273
278
226
276
Strefa ekspertów HVACR

ilość powietrza świeżego

zadajesz retoryczne pytania

- temperatura: lato 23 ÷ 26°C; zima 20 ÷ 24°C
- wilgotność względna: 40 ÷ 60% (max 35 ÷ 65%)
- prędkość powietrza w strefie przebywania ludzi: 0,2 ÷ 0,5 m/s
- CO2 400-900 ppm
To są parametry powietrza wewnętrznego. Mogę zapewnić, że przy wentylacji przekraczającej 15m3/h na osobę nie da się ich utrzymać!!!!!!
Jestes pan baran. Mowa jest o obiektach handlowych a nie kurnikach z rekuperatorkiem. W zyciu nie widziales wykresu i-x wiec nie masz pojecia co sie dzieje z goracym powietrzem, ktore ulega ochlodzeniu. Pojecia tez nie masz jak wyglada mieszanina powietrza swiezego z powietrzem w pomieszczeniu. Parametry, o ktorych piszesz da sie zachowac nawiewajac duzo wieksze strumienie powietrza ale skad ty mozesz o tym wiedziec? Wszak tego w broszurce nie po szwedzku nie pisza.

Myślisz, że człowiek w centrum handlowym, jest tak podniecony, że zużywa dwa razy więcej powietrza?
Mogę Ci przesłać wytyczne z Francji (przetłumaczone) dostałem je od BURSY, która z Francją handluje od 1991 roku. Tam jest naprawdę dużo baranów.

Wydatek minimalny powietrza nawiewanego w metrach3/godzina na jedną osobę w pomieszczeniu
(w warunkach powietrza 1,2 kg/m3)
Pomieszczenia do nauki: klasy, pomieszczenia do nauki, laboratoria, (za wyjątkiem tych ze specyficznym zanieczyszczeniem), przedszkola, szkoły podstawowe, szkoły ponad podstawowe, inne szkoły, Pracownie
15 (Lokale z zakazem palenia tytoniu)
25 (Lokale bez zakazu palenia tytoniu)
Lokale do przenocowania ( w sensie przyjmującego usługowo) pokoje wieloosobowe (co najmniej dla 3 osób), wieloosobowa sala noclegowa, cele, pomieszczenia do odpoczynku
18 i 25
Biura i locale podobne: takie jak lokale przyjmujące interesantów, biblioteki, biura pocztowe, banki
18 i 25
Lokale do zebrań, takie jak sale obrad - zebrań, lokale w których odbywają się spektakle, locale kultu religijnego, kluby
18 i 30
Lokale restauracyjne, kawiarnie, bary, kantyny, sale przeznaczone do spożywania posiłków (wieloosobowe)
22 i 30
Lokale do użytku sportowego, przez sportowców, w basenie, w innych lokalach, na jednego widza
18 i 30

zależy jaki człowiek

homosupermarketus Darwinie!

Ludzie złoci....a co ma ilość powietrza do jego temperatury czy wilgotności. Panie TB są juz sposoby, i to dość powszechnie znane, jak zmieniać i kształtować parametry powietrza nawiewanego by zachować komfort......wilgotnościowo-cieplny. Wiec wytłumacz sie Pan czemu uwazasz ze jak nawieje 16m3/h to juz bedzie kłopot z komfortem??

Gość jest matołem. Nie zna przepisów, nie zna charakterystyki obiektów innych niż domki, nie zna wykresu moliera, ani fizyki ani termodynamiki. Po co z nim wogóle dyskutować ?

"Co ma ilość powietrza do wilgotności...?" Trudno z czym takim dyskutować.
Wentylacja ma zapewnić zadrowe i komfortowe parametry powietrza i niezależnie od norm przepisów, dlatego jestem przeciwnikiem krotności wymian na kubaturę, oraz łaczenia wentylacji z ogrzewaniem. Uważam też, że przepisy czy normy jeżeli są złe nie należy ich stosować. Przykład? w 1995 roku zakładając rekuperator normy nakazywały pozostawienie wentylacji grawitacyjnej. Inny przykład: Budynek Wydziału Psychologii UW na ul.Stawki , po wymianie okien Vitroservis clima założyli wentylację mechaniczną, która od początku nie była uruchamiana (nie dało się funkcjonować, zbyt silna i hałaśliwa) budynek jest jest już zagrzybiony, a reklamacje? Wykonawca - zrobiłem wszystko wg projektu, projektant- zaprojektowałem w/g norm!!! Wolę zdrowa powietrze, i zdrowy rozsądek niż chore normy!!

[ciach pierdoly] dlatego jestem przeciwnikiem krotności wymian na kubaturę, oraz łaczenia wentylacji z ogrzewaniem.
Matol. Jak bedziesz robil zakupy w Tesco zima to zastanow sie dlaczego tam jest cieplo. Potem poszukaj grzybow na scianach, stan pod nawiewnikiem - zobacz czy silnie wieje i czy jest glosno, zapytaj sie kasjerki co siedzi tam po 8 godzin czy ja glowa boli od CO2.
Powtarzam - dyskusja jest o duzych obiektach handlowych czyli o czyms o czym NIE MASZ POJECIA. Idz zajmij sie kurnikami w mongolii bo na tym sie "znasz".

Każdy kierunek jest ciekawy i rozwojowy , mongolia, nawet jak widzisz "francuzki" ichnie "matoły" też nie podają krotności wymian. A ja będę namawiał na zdrową wentylację ( z rekuperatorami sie udało) na izolacje od środka (też się udało mimo ubliżania http://www.isover.fr/doc/thermique/th_bonne_isolation.htm?iID=144680000&nrid=99099&lg=fr )
Na niecentralne "przewymiarowane" ogrzewanie niezalężne od wentylacji.

Mogę się założyć, że Wojtek pomiarów CO2 w zależności od m3/osobę nie robił. Bo by głupot nie pisał.

idź się jeb... w czoło głupku jeden.
Z rekuperatorami mu się udało ---> hehehe ...
Ludzie tutaj projektują i montują centrale o wydajnościach 10000..20000 czy 30000 m3/h a ten o rekuperatorkach na 200 m3 .. Bucheche
Wojtek dobrze powiedział, przejedz się do mongoli i wentyluj szałasy - możesz się w tym okazać dobry.
Tutaj jesteś mały bolo z wiedzą przedszkolaka

Mogę się założyć, że Wojtek pomiarów CO2 w zależności od m3/osobę nie robił. Bo by głupot nie pisał.
Mogę się założyć że nie wiem nawet co to jest kilowat, panie "wentylacja zależy od pogody i wysokości" :)

"nie wiesz" oczywiście :)

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.