273
278
226
276
Strefa ekspertów HVACR

Buduje Dom ... cd2

Krzysio !
Dzieki za wypowiedz. Wiec ten dom ma byc takim autem co ma 200 koni. Trafnie to ujales.
Do P. Brzeczkowskiego:
Jak dziala taki kranik? nie uzyskalem odpowiedzi. Jest to temat do przedyskutowania np w lazience lub kuchni. Jak to dziala???? Prysznic ma byc "po staremu" tak samo jak wanna i jakuzi.
A solary sie sprawdzaja i to bez dwoch zdan - mam znajomych ktorzy za podgrzanie wody nic nie placa w okresie letnim. Kilku znajomych co maja baseny zewnetrzne na solarach i to sie sprawdza.
Powtarzam jeszcze raz: ten dom ma byc do mieszkania :)
Czekam na kolejne konstruktywne wypowiedzi
Pozdrawiam

Od znajomych prawdę się dowiesz gdy postawią nowy dom. Mam też znajomych, którzy wychwalają samochód (pali 5 nie psuje się cichy wygodny ...) ale do czasu aż kupią następny.
Ja tam wolę założyć podlicznik, (koszty cyrkulacji, straty transportowe, dogrzewanie elektryczne no i kwestia odsnieżania) Druga sprawa to, za kilka lat ceny wody, ścieków też będą stanowiły znaczącą pozycję. Ale oczywiście, gdybym miał basen, 500litrowe wanny itd też pomyślabym o solarach i pompach ciepła. Powtórzę raz jeszcze :solary , CO, CWU, pompy ciepła opłacają się przy domach zużywających duże ilości energii, w domach izolowanych o małych potrzebach ciepła NIE. Ja zajmuję się wycinkiem czyli domami 40 kWh/m2 rocznie.
Ps Dom ma być do mieszkania... ale żeby mieszkać trzeba go utrzymać, a gdy będę na emeryturze ZUS już zbankrutuje..

Krzysio !
[ciach]
A solary sie sprawdzaja i to bez dwoch zdan - mam znajomych ktorzy za podgrzanie wody nic nie placa w okresie letnim. Kilku znajomych co maja baseny zewnetrzne na solarach i to sie sprawdza.
Powtarzam jeszcze raz: ten dom ma byc do mieszkania :)
Czekam na kolejne konstruktywne wypowiedzi
Pozdrawiam
Fakt ..energia za darmo - nie przeczę.
A czy znajomi powiedzieli ile za to zapłacili?
Za całe 2 metry kolektora próżniowego z montażem i automatyką (bo o czarnych to wogóle można zapomnieć) pewnie ze 12000 zł.
Ja za c.w.u. w bloku mieszkalnym (drogi spec) płace około 1000 zł (za trzy osoby) czyli powiedzmy w lato 400 zł.
Wystarczy podzielić obydwie kwoty aby szacunkowy okres zwrotu wyszedł jakieś 20 lat.
Ok ale zróbmy obliczenia....
3 osoby x oszczędnie 100l c.w.u./dzień (wg rozporządzenia MI - 130l)x 365 dni = 109500 l = 109,5 m3 wody
A więc: Q=109,5x45x4,18/3,6 = 5700 kW
Teraz nasłonecznienie:
wg normy PN-B-022025 dla regionu Warszawa-Bielany, najkorzystniejszy układ to nachylenie 45 stopni, kierunek S: Nasłonecznienie na m2 - 999,7 kWh dla całego roku kalendarzowego.
Czyli dla kolektora o pow 2,0 m2 będzie to max 2000kW/h
Teraz należy zastanowić się w jakim okresie możemy tę energię wykorzystać ze względu na uzyskiwane temperatury na kolektorze oraz ze względu na temperaturę zewnetrzną: złóżmy że przez 60% w ciągu roku ---> daje to 1200 KWh/rocznie.
Dalej policzymy koszty ogrzania 110m3 wody:
prądem: 2280 zł
gazem: 730 zł
olejem: 1550 zł
węglem: 650 zł
LPG: 1700 zł
POMPA CIEPŁA przy sprawności 2,5 ( w warunkach prod. c.w.u.): 800 zł
No i ile zaoszczędziliśmy na kolektorze?????????
Oszędności=5700/1200 około 20% kwot powyższych a więc:
dla prądu jako najdroższego medium: 600 zł/rocznie
dla pompy ciepła jako najtańszej: 160 zł
Ile czasu zwraca się kolektor:
dla podgrzewu prądem: 12000/600=20 lat
dla pogrzewu z p.c.: 12000/160=75 lat
Wnioski: kolektory słonecznie nie mają prawa zwrócić się w okresie krótszym niż 20 lat ( w stosunku do najdroższego medium jakim jest prąd)
Czy ktoś ma ochotę rozwinąć temat kolektorów słonecznych?
Tylko proszę nie pytać jak policzyłem koszt podgrzewu wody bo każdy inżynier powinien wiedzieć.
Ja sugeruję kwotę 12000 zł zainwestować w dolne źródło pompy ciepła ----> efekt murowany no i zapewniam że ma się w domu mercedesa i nie potrzebne są te krany bezdotykowe i kontrola zużycia wody przy goleniu na poziomie 6 litrów (hehe), i że piana w oczy nie będzie gryzła :)
Pozdrawiam i oby Pan Kloss nie stracił swojego optymizmu

Aha ... uściślę swoje źródła:
-zacytowana norma PN-B-02025 z lipca 2001 roku, tytuł: "Obliczanie sezonowego zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania budynków mieszkalnych i zamieszkania zbiorowego"
Jeśli ktoś ma ochotę przeprowadzić obliczenia np dla regionu Zakopanego: bardzo proszę - załacznik C "Wartości obliczeniowe całkowitego promieniowania słonecznego padającego na różnie zorientowane powierzchnie" - strona 61 powyższej normy dotyczy właśnie Zakopanego.

Zgadzam sie z powyższym. Latem "robiąc" wodę z kotła gazowego zapłacimy miesięcznie jakieś 100zł za gaz. Mając kolektory zapłacimy powiedzmy 20zł bo coś tam w nocy zawsze trzeba będzie dogrzać. Zakładając, że przez 6 miesięcy będziemy mieli słoneczną pogodę (raczej nierealne założenie) i w te dni kolktory będą nam pokrywać 90% dziennego zapotrzebowania, oszczędzimy rocznie z 600zł max??? Kocioł i tak musimy mieć na c.o. więc po co wydawać 10tys albo i więcej na samo "darmowe" cwu? Zwróci się to po minimum 20 latach.
Dużo lepszym pomysłem jest powietrzna pompa ciepła z wbudowanym zasobnikiem i wężownicą na 2 źródło ciepła (ewentualnie grzałką elektryczną). Koszt inwestycji podobny (ok. 10tys), brak dolnego źródła, latem ciepła woda całą dobę a nie tylko w dzień, stabilna praca tak do +2C, potem albo grzałka elektryczna, albo kocioł na wężownicę. Pomyśl o tym Kloss. Zimą kolektory i tak ci guzik dadzą i będziesz się grzał kotłem
Robert: ile w Nibe kosztuje taka powietrzna pompa do cwu z zasobnikiem 300l i wężownica? Tak z ciekawości.

br>Robert: ile w Nibe kosztuje taka powietrzna pompa do cwu z zasobnikiem 300l i wężownica? Tak z ciekawości.
Najprostrzy Fighter 100P - zasobnik 225 litrów - 9800 zł netto.
Dzięki niemu można zapewnić wentylację wywiewną np z łazienek (wydajność 125m3/h przy dp ex =100Pa). Napływ kompensacyjny np przez nawiewniki okienne aereco.
Oczywiście są jeszcze dwa modele włacznie z systemem nawiewno-wywiewnym - polecam serwis www.biawar.pl
Inna konfiguracja to oczywiście tradycyjna pompa gruntowa Fighter1220 z zasobnikiem 160l + np nadstawka wywiewna FLM30 o wydajności do 500 m3/h - odzysk ciepła polega na przekazaniu ciepła do dolnego źródła poprzez wężownicę.

Martwi mnie jednak kwestia braku sprzeciwu odnośnie moich kalkulacji "solarowych" ... czyżbym jednak miał rację? :)))

Robercie, jutro to poprzeliczam i sie zobaczy :)
Ciekawa sprawa z ktora sie spotkalem. Znajomy ma basen w ogrodzie. Poki co podgrzewa wode wiosna z kotlowni olejowej. Twierdzi ze latem jak juz grunt zlapie cieplo to i woda trzyma i juz nie trzeba jej grzac. Po porownaniu rachunkow z lat poprzednich jak nie mial basenu to mu wyszlo ze to wiosenne grzanie kosztuje go miedzy 4 a 6 tys PLN. Zastanawial sie nad solarami - zwrot kosztow mial byc po ok 4-5 latach. W koncu sie nie zdecydowal.
To wyzej to tak na marginesie.
Pozdrawiam

Generalnie we wszystkich tego typu inwestycjach (solary, pompy ciepła) im większą chcemy instalowac moc to tym krótszy okres zwrotu w porównaniu z systemem tradycyjnym (gaz,olej). Dlatego właśnie bateria 2 kolektorów zwróci się po 15-20 latach ale przy basenie i 8-10 płytach okres zwrotu będzie właśnie 5-7 lat.
Robert: miałem na myśli pompe pracującą w 100% na powietrzu zewnętrznym nie na wywiewanym z pomieszczeń. Kloss będzie robił rekuperacje osobną centralą więc raczej nie będzie chciał wstawiać dodatkowej wentylacji do domu.
W Stieblu taka pompa pracujca na pow. zewnętrznym z zasobnikiem 300l i wężownicą kosztuje 2160E. Ciekaw jestem ile kosztuje takie samo użądzenie w Nibe.

Robercie, jutro to poprzeliczam i sie zobaczy :)
życzę powodzenia i proszę o podzielenie się wnioskami.
Jak dotąd nikt rosądnie nie przedstawił korzyści płynących z instalacji solarowej.
Wojtku:
Nie wiem jak kształtują się ceny dużych kolektorów a właściwie jak wpływa to na ich spadek.
Z pewnością ich cena ..podobnie jak i pomp ciepła, powinna być zdecydowanie niższa biorąc pod uwagę ze jedna rura próżniowa w chinach kosztuje poniżej 0,5$ - ale to już dyskusja nia kiedy indziej.
Odnośnie pompy powietrznej (zew.) na c.w.u. to nawet nie wiem czy jest taki model w NIBE. Z pewnością proponowane urządzenie na powietrzu wywiewanych jest korzysztniejsze pod względem energetycznym - w końcu to powietrzna pompa pracująca na temp +20C. Jednocześnie wentyluje budynek co i tak jest konieczne i przy braku went. mechanicznej byłaby to energia wysyłana w kosmos.
Inna ciekawostka:
NIBE prezentuje na targach w Poznaniu pompę FIGHTER 1250 z modulowaną mocą (tym razem na scrollach) oraz elektronicznymi pompami obiegowymi.
Otrzymali za nią ..znaczy się kupili:).. złoty medal POLAGRA2006.
Wszystkim poznaniakom proponuję wizytę i rozmowę na jej temat np z Marcinem Krystoniem lub Michałem Jurkowskim

Robercie
Z tymi kosztami to troche przesadziles. Wg katalogu calosc wyjdzie ok 8tys pln na Hewalexie. Od tego rabat (30-40%).
No ale i tak okres zwrotu jest strasznie dlugi - wychodzi w okolicach 10 lat, ciekawe jaki solar wytrzyma tak dluga eksploatacje :)
Temat solarow odpuszczam. Wroce do niego jak bedzie juz dom i bede myslec o basenie - wtedy sie to oplaci
Mam kolejne pytanko. Chcialbym miec kominek w domu. Czy to da sie zrobic aby wszystko bylo ok? (rekuperator) Zaraz zabieram sie za przeszukiwanie forum, ale jezeli bedziecie mieli jakies szybkie uwagi to z checia poczytam.
Z tego co sie orientuje to drzwiczki musialy by byc super szczelne. Kto robi takie kominki, czy jest z tym problem?
Pozdrawiam

Wg katalogu calosc wyjdzie ok 8tys pln na Hewalexie. Od tego rabat (30-40%).
Fajny rabat, dziadowskie kolektory. Hewalex to czarny chrom czyli technologia sprzed 10 albo i wiecej lat. To już lepiej wziąść polski Watt z tinoxem w tej samej cenie.
Robert: Chodziło mi o to, że im więcej montujesz kolektorów do jednej instalacji - np. basenowej tym okres zwrotu poniesionych kosztów jest krótszy. Prównaj np pompe ciepła 5kW i jej koszty eksploatacji z ogrzewaniem np. olejowym czy propanem a potem zrób to samo ćwiczenie dla np. 50kW. Ta sama prawidłowość.
Kloss: z tego co wyczytałem na forum to są rekuperatory z biegiem kominkowym ale to już ci lepiej Brzeczkowski wyjaśni.
Co do tej nowej pompy Nibe to rozumiem, że sprężarka też ma jakiś falownik czy inne ustrojstwo do modulowania swojej mocy?

powinna być zdecydowanie niższa biorąc pod uwagę ze jedna rura próżniowa w chinach kosztuje poniżej 0,5$
Rury są ciut droższe ale nie przekraczają 2$. W 2004 ściągnąłem próbną partię, zrobiłem własne kolektory. Jakby nie liczyć, ściągając materiał na 100 sztuk po 12rur/kol z reflektorem i powierzchnią absorbera 3,2m2, koszt wyprodukowania jednego wyniesie około 1300zł oczywiście metodą outsourceingową. Jak ktoś ma własnych spawaczy, tokarki itd to pewnie i taniej. W Wattcie taki sam kolektor (15 rur)kosztuje netto 4100.

Wojtku rozumiem ze miales na mysli DGP?
Jakos nie jestem przekonany do tego rozwiazania. Ten dom nie ma isc w kierunku "oto ja! najtanszy w utrzymaniu dom w okolicy" a raczej "to ja, dom oszczedny i nowoczesny ale przede wszystkim wygodny i komfortowy".
Z tego co czytalem to mozliwa jest dystrybucja goracego powietrza z kominka kanalami z rekuperatora, troche przepustnic jakies by-pasy, silownik tu i tam. Ale po co?
Nie rozdzielajmy wlosa na czworo.
Kominek ma pelnic glownie role ozdobna a nie grzewcza.
Co do kolektorow to wiem ze hewalex jest jaki jest ale to byla pod reka a chodzilo mi o rzad wielkosci. Tak czy siak solary odpadaja.
PS: zalozylem nowy watek odnosnie sauny :)
Pozdrawiam

[ciach] Tak czy siak solary odpadaja.
PS: zalozylem nowy watek odnosnie sauny :)
Pozdrawiam
Z ceną wykonania systemu solarowego uważam że nie przesadziłem choć nie jestem specjalistę i mogę sie się pomylić o 10%(w jedna lub drugą stronę). Ja rozpatrywałem solary z prawdziwego zdarzenia - próżniowe, z montażem.
Jednakże gratuluję decyzji - uważam ją za bardzo rozsądną.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.