokazał niecałe 90 kWh (krany i prysznic bezdotykowe) W tym samym czsie 300 litrowa terma z solarami na dachu z grzałką 2kW i cyrkulacją ustawiona na "gotowość bojową" zużyła na cyrkulację i dogrzewanie (podlicznik na grzałkę i cyrkulację) trochę ponad 90 kWh .Z tym, że w tym drugim przypadku ( z solarami ) jeszcze z wody nie korzystano.

No właśnie.
A to wszystko dlatego że w zimę nie ma słońca, a lato bywa niegorące.
Choć muszę przyznać, że rzadko się spotyka inwestora który już po zainstalowaniu kolektorów słonecznych decyduje się na ogrzewanie przepływowe.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.