273
278
226
280
Strefa ekspertów HVACR

Ekonomiczny aspekt rekuperatorów

Sam miałem problemy z wentylacją a co za tym idzie pojawiła się wilgoć starałem się też poradzić fachowców na różnych forach, ale niestety bez rezultatu. Przykro mówić, ale piszą tutaj przeważnie
Sami żartownisie albo mądrale a z ich rad nic nie wynika. Przepraszam panowie, ale mam wrażenie, że celowo opisujecie wasze mądrości w ten sposób, aby nikt normalny nic z tego nie zrozumiał, wzory, teorie, używanie wyrażeń, które dla zwykłego zjadacza chleba są niezrozumiałe, ale konsekwentnie ani jednej dobrej, jasnej i rzeczowej rady. Nie jestem specjalistą Niewinem nawet czy metoda, jaką ja zastosowałem po kilku letnim borykaniem się z moim problemem jest skuteczna we wszystkich przypadkach. W moim przypadku chodziło o to, że jak pisałem wcześniej miałem problem z wilgocią na ścianach, problem polegał na tym czy mokre ściany są wynikiem złej izolacji budynku od gruntu czy przemrażanie ścian czy w końcu złej wentylacji. Jak pisałem wcześniej starałem się dowiedzieć czegoś na forach, ale bez rezultatu, panowie na forach tylko puszą się podają jakieś dziwne teorie, których tak naprawdę sami nie rozumieją a rady podać żadnej nie potrafią, należy tylko współczuć ludziom, którym oni wykonują jakieś zlecenia. Ja po pewnym czasie na moje szczęście spotkałem całkiem pana Adama jest on naprawdę starym fachowcem podał mi swoją starą metodę. Przede wszystkim kazał mi sprawdzić temperaturę ściany, na której występuje wilgoć należy wykonać to zimą, kiedy różnica temperatur jest największa różnica między temperaturą ściany a otoczenia nie powinna być większa niż 10 stopni Celsjusza. W moim przypadku była w normie, ale jeżeli jest większa może występować tak zwana kompensacja i pojawienie się rosy na ścianie, należy wtedy zastosować izolacje ścian. W moim przypadku pozostał problem czy wilgoć na ścianie jest spowodowana ze złej izolacji z gruntu czy ze złej wentylacji, pan Adam poradził mi wtedy metodę, która mogłaby wydawać się wręcz śmieszna ale zapewniam was że jest skuteczna. Kazał postawić przy ścianie z wilgocią zwykłą szybę, po paru godzinach sprawdziłem po której stronie szyba zaparowała, jeżeli para pojawi się po stronie mieszkania wilgoć powstaje w skutek złej wymiany powietrza jeżeli od strony ściany wilgoć pochodzi z gruntu. U mnie musiałem zainstalować wentylację mechaniczną, ale problem zginął. Może komuś to też pomoże a może coś nauczą się czegoś ci specjaliści z bożej łaski od pana Adama.

Widziales lekarza dajacego rady za darmo. Bo ja nie, tez bym chcial zarabiac 160zl/h a moze i wiecej. Dlaczego inzynier ma dawac Ci rade za friko. Kup sobie ksiazki, przynajmniej wydawca ksiazki technicznej zarobi i ucz sie sam.
Pozdr.

Ktosiu !
Mam taki sam problem ale gdy przyłożyłem szybę, wilgoć pojawiła się od strony ściany. Co mam teraz zrobić ?

Kolego. Wentylacja mechaniczna budynku ma na celu przede wszystkim stworzenie odpowiedniego mikroklimatu. Przy dzisiejszym budownictwie gdzie pomieszczenia zamykamy bardzo szczelnie i po kilkunastu miesiącach od położenia fundamentów wprowadzamy się do domu wentylacja grawitacyjna przestaje zdawać egzamin. Później mamy problemy z zawilgoceniem pomiesczeń, braku komfortu, pleśniami itd. Tak więc do wykonania sprawnej wentylacji to jesteśmy raczej zmuszeni, a zastosowanie rekuperatora powoduje to, że mniej tracimy na wywiewaniu ciepłego powietrza a wtłaczaniu zimnego. Poza tym te twoje wyliczenia są bardzo kiepskie. Nie piszę tego dlatego, żeby tobie dokopać, tylko żeby zmienić istotę rozumowania. Zastanowił bym się bardziej nad alternatywą dla ogrzewania domu. Jest to dość ciężki temat, ale pomału warto mu się przyglądać... Pozdrawiam.

witam
mam do pana pare pytan moje gg 7762320 prosze napisać , chcę zamontować bartosza i potrzebuje opini .Mój numer tel.608898889

Panie Macieju czekam na szybki kontakt

Nie wiem dlaczego większość ludzi decydując się na wentylację bierze pod uwagę jedynie aspekt ekonomiczny, sam pisałeś że twój dom jest nieźle ocieplony, pewnie zainwestowałeś w dobrą stolarkę i tp. No i pomyśl jaki to ma sens jeżeli podczas wentylacji bez zastosowania rekuperatora 80% ciepła wywalisz przez komin.
Więcej zapraszam na stronę: WWW.kris-went.pl

Dlaczego droższa mniej komfortowa i zużywająca więcej energii wentylacja ma się zwrócić?
Dobry reku z niemieckimi wentylatorami EBMPapst ze szwedzkim wymiennikiem pp z bypasem + kanały i akcesoria+ montaż na dom 150m2 to koszt 4000 do 5000zł . Czy można za tyle zrobić w miarę działającą w każdym pokoju wentylację naturalną?

poczytaj http://wentylacja.com.pl/Forum/Warunki-Techniczne-68045.html . Rekuperacja to jest sposób na robienie kasy. Skuteczna wentylacja doskonale się bez niej obejdzie. I na pewno będzie tańsza.

"I na pewno będzie tańsza." ile tańsza?!

Biorąc wyłącznie aspekt ekonomiczny montaż rekuperatora (w porównaniu do budynku wyposażonego tylko w wentylację grawitacyjną) nie przyniesie żadnych oszczędności - podniesie nawet znacznie koszty użytkowania budynku.
Za montażem wentylacji z rekuperatorem przemawiają wyłącznie korzyści zdrowotne.

To niech to się nazywa wentylacja "zdrowotna" czy coś w tym rodzaju a nie odzysk ciepła. I niech w reklamie nie używają pojęć "oszczędzisz", "obniżysz koszta ogrzewania" itp bo jest to kłamstwo. Do zapewnienia odpowiednich warunków zdrowotnych lub może lepiej - higienicznych służy wentylacja. Do zapewnienia komfortu wewnętrznego wentylacja z ogrzewaniem lub chłodzeniem ewentualnie z nawilżaniem i osuszaniem. I do tego celu żaden rekuperator nie jest potrzebny. A taka instalacja dobrze zaprojektowana i wykonana jest tańsza w budowie i eksploatacji niż układy z "rekuperacją".

Napisałem "...służy wentylacja". Powinno być "skuteczna wentylacja". Wentylacja z ruchem powietrza wymuszonym zjawiskami pogodowymi, czyli temperaturą powietrza na zewnątrz i jego ruchem (wiatrem ) nie jest taką. Mamy XXI wiek i powierzanie jakości swojego środowiska wewnętrznego przypadkowym siłom przyrody jest nieporozumieniem.

To co napisałeś prawie się zgadza z jednym małym ale....
Gdy masz już instalację nawiewno-wywiewną czy nawet sam nawiew montaż rekuperatora przyniesie oszczędności sięgające kilkudziesięciu procent

Jak to policzyłeś? Lub pomierzyłeś? Bardzo mnie ten temat nurtuje więc byłbym wdzięczny za nawet przybliżone dane.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.