273
278
226
280
Strefa ekspertów HVACR

DYLETANCI


Gustafek , zamiast gdybać policz jaki będzie średnioroczny koszt ogrzewania i podgrzania ciepłej wody użytkowej. To można zrobić. Ceny kotłów i grzejników też nie są tajemnicą. A w taryfie II strefowej cena w I strefie jest droższa niż w taryfie jednostrefowej. Nie znaczy oczywiście że cokolwiek przesądzam. Acha , nie ma żadnej gwarancji że dom rzeczywiście zużywa tylko 40kWh/m2 / rok

Też mam taką nadzieję, że te 40 to górna granica, ale to już właściwie obowiązek. Nawet jadą nasi do Bukseli jutro się tłumaczyć z emisji CO2. Na słowacji już też kominy popląbowane (bylem na nartach) wszyscy prądem sie grzeją.
Tylko u nas obowiazek nie izolować:
http://www.rockwool.pl/sw49580.asp

waclawie . tobie chyba tak naprawdę nie chodzi o odpowiedni dobor pieca . Budowa domu to chyba twoje wielkie pragnienie.Czytając twoje podejście do zagadnienia i do pana TB to uważam że jesteś laikiem w temacie a co gorsza zależy tobie tylko i wylącznie na zwykłej złośliwości

Do wyliczeń jakieś założenia przyjąć trzeba. Ustalmy: domek pow 100m2; zużycie energii to 40 kWh/m2/rok. Ogrzewanie en. elektryczną. Licznik dwutaryfowy. Przyjmujemy równe zużycie z taryfy dziennej (0,402 zł/kWh) i nocnej (0,268 zł/kWh) - średnia 0,335 zł/kWh. Roczny koszt ogrzania - 1340 zł.
Gaz - cena 0,97 zł/m3 - wartość energetyczna 9,44 kWh/m3
Sprawność spalania, regulacji przesyłu itp. (niezależnie od pieca kondensacyjny czy nie sprawność będzie mniejsza niż grzejnika elektrycznego) 0,8 - koszt - 0,13 zł/kWh. Koszt roczny ogrzewania - 520 zł/rok. Różnica na korzyść gazu to 820 zł/rok. Od tego trzeba odjąć koszty przeglądu pieca, wyższą awaryjnośc itp.
Szacunkowo przyjmijmy kotłownia 5000 zł, grzejnik z instalacją 1000 zł ilość grzejników 7. Koszt instalacji gazowej to 14000 zł (plus przyłącze, projekt itp)
Cena inst elektrycznej 600 zł za grzejnik - 4200 zł.
Różnica około 10 000 zł. Czas zwrotu dla powyższych założeń - 12 lat. Wniosek NIEOPŁACALNE.
Inne pytanie: Ile kosztuje zaizolowanie domu aby zuzywał 40 kWh/m2/rok i czy przy dzisiejszych cenach energii jest to opłacalne.
Pozdrawiam

Brzęczkowski podaje ceny grzejników tych najlepszych od 330 do 390 zł w 100m2 to ile może być pomieszczeń? 6-7 to 2500 zł.(z VAT 22%)
Naprawdę można zrobić projekt, doprowadzenie gazu, kotlownie, komin, instalację, odbiór, konserwację ... za 14000 z 22% VATem.
A koszt izolacji? z tego co czytałem to główne zyski są z zamkniecia izolacji i niedopuszczania wilgoci. Czyli izolowaniu od środka.

Gustafek tu na tym forum zadawali pytanie, czy jedna kWh z grzejnika elektrycznego w pokoju, to, to samo co kociołek z grzałką 1kW + pompka cyrkulacyjna + kilkanascie metow rury + grzejnik konwekcyjny?
Bo liczysz 1 do 1?

Zaletą niecentralnego ogrzewania jest, brak kosztów pośrednictwa i sterowalność systemu nawet w jednopokojowum domku. Kolejną zaletą jest, że płacimy wyłącznie za ciepło odebrane, a nie wytworzone, więc opłaca się dawać 100W/m2 niezależnie od izolacji obiektu, pozwala to sporo zaoszczędzić przy godzinowym sterowaniu. Koszt założenia kilku grzeników też nie jest wysoki, pozwala to przeznaczyć kasę na wzorową izolację, wentylację z odzyskiem i termy blisko bezdotykowych kranów.
Elektrownię wiatrową też można zainstalować, lecz to już jest inwestycja która w praktyce sie nie zamortyzuje. Zamontowane SG3 (11000) to pokazały. Zapraszam.

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, jeśli chodzi o moc grzejników to na gazowym przyjąłem współczynnik 0,8 na straty wszelkiego typu. czy to będzie rzeczywiście 0,5 czy 0,95 to zalezy juz od indywidualnych przypadków.
Jesli mowa o cenach to do grzejnika trzeba doliczyćuzbrojenie, rurki , przekucia, montaż itp itd. Myślę że 1000 na grzejnik to jest OK.
DO grzejnika elektrycznego trzeba dodać też kable, ale nie wiem ile moze takie ustrojstwo (ogrzewanie elektryczne)_ kosztowac. Przyjąłem 600 by było taniej niż wodnego.

Czego 0.8?

ależ 12 lat zwrotu inwestycji to całkiem przyzwoity wynik ! w domu zwykle mieszka się aż do śmierci !

Gustafek tu na tym forum zadawali pytanie, czy jedna kWh z grzejnika elektrycznego w pokoju, to, to samo co kociołek z grzałką 1kW + pompka cyrkulacyjna + kilkanascie metow rury + grzejnik konwekcyjny?
Bo liczysz 1 do 1?
Moim zdaniem to nie "to samo":)
Co sądzą inni? Bo ja tu widzę grzejnik elektryczny a tam "kociołek z grzałką z pompką i rury i grzejnik" :)

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.