273
278
226
276
Strefa ekspertów HVACR

Buduje Dom ... cd2

Kloss,
nie pamiętam już jakiej wielkości budynek budujesz i faktycznie jakie są koszty jego eksploatacji.
Jeśli Cię to interesuje to prześlę Ci taki arkusz porównawczy na wszystkich systemów grzwczych.
Dla porównania powiem tak: jeśli dla pompy koszt będzie około 2000 zł to dla oleju 6000 a LPG 6900 - to walę tak z głowy.
Rodzaj palnika niewiele tu zmieni. Niestety aby ogrzać budynek o stratach np 10 kW to trzeba zużyć oleju tyle ile jest konieczne i wynikać będzie ze sprawności układu grzewczego w tym palnika (wahać się to może w granicach 93-96%) i stałej wartości opałowej oleju.
Odnośnie rabatów które podałeś wcześniej - można dostać nawet 70% pytanie tylko od jakiej kwoty :)
Pozdrawiam

Mam ptanie - czemu wkluczasz podlogowke w spialniach

Mam ptanie - czemu wkluczasz podlogowke w spialniach
właśnie ...brak przeciwskazań, chyba że planuje się puchacza na podłodze

nie wiem jak inni, ale ja bardzo źle się czuję w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym. może to tylko subiektywne wrażenie, ale tak jest. dlatego dla mnie podłogówka dopuszczalna ( a nawet zalecana) jest w łazience, ew. w pomieszczeniach nie przeznaczonych na dłuższy pobyt.

Po prostu masz doświadczenia ze źle dobraną i przegrzaną podłogówką. To samo jest z ludźmi, którzy mówią, że im stopy czy nogi puchną przy podłogówce. Powód - albo jakaś choroba nie mająca nic wspólnego z tematem albo, co bardziej prawdopodobne za gorąca podłoga. Ogrzewanie podłogowe zalecane jest jako najbardziej przyjazne dla dzieci czy alergików więc nie może być szkodliwe.

Podłogówka to jest to co lubi każdy z nas: ciepłe nogi i zimna głowa

Odnosnie podlogowki to jest to fajna sprawa ale raczej nie do ugryzienia z parkietem. Chodzi mi o prawdziwy parkiet np z debu a nie panele parkietopodobne. Lubie drewno.
Kiedys slyszalem ze podlogowka nie jest zalecana do sypialni. Argument byl taki iz rozklad temperatur jest "niekomfortowy" do spania. Sam nie wiem. Czy przypadkiem frakcje kurzu nie utrzymuja sie na stalej wysokosci? Jak to wyglada?
Inna kwestia to regulacja temp w takiej sypialni. Normalnie tak jak teraz mam grzejnik to w ciagu dnia jest na dwojke, wieczorem robi sie trojke i jest ok, rano znowu na 3 - mozna to uproscic montujac programowalne termostaty. W podlogowce chyba odpada regulacja z uwagi na duza bezwladnosc systemu.
Z kotlowni i tak planuje juz 2 obiegi, moze beda 3.
Heh, cos gaz nam drozeje i jeszcze troche a bedzie na poziomie oleju albo nawet drozszy (jak kiedys). Jestem przekonany do oleju i nic tego nie zmieni :)
Taka instalacja ma tez jeden plus - latwo bedzie w przyszlosci go rozbudowac - nowe skrzydlo, moze basen. Minimalna moc kotla jest w okolicach 30 kW wiec daje mi to duzy zapas. Solary beda pomagac z CWU a rekuperator pozwoli odzyskac troche ciepla traconego na rekuperacji.
Mysle ze taki dom to dom rozsadny bez zadnych nowinek technicznych i eksperymentow :)
Pozdrawiam.

Solary beda pomagac z CWU a rekuperator pozwoli odzyskac troche ciepla traconego na rekuperacji.
rekuperacji -> mialo byc wentylacji :)

Solary do CWU.. Podobna inwestycja a w naszych warunkach pogodowych zacznie większe oszczędności, to termy pojemnościowe niecentralnie i baterie bezdotykowe. Odpada cyrkulacja, straty na transporcie i rozmrażanie (odśnieżanie) kolektora. Oszczędzasz spoko 7-8 razy energię i wodę.

Termy pojemnosciowe niecentralne? mam rozumiec ze nad kazdym kranem bede miec zbiornik? O jakiej pojemności? Jezeli tak to raczej odpada ze wzgledow estetycznych.
Moje rozwiazanie to zbiornik CWU zasilany z solarow i kotla z obiegiem (kraniki oddalone od siebie beda wiec zeby nie bylo czekania na ciepla wode)
Co do kranow bezdotykowych to jest kwestia do przedyskutowania. Jak taki kran dziala? tzn do pradu sie go podlacza? Fotokomorka?
Pozdrawiam

Pan "Pogoda" znowu się przejęzyczył.... zresztą jak zwykle.
Chodziło mu o termy przepływowe choć jest duża szansa że nie znał tego pojęcia :)
Krany bezdotykowe oszczędzają siedmiokrotnie energię ?? Dobry dowcip ....wręcz wybitny.

No i te kolektory słoneczne .... przecież wystarczy spojrzeć na dane statystyczne nasłonecznienia na obszarze Polski żeby szybko zdać sobie sprawę że to kompletny nonsens.
No ale nie rozwijam tego zagadnienia bo wywołam burzę na forum :)

Szanowny Panie, wyłącznie termy pojemnościowe niecentralnie, a 8 x wynika przyznaje z doświadczenia (używam takich od 99) a nie zwyliczeń, więc faktycznie praktyka może być mnie obiektywna od teorii.
-prysznić z perlatorem , zmoczyć się namydlić (bez wody) spłukanie, 6-8 litrów
mycie zębów, czy golenie... jak może 8 x nie wyjść???

I do tego zalaminowany i w każdym pomieszczeniu "Regulamin używania domu".
1. Nie otwierać okien chyba, że za oknem +22C
2. Zapomniec o laniu wody pod prysznicem bo z torbami pójdziemy
3. Zapomniec o goleniu pod bierzącą wodą po z torbami pójdziemy
4. W razie gdy zimno - właczyć czajnik i TV, do mocy szczytowych dodatkowo laptopa i żelazko.
5. Wyjeżdżając w lutym na narty na tydzień nie zapomnieć zostawić włączonego telewizora bo nam się dom wyziębi.
6. Wentylować
7. Izolować
O czymś zapomniałem? Jakieś pomysły na następne punkty?

ja myślę, że z tymi domami to trochę jak z samochodami. są tacy co kupują np. VW Lupo ( bo mało pali ), montują do niego gaz (bo taniej) i jeszcze jeżdża dystyngowanie, nie przyspieszając za ostro, bo tak będzie oszczędniej, a są tacy, którzy lubią miec 200 KM pod maską i ruszac z piskiem opon ze świateł. i oczywiście cała masa typów pośrednich. myślę, że nie należy przesadzac, bo dom ma byc do mieszkania, a nie do zamartwiania się, że np. dzisiaj jest zachmurzenie i solary słabo dogrzewają i znowu trzeba będzie wydac 5 zł więcej na ciepłą wodę - to może się nie myc...? bzdura. ma byc ciepło, wygodnie i w miarę (ale tylko w miarę ) oszczędnie.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.