273
274
226
276
Strefa ekspertów HVACR

ekonomiczne nastawy piec gazowy

Witam mam pytanko jakie ma pan nastawy na piecu temp.

Witam mam pytanko jakie ma pan nastawy na piecu temp.

Witam mam pytanko jakie ma pan nastawy na piecu temp.

Witam jkie ma pan nastawy na piecu temp.

Witam jkie ma pan nastawy na piecu temp.

Witam jkie ma pan nastawy na piecu temp.

Witam jkie ma pan nastawy na piecu temp.

nastawiam ręcznie przy 0 C ok 55 przy - 10 - 63 st C

Jeżeli pan zainwestuje w pogodowy to pół sukcesu, w tym wypadku dojedzie parametr ustawiania wartości krzywej grzewczej(u mnie fabrycznie wynosił 1.5, ale okazało się że wystarczyło 1.0) to znaczy że piec sam będzie regulował temperaturę wody kotłowej w zależności od temperatury zewnętrznej i tu są już oszczędności. Ale jak Pan dołoży pokojowy, to parametru krzywej grzewczej nie trzeba już ustawiać, automatyka mając informacje o temperaturze zewnętrznej i wewnętrznej ustawi sobie sama idealną krzywa grzewczą. Proszę się poinformować czy model Pańskiego pieca ma takie możliwości. Chodzi o to, żeby czujnik pokojowy nie służył jako typowy termostat typu wyłącz jak ciepło i włącz jak zimno, nie o to chodzi.

I jeszcze jedno podczas przeglądu przed tym sezonem serwisant ograniczył w automatyce wartość maksymalnej temperatury kotłowej do 50°C. Pokazał jak, żeby przywrócić do fabrycznej 75°C jak by było zimno, ale nie było zimno nawet w te minione mrozy. Rachunek za grudzień to 384pln.
Przypominam że piec kondensacyjny przy temperaturze kotłowej powyżej 50°C nie wytwarza kondensatu więc nici z oszczędności.

Przy takich nastawach to nie będzie oszczędności. Takie temperatury to do mialowego pieca a nie do gazu. A jak przy niższych było zimno to trzeba pomyśleć o dociepleniu domu. Proszę pamiętać że do gazu to docieplony dom dobre okna i drzwi i w miarę nowoczesna instalacja na rozdzielaczach gdzie każdy grzejnik ma swój obieg.
Proszę poczytać tutaj. http://www.pgnig.pl/dladomu/twoj_doradca/doradca_oszczednosc/

p

Witam,
najlepiej jak każdy zacznie zapisywać swoje zużycie na jeden cykl a potem na cykl dobowy.
Mi wyszło, że jeden cykl ogrzewania mieszkania 60m2 (20*C w mieszkaniu przez całą dobę) wygląda następująco:

Temp. na piecu 55*C
Temp. na zewnątrz 5*C
Stan licznika:
początek - 111,277 m3
koniec - 112,058 m3
ZUŻYCIE: 0,781 m3

Temp. na piecu 60*C
Temp. na zewnątrz 5,5*C
Stan licznika:
początek - 170,159 m3
koniec - 170,954 m3
ZUŻYCIE: 0,795 m3

Temp. na piecu 65*C
Temp. na zewnątrz 4,8*C
Stan licznika
początek - 174,585 m3
koniec - 175,29 m3
ZUŻYCIE: 0,705 m3

Temp. na piecu 70*C
Temp. na zewnątrz 3,1*C
Stan licznika
początek - 175,29 m3
koniec - 176,005 m3
ZUŻYCIE: 0,715 m3

Jak widać u mnie wyszło, że na piecu muszę mieć ustawione 65*C, to wtedy zużycie jest najniższe. Oczywiście nie muszę napominać, że każde ustawienie też trzeba przetestować w skali dobowej, bo im mniej dacie na piecu tym dłużej kaloryfery są cieplejsze w stosunku do doby. A jeżeli większa temp. na piecu, tym szybciej się nagrzewają kaloryfery ale i też częściej będzie się piec załączał w stosunku do doby i np ja miałem tak:
55*C na piecu to piec pracował ok. 1h i 12 min., przerwa była ok. 6 godzin co dawało załączenie się pieca ~4 razy na dobę przy 4*C na zewnątrz.

Ktoś pewnie się zapyta dlaczego przez całą dobę jedna temperatura. Otóż z moich badań wynika, że duuuuzo korzystniej jest mieć jedną stałą temp., ponieważ jest zbyt duża strata na ogrzaniu mieszkania np. w nocy 19*C i 20-21*C w dzień. W moim przypadku nie opłaca się bo kombinowałem na tysiące sposobów. Dlatego też uśredniłem temperaturę na 20*C dla pory dziennej i nocnej.

W chwili obecnej mam ustawienie 62*C na piecu, piec pracuje co 6 godzin, a dobowe zużycie mam w granicach 2,3 m3 przy 3*C w dzień i -1*C w nocy (oczywiście na zewnątrz). Mój rachunek za samo ogrzewanie nie przekroczył 120 zł/miesiąc przy > 0*C na zewnątrz. Najwyższy rachunek jaki dostałem to rachunek na kwotę ok. 170 zł/miesiąc (ceny brutto ze wszystkimi dodatkami za przesył, abonament itp.) - taryfa W-1.2T (dla tych którzy nie wiedzą - sam podaję na koniec miesiąca stan licznika przez WWW i rachunek przychodzi po ok. 6 dniach co miesiąc).
Dodam jeszcze, że mieszkam w bloku deweloperskim gdzie nikt nie mieszkał pode mną ani z boku.
Resumując - długoterminowe samodzielne zapiski są najlepszym sposobem na oszczędzanie.

To były statystyki z poprzedniego sezonu grzewczego tj. 2010/2011.

Witam czy może mi ktos doradzic co zrobic.
Mam piec 1 funkcyjny Vaillant z zasobnikiem 120l i wychodza mi dosyc duze rachunki za gaz w okresie letnim, użytkuje to 3 osoby, temp. w zasobniku CWU 45 C.
Myslalem nad zmniejszeniem zasobnika np. da 50l i troche podwyzszyc temperature w nim. Myślicie, że to zmniejszy zużycie gazu. Czy problem tkwi gdzie indziej.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.