273
274
226
276
Strefa ekspertów HVACR

HEITZ EKO 16 - 45

Witam. Zakupiłem piec HEITZ EKO 2 24 KW ze sterownikiem EXPERT i mam problem jak większość internautów. Mianowicie nie mogę osiągnąć danej temperatury tj 65 st C, maksimum jakie wyciągam to 44 st C. Do ogrzania mam 180 m. Jak pale na ruszcie drzewem to nawet 90 st C na nim wyciągnę i jest OK, a jak przełączę na eko groszek to zaraz spada i trzyma w granicach 42-44 st C. Wszystko by było OK jak by nie pochłaniał zasobnika przez 2 doby i przy tej temperaturze, co dopiero będzie jak przyjdą mrozy.... Więc jeśli ktoś opanował sterownik EXPERT 2 to proszę o jakieś wskazówki. Czas podawania jaki ustawiałem to 10s. przerwa 32s. i nadmuch na 30% jak ktoś go ma to wie o co chodzi, a co do węgla to jest naprawdę sprawdzony na kilku innych piecach z podajnikiem i jest bardzo dobrej jakości. Czekam więc na dobrą radę fachowca....

ustaw podawanie 20 do 20 wtedy będzie chodził na 100 %. Wiatr daj na 2 i obserwuj czy się węgiel dopala...jak będzie węgiel niedopalony zwiększ wiatr ewentualnie zmniejsz podawanie do 18 jak będzie miał za mało to zrób odwrotnie..pozdro, na razie nie palę, zaczynam niedługo jak się wprowadzę za jakiś miesiąc

[quote:macio-z,160152]Witam. Zakupiłem piec HEITZ EKO 2 24 KW ze sterownikiem EXPERT i mam problem jak większość internautów. Mianowicie nie mogę osiągnąć danej temperatury tj 65 st C, maksimum jakie wyciągam to 44 st C. Do ogrzania mam 180 m. Jak pale na ruszcie drzewem to nawet 90 st C na nim wyciągnę i jest OK, a jak przełączę na eko groszek to zaraz spada i trzyma w granicach 42-44 st C. Wszystko by było OK jak by nie pochłaniał zasobnika przez 2 doby i przy tej temperaturze, co dopiero będzie jak przyjdą mrozy.... Więc jeśli ktoś opanował sterownik EXPERT 2 to proszę o jakieś wskazówki. Czas podawania jaki ustawiałem to 10s. przerwa 32s. i nadmuch na 30% jak ktoś go ma to wie o co chodzi, a co do węgla to jest naprawdę sprawdzony na kilku innych piecach z podajnikiem i jest bardzo dobrej jakości. Czekam więc na dobrą radę fachowca....[/quote]

Pierwsze podstawowe pytanie. Zawór czterodrogowy jest? Jak nie ma to co to za papudrak robił instalację. Ja przy podobnych ustawieniach zasobnik ok 15o kg mam w tej chwili na 8 dni.

Domyślam się, że nie masz. Jak już wstawisz to problem zginie sam :-)

Witam. Co do tego zaworu 4-ro drogowego to posiadam, na innym forum dostałem instrukcję podobno taką producent podaje i tak ustawiłem, 15 podawanie, przerwa na 60% czyli 34 s i nadmuch na 28% i jest ok,starcza na 5-6 dni ale bez podłogówki. Z podłogówką jeszcze nie puszczałem. Jakie masz ustawienia na swoim i ile masz metrów do ogrzania??? No i na ile starcza zasobnik??? Pozdrawiam

Teraz mam 10 podawanie, 30 przerwa to jest 10/40 czyli około 25% mocy pieca. Kaloryferów 11, podłogówki 85-90 metrów. Do zasobnika wsypuję 5 worków po 31,5 kg średnio i wystarcza na 8 dób. dodam, że strasznie gów..any węgiel kupiłem. W domu 23 stopnie. ponadto w godzinach 5-7 i 18-20 ma chodzić niezależnie od temperatury w domu.

powierzchnia do ogrzania to blisko 250m2

źle napisałem. 10 podawanie 30 przerwy to jest 50% a nie 25% mocy. 1 do 1 to 100%

Dzięki za odpowiedź. Jeśli można to bym prosił o parametry ustawień : użytkownika, serwisanta i instalatora.Porównam je ze swoimi i może coś przestawię, dodam że jak miałem podawanie na 10 s to nie mogłem osiągnąć temperatury ale nie miałem jeszcze docieplonego dachu, teraz mam wełnę 25 cm. i ściany styropian 12 cm. No chyba , że jest jeszcze jakiś czynnik ważny, który ma wpływ na temperaturę w domu. Pozdrawiam i czekam na fachową podpowiedź

Pisałeś, że zawór czterodrogowy masz. Ustaw 15/15 i to jest 100%. Jak dzwoniłem do producenta to z tego co pamiętam coś wspominali o 15/25 ale to u mnie było za dużo. Metoda prób i błędów doszedłem. Każdy dom jest inny. Każda instalacja inna. Każdy węgiel inny. W tym roku jest koszmarny. Przybliżoną moc kotła policzysz cobie z prostego wzoru. 15 podawanie 15 przerwy to wypełnienie jest 15/(15+15)= 0,5 i to jest 100%. 15/20 to będzie 15/(20+15) =0,42 to jakieś 85%. Podaj maila podeślę Ci kalkulator do podstawiania parametrów. Warto wydrukować i wpisywać obserwacje. Można zawsze ustawic prawie na max ale szkoda ciepła co idzie w komin. Jeszcze jedno. Ile masz termometrów w kotłowni. Ja miałem 4 ale dokupiłem kilka takich: http://allegro.pl/termometr-elektroniczny-lcd-z-sonda-50-70-i1980562687.html i pozakładałem gdzie się da. Po co? a po to, że widzę dokładnie ile wychodzi na jaki obieg i ile wraca. Napisz jeszcze zwór czterodrogoway jak masz ustawiony - na ile z ilu mozliwych

Jeszcze jedno. Zrób kilka fotek kotłowni to zobaczymy co tam słychać.

[quote:titamida]Jeszcze jedno. Zrób kilka fotek kotłowni to zobaczymy co tam słychać.[/quote]
Dzięki za odpowiedź. Fotki i opisów-kę prześlę po świętach

Jeszcze co mi przyszło. od jakiej temperatury pozwalasz pompie co pracować. Domyślam się, że od zbyt niskiej. Zakładam, że na kotle ustawiłeś 65 stopni. Pompom pozwól pracować od 50-55 wtedy łatwiej kocioł rozgrzać. Kocioł rozgrzewając się przy np 55 dopiero włączy pompy. Zanim powrót go wychłodzi on się jeszcze rozgrzeje do pewnego momentu. Jak zacznie spadać to spadnie do 55 odłączy pompy. Wtedy jeszcze troszkę spadnie ale łatwo się podniesie. Zrobi kilka takich cykli i już nie powinien spaść poniżej temperatury załączenia pomp i znów będzie się podnosił. Nigdy nie osiągniesz takiego stanu, że kocioł osiągnie na załączonym obiegu żądaną temperaturę i będzie ją trzymał. Co najwyżej uda Ci się trzymać blisko zadanej temperatury. Jak ją osiągnie to wyłączy podajnik i dmuchawę a pompy będą pracować aż temperatura spadnie poniżej zadanej o ustawienie histerezy i tu uwaga ustaw najmniej jak się da - ja mam na 1 stopień. Wtedy znów zacznie podawać.


pozdrawiam

Witam, mam pierwszy sezon eko2 34kw, jade mial z ekogroszkiem. Jak na razie spalanie okolo 30kg/dobe dom parter i poddasze w sumie 160m do tego ciepla woda i osobno pomieszczenie gospodarcze z kotlownia okolo 30m. Jak na razie wszystko dobrze chodzilo, tylko mam probled od okolo 2 tyg ze zrywaniem klina, jak dowiem co piszczy to postaram sie dac odp

Miał z eko wcale nie daje oszczędności. Zrywanie klina - kamienie?, przekrzywiona Retorta

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.