273
278
226
280
Strefa ekspertów HVACR

Czy warto i jaki kociołek

Widzę ze nie jestem na bieżąco, to teraz już nie jest DOR?
To prawda solidne kociołki, tylko to nadal zwykły kocioł (bez jakieś ekstrawagancji) i ma jak kazdy kocioł bez wspomagania wentylatorem spory apetyt na średnicę komina (patrz instrukcja).
Bufor jak najbardziej potrzebny, zresztą nie tylko dla Dora, ups... S111.

Mam pytanko. Mam nowa instalacje C.O miedz z piecem elektrycznym. Domek ma 180 m2. w instalacje jest wpiety boiler. jest instalcja zamknieta z naczyniem przeponowym. czy mozna zrobic taki dyngs ze zamiast piece el dac gazowy?

Ja mysle ze bez problemu, polecam piece kondensacyjne tylko niech nikt nie mówi ze mają sprawnośc powyżej 100%. Jest tylko jedno ale, miałeś piec elektryczny ale jak on działał bo nie jestem specjalistą. Pewnie był to jakis piec oparty na akumulacji ciepła bo w tańszej taryfie musiałeś ogrzewać chyba, a jeśli tak no to nie wiem czy się nada pewnie potrzebne bedą przeróbki - no ale pomysł jest na pewno dobry i da się zrobić.
Ale ja mam lepszy pomysł: to po co ci gazowy jeśli gaz ciągle w góre idzie ostro i będzie szedł. Lepiej na węgiel lub drewno. Drewno jest najlepsze.

polecal bym kociol na węgiel eko groszek z podajnikiem, koszt zakupu kotla troche wysoki ale szybko sie zwraca , przy mieszkaniu ok 150-200 kw koszt sezonu grzewczego okolo 1,5 tyś, www.neotech.pl

trochę sie wystraszyłem czytając ten temat ale robie właśnie to co Supernik mam piec gazowy stary ale chodzi bezproblemowo dwufunkcykny Torus.
Teraz dokupuję piec małowy górnokanałowy na 180m tzw 4m lub ok 23 KW z okolic pleszewa cena ok 3 -3,5 tyś zł.
To co zostało napisane mnie zastanawia dlatego,że chcę się wpiąc do rur c.o do których podłączony jest c.o gazowy (pierwotnie był piec węglowy). Niby układ jest systemu zamknietego ale ma układ przelewowy na samej górze który odprowadzony jest do kanalizy . Dodatkowym zaworem mogę uzupełnić wode w układzie( słychać moment przelewu z naczynia)
pytanie brzmi czy mogę się podpiąc czy nie do takiego układu???

ja odpowiem ze nie wiem i już. Ale znalazłem czasopismo w którym jest artykuł "Praktyczne sposoby instalacji pieca na paliwo stałe w instalacji zamkniętej". wkrótce napisze coś wiecej.

Co do Pana instalacji to nie bardzo sobie wyobrażam jak moze być troche zamknięta a troche otwarta. skoro ma naczynie przelewowe to jest chyba otwearta (nie wiem - jestem elektrykiem). A skoro jest otwarta to można piec instalować.

Z kolei przy zamkniętej na pewno mozna zainstalowac piec węglowy z małą swoją krótką instalacją podłączoną poprzez wymiennik ciepła z instalacją gazową.

Dodam, że ja obecnie coraz częściej myślę jednak o instalacji z pompą ciepła wykonaną wlasnoręcznie :-).

prosze o wytłumaczenie łopatologicznie .
Jest instalacja gozowa gdzie uzupełnia sie w nim stan wody w karloryferach?
zamknieta czyli co nie ma do niej żadnego dopływu wody z zewnątrz? i czy możew niej sie zagotować woda raczej nie gdzie śą zawory bezpieczeństwa jeżeli wogóle w takich instalacjach są ?
czy przy podłączaniu jej ktoś mógł zostawić dojście do naczynia wyrównawczego (pierwotnie był piec węglowy)?
bo moge uzupełniś stan wody w kaloryferach dopuszczając przez zawór wodę aż się przeleje do kanalizacjiz naczynia na samej górze domu.

w czasie sezonu zimowego oczywiście piec gazowy będzie wyłączony z urzycia

kurde nie czaje twojego postu za chiny.

1."jest instalacja gazowa gdzie uzupełnia sie ... wode" - w instalaxcji gazowej sie wody nie uzupełnia. A w instalacji co z piecem gazowym przewaznie jest jakis zawór z sieci wodociągowej.

2."zamknieta czyli co nie ma do niej żadnego dopływu wody z zewnątrz?" - też, tzn jest przez ten zawór co wyżej napisałem. Ale zamknięta tzn ze nie ma kontaktu z atmosferą.

3."czy możew niej sie zagotować woda raczej nie gdzie śą zawory bezpieczeństwa jeżeli wogóle w takich instalacjach są" - w zamkniętych są, woda mi mo to moze sie zagotowac lecz w temperaturze nieco przekraczającej 100 C ze względu na wyższe ciśnienie.

4. "czy przy podłączaniu jej ktoś mógł zostawić dojście do naczynia wyrównawczego (pierwotnie był piec węglowy)?" - przeważnie wywalają wszystko tzn naczynie wzbiorcze ale kruciec zostaje jakiś tyle ze zaślepiony

A reszty to juz nie kumam wyjasnij to jakoś ludzko.

jestem tylko energetykiem.

1."jest instalacja gazowa gdzie uzupełnia sie ... wode" - w instalaxcji gazowej sie wody nie uzupełnia. A w instalacji co z piecem gazowym przewaznie jest jakis zawór z sieci wodociągowej.
Sekunda staram sie to zrozumieć.
Jeżeli jest tylko podgrzewacz przepływowy do wody użytkowej to woda płynie podgrzewa się i ok.wiadomo że się nie uzupełnia
ale do c.o skąść trzeba ja wziąść krąży w koło podgrzewa się i utrzymuję zadaną temperaturę.
W momenie gdy chciałbym uzupełnić wodę w kaloryferach do puszczam ją z sieci wodociągowej tak jak powiedziałeś i właśnie u mnie po napełnieniu nastepuje przelew przez naczynie na górze nie wiem jak to wygląda bo niestety poprzedni właściciel to zamurował i tylko słychac jak przelewa się z góry do dołu domu.
jeżeli nie masz takiego naczynie to w jaki sposób wiadomo że jest już pełen układ, jest jakiś zawór zwrotny czy coś podobnego jak to jest rozwiazane?
A czy instalacja gazowa nie może chodzic z takim naczyniem do góry?

sprawa rozwiazana .
chociaz system gazowy powinien być zamkniety u mnie jest otwarty i zostawione jest naczynie przelewowe z instalacji na węgiel . Wdać to na manometrze gdzie ciśnieie jest nawet nie pół bara i teoretycznie kocioł nie powinien wogóle chodzić .
jednak u mie chodzi od 15 lat i to bez awari.kocioł Torus 23.23 WXT dwufunkcyjny.
Podpinam sie z instalację miałową a w tym czasie odłączam zaworami kocioł gazowy.

U mnie to jak w instalacji brakuje wody to jeden z kaloryferów nie grzeje. Ale jesczze nigdy tak nie było. Aby uzupełnic wodę odkreca się zawór z wodą z wodociągu (najgorsze możliwe rozwiązanie) no i lata się od kaloryfera do kaloryfera i w nich odkręca zawory odpowietrzajkące powietrze wylatuje a gdy tryśnie woda tzn ze instalacja jest pełna bez powietrza.

W instalcji zamknioętej wody z reguły nie ubywa a w otwartej woda paruje więc jej ubywa i trzeba uzupełniać.

Nie czaje tylko dlaczego odłączasz kocioł gazowy. Pracuje on normalnie gdyż pewnia masz piętrowy dom i cisnienie hydrostatyczne słupa wody wystarcza piecowi gazowemu do wyłączenia zabezpieczenia. Ale czy nie moze on pracowac szeregowo z piecem węglowym.
Załóżmy rozpalasz w węglaku, włanczas równocześnie gazowy, ktory natychmiast startuje i podgrzewa wodę w insytalacji ty w tym czasie rozpalasz w węglowym. Gdy węglak zacznie chodzić normalnie to gazowy wykryje gorętszą wodę na zasilaniu i sie wyłączy w obiegu pozostanie tylko weglowy. A w nocy jak wygaśnie w węglowym to podgrzewanie przejmie gazowy.
A tylko jedno ale - bo pewnie w gazowym jest pompka a węglowy pracuje bez pompki :-) to może byc problem :-).

generalnie masz racje ale ten dom mam od 3 miesięcy i jest tylko gazowe niestety choć szybko kaloryfery sie grzeją sprawdzałe włączjąc co prawda przy obecnej temp. po 30min były naprawdę ciepłe koszty takiego ogrzewania zimą są niporównywalne do miałowego całodobowego dom 180m . Ja będę rozłączał tylko na okres w którym będzie opalane miałem i w zasadzie jak rozpale rano to te 20 godzin powinien wytrzymać ,a gazu używać będę tylko do kuchenki w kuchni.
Rzeczywiście dom jest piętrowy ale w instalacji z kotłem miałowym też będe miał pompkę.
Komplikacji mam więcej ponieważ poprzedni właściciel wkład wyjście spalin z kotła gazowego umieścił w otworze kominowym a drugi otwór kominowy z nim sąsiadujący jest wentylacją . Z tego powodu stawiam systemowy komin ceramiczny Bolesławiec jutro mi go przywożą kosz 8,2m FI 200 2260zł .
Już mam wylany cokół i w przyszłym tygodniu ruszam z nim komin ten idzie częściowo w garazu , a reszta na zewnątrz
budunku ,potem piec a dopiero połączenie z gazowym . naprawdę roboty trochę jest ale mam nadzieje skończyć to do końca października..

Ja mam kocioł KMG już 3 lata i naprawdę dobrze się sprawuje .Polecam z wężownicą do grzania ciepłej wody.
Kupiłem go bezpośrednio ale ostatnio znalazłem go na aukcjach na allegro. polecam wszystkim .Z początku miałem trochę problemów z odpowiednim ustawieniem pracy podajnika ale teraz już jest ok.
Polecam

czy u państwa otrzymam rury piecowe fi 200?

co do rury fi 200 proszę zadzwonić do eko dom.
(03206274973

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.